SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

35 hetes (8 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
35 hetes (8 hónapos) baba fejlődése

35 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

Észrevehetjük, hogy a kisbaba máshogy fogja meg a tárgyakat. Most már ún. átkaroló fogást alkalmaz, összehangolja a hüvelyk és mutatóujját, mindez sokkal jobb készügyességet tesz lehetővé. A készség fejlesztése érdekében egyszerre csak egy tárgyat fog meg (esetleg vele együtt mászik), majd a másik kezével is megvizsgálja. Emellett azt is gyakorolja, hogyan kell egyik kézből a másikba átadni a tárgyakat, valamint leejteni és eldobni azokat. Ahogy egyre profibb lesz, nagyobb önbizalommal választja ki a kisebb tárgyakat, illetve markolja meg a nagyobbakat.
 

Szociális fejlődés

Az apróság új mottót talált magának: „Ne korlátozzatok!” A járóka, amelyben korábban olyan fantasztikusan érezte magát, mostanra már sokkal inkább emlékezteti a fogdára. Ezért csak akkor vegyük elő, mikor arra van szükség, hogy a biztonsága érdekében (rövid ideig) korlátozva legyen, ezzel együtt gyakran cserélgessük a játékokat a járókában, így nem unja meg a helyzetet. Ha ellenkezik, rakjunk be néhány „különleges” játékszert, úgymint edényeket, vagy kupak nélküli műanyag palackokat. Továbbá, vegyük ki a nagyobb tárgyakat (óriás plüss állatokat és minden ehhez hasonlót) - különben velük együtt próbál kitörni a börtönből.
Ha egyhuzamban 5-15 percél tovább kell bent tartani a gyermeket, érdemes beszerezni egy összecsukható, kerítés jellegű „karámot”, olyat, amit a „Fecsegő tipegők” amerikai rajzfilmsorozatban is láthattunk. Többfajta árkategóriában kínálnak termékeket, így legalább négyszer annyi helye lesz kitombolni magát.
 

Intellektuális fejlődés

A kisbaba mostanában kezd különféle tárgyakat összegyűjteni és szortírozni. Tanulja a mennyiség fogalmát, egymás után teszi bele a csészébe az apróságokat, vagy különböző kupacokba rak mindent. Minkét kezével külön felkap 1-1 kockát, a szájába veszi egyesével, majd megismétli a folyamatot most már két kézzel egyszerre, mintha a szájával számolná meg a tárgyakat. Evésnél egyik kezével felveszi a kukoricapehely darabokat, míg a másikkal gyümölcsdarabkákat gyűjt, majd mindkettőt a szájába veszi, pont úgy, mintha a kettő közötti különbséget akarná megízlelni.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja