SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

8 hetes (1 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
8 hetes (1 hónapos) baba fejlődése

8 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

A második hónap végi kontroll lehetővé teszi, hogy a gyermekorvos megvizsgálja a kisbabát, és azt is láthatja, hogy van az anyuka. A vizsgálat során:

  • Megnézi a kisbaba fejét, megtapogatja a kutacsát, és megállapítja, hogy az elülső még nyitva van.
  • Megvizsgálja a bőrét, megnézi, látja-e az újszülöttön hámlással járó, vöröses foltokban jelentkező ekcéma, aknék vagy anyajegyek nyomait.
  • Megvizsgálja a szopási reflexet, a motoros készségeket, a szemet, a fület, a köldököt és a genitáliákat.
  • Megnézi, hogy van-e elmozdulás, vagy más probléma a csípőizületeknél.
  • Beadja a szükséges oltásokat: DPta-IPV (torokgyík, szamárköhögés, tetnusz és járványos gyermekbénulás) HiB (leginkább agyhártyagyulladást okozó Haemophilus influenzae nevű baktérium b típusa ellen) PVC13, más néven PREVENAR (Pneumococcus baktérium, mely többek között tüdő-, középfül- és agyhártyagyulladást okozhat ellen)

Az orvos érdeklődni fog az alvási szokásokról (a kisbabáéról és a sajátunkról is), arról, hogy a testvérek megszokták-e már az új jövevényt, illetve, hogy történtek-e jelentős változások (pl. munkahely elvesztése, egészségügyi gondok, költözés, válás, stb.), amelyek szokatlan mennyiségű stresszt eredményezhetnek a családban. Mondjuk el mindent a lehető legrészletesebben - ha minden tény a rendelkezésére áll, biztosan tud adni tanácsot, hogyan kezeljük a problémákat, és segíthet a minimálisra csökkenteni a stressz hatásait a kisbabára vonatkozóan.


Szociális fejlődés

A második hónap végére az apróság kész hódító lesz. Másokat ugyan még nem ismer fel, de bárkire visszamosolyog, aki rámosolyog, vagy aki vicces hangokat ad ki (állathangok). Gőgicséléssel, rugdalózással, és integetéssel fejezi ki elégedettségét, ha látogató érkezik, próbálja felismerni a fontos szereplőket - anya, apa, testvérek, ismerős gondviselők megkülönböztetett üdvözlést kapnak, eltérően az idegenektől.

Mikor a kisbaba megpróbál kommunikálni, fontos, hogy azonnal és lelkesen reagáljunk rá. Ezzel tudatjuk, hogy ő fontos a számunkra, és valamennyire ő irányítja az életét. Próbáljuk meg nem félbeszakítani, vagy másra figyelni, mikor „beszél” - az elutasító reagálás már ebben a korban is hátráltathatja az önbizalom fejlődését.


Intellektuális fejlődés

A nyelv kialakulása gügyögéssel kezdődik, általában dallamos magánhangzókkal, legelőször is az „a” betűvel. Először ezek a hangok esetlegesnek tűnnek, viszont hamarosan észlelni fogjuk, hogy mindezek nekünk, a plüssállatkának, a mennyezeti ventillátornak szólnak, illetve bármely más kedvenc tárgynak. A kisbaba szereti hallani a saját hangját, közben azt is tanulja, hogyan használja a torkát, a nyelvét, az állkapcsát. Pár hét múlva (általában 3 és fél hónapos korban) már felvidít minket a hangos kacajokkal, amelyeket egy hónappal később velőtrázó örömkurjongatások követnek majd.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja