SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

28 hetes (6 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
28 hetes (6 hónapos) baba fejlődése

28 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

Már mászik a kisbaba? A barátok és rokonok izgatottan teszik fel újra és újra ezt a kérdést. A mászás ugyanis az egyik legmeghatározóbb mozgásforma a gyermek fejlődése során.
Egy fejlődési szakpszichológus szerint nincs még egy, a mászáshoz hasonlítható magatartásforma, ahol ennyire nagy lenne a harc az agykéreg és az agytörzs között. Az agykéreg, más néven cortex cerebri, átveszi az izomcsoportok mozgatását, kezdve a vállaktól és a karoktól, végig a lábakig. Ez azt jelenti, hogy a kisbabák először a karjukkal próbálják húzni magukat, hogy előbbre jussanak, lábaikat közben hátra hagyják, ezek úgy lógnak, mint egy darab fa.
A legtöbb kisbaba mászik, méghozzá fénysebességgel, és mindezt a 7. és 10. hónap környékén. A mászás komplex mozdulatsort feltételez, amely remek lehetőséget biztosít a gyakorlásra majd a későbbi járáshoz, szóval nyugodtan tapsoljuk meg a kisbabát, ha mászik.

Ha gyermekünk 11 hónapos koráig még mindig nem kezdett el mászni, érdemes gyógytornásznak megmutatni. Bár a mászás elmaradása nem feltétlenül jelent a későbbiekben problémát, a gondokkal küzdő kisgyerekek szülei igen gyakran számolnak be róla, hogy esetükben kimaradt ez a mozgásforma. A kéz és a láb összehangolása kiválóan fejleszti a gyermek képességeit, ezért mindenképpen érdemes ösztönözni a minél hosszabb ideig való gyakorlására.
 

Szociális fejlődés

Lehet, hogy csúszik-mászik, vagy fenéken csúszva száguld, esetleg úgy halad, mint a rák, egy dolog biztos: a kisbaba kész felfedezővé vált. Viszont az új szabadság új veszélyeket is tartogat. Minden sarkon lehet valami váratlan dolog, és még nem elég ügyes ahhoz, hogy reagáljon az új ingerekre. Arra is rájött, hogy úgy, ahogy ő távolabb tud kerülni tőlünk, mi is távolodhatunk tőle.
Az eredmény pedig egy olyan ideiglenes önállóság, amely még inkább elrettenti a leválástól. Amíg lát minket, boldogan munkálkodik önállósága fenntartásán. Viszont mikor elhagyjuk a szobát, sírni kezd, és utánunk jön. Nyugtassuk meg, mielőtt akár csak pár pillanatra is eltűnünk, hogy hamarosan visszajövünk. Majd bizonyos időközönként szóljunk hozzá a távolból, és ha nyugtalankodni kezd, a lehető leghamarabb válaszoljunk neki.
 

Intellektuális fejlődés

Nem minden újonnan tett felfedezés rémisztő is egyben. A 7. hónap környékén humorérzéke annyira kifejlődik, hogy számos cselekedetünket viccesnek fogja találni. Ha énekelünk, kacarászik és ütemesen mozog rá. Visítva nevet, mikor valamit leejtünk (persze ha a zaj nem rémiszti meg), és beleegyezően mosolyog, mikor gügyögéseit és visongatásait utánozzuk. Nem számít, mennyire vagyunk viccesek, a testvéreit még mókásabbnak fogja találni. Mikor az idősebb gyermek viccet mesél, és kuncogni kezd rajta, nevetésének hangja megnevetteti a kisbabát is. Az étkezések is rendkívül mulatságosak tudnak lenni ebben a korban, hiszen a család minden tagja próbál a másiknál még nagyobb bohócot csinálni magából, és a kisbaba visítása csak hozzáad az általános jókedvhez.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja