SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit játsszunk hét hónapos babánkkal?

Engel Zita [cikkei] - 2015-02-19
Hét hónaposan lassan kicsid már képes lesz arra, hogy üljön, még ha kis támasztékkal is, négykézláb rugózik előre-hátra, még talán nem kezdett el csúszni-mászni, de dolgozik azokon a motorikus képességein, melyek szükségesek lesznek hozzá.
Mit játsszunk hét hónapos babánkkal?

Gurigázzunk!

Ez a játék segít majd babánkat a forgás, csúszás megtanulásában.

Kor: 7-11 hónap
Fejlődési terület: Csúszás-mászás
Kellékek: két üres műanyag flakon, ragasztószalag, kicsi játékok (pl. dinoszaurusz, labda), csengettyűk

Játék menete: Egy kés segítségével vágjuk le a két flakon tetejét, rakjunk bele négy-öt játékot az egyikbe, ez után illesszük egymásba a két flakont, ha egyforma átmérőjűek, akkor egyiket kicsit roppantsuk meg, hogy belecsússzon a másikba. Ragasszuk le az illesztést a szalaggal és már kész is a házi készítésű gurigás játékunk. Rakjuk le babánk mellé a földre, majd lassan lökjük meg, hogy a játékok forogjanak, a csengettyűk kezdjenek el csilingelni. Gyermekünk bizonyára élvezettel próbálja meg követni át a szobán. Arra azért figyeljünk, picink nehogy kinyissa a játékot, főleg ha apró tárgyak is vannak benne.

Csapd össze-csapd össze!

Ez az az időszak, mikor babánk felfedezi, hogy két kezét tudatosan képes összeérinteni. meg tudja fogni egyiket a másikkal. Amíg erre nem jön rá, segítsünk neki ezzel a játékkal.

Kor: 7-10 hónap
Fejlődési terület: kéz koordináció
Kellékek: Nincs szükség rájuk

Játék menete: Ültessük le kicsinket, ha szükséges, még támasszuk ki, hogy biztonságosan üljön, csüccsenjünk le vele szembe. Ha tudunk, kezdjünk el énekelni egy általunk kedvelt tapsolós mondókát, pl. ezt:

Ha jó a kedved, tapsolj nagyokat! taps, taps.
Ha jó a kedved, tapsolj nagyokat! taps, taps.
Ha köztünk vagy és jó a kedved,
Másoknak is mutasd ezt meg,
Ha jó a kedved, tapsolj nagyokat! taps, taps.

A taps szó kiéneklésekor természetesen tapsoljunk is. Segítsünk neki, hogy ő is össze tudja ütögetni a kezecskéit. Hozzá is költhetünk viccesebbnél-viccesebb strófákat, a lényeg, hogy a játék minél tovább folytatódjék.

Úszó várak

Ha már gyermekünk biztonságosan tud a kádban ülni, akkor itt az ideje, hogy „komolyabb” játékokat is betervezzünk fürdésidőre.

Kor: 7-18 hónap
Fejlődési terület: finommotoros készségek
Kellékek: Egy csomag fürdő- vagy mosogatószivacs, olló

Játék menete: Ha nincs elég szivacsunk, nyugodtan vágjunk ketté egy-két darabot kisebbre az ollóval, nem a mérete a fontos. Akár vicces alakzatokat is kinyeshetünk belőlük, így érdekesebb lesz az egész.

Ültessük be a kádba, majd vegyük elő a szivacsokat, mutassuk meg neki, hogy ütközik bele a kád szélébe, süllyed el, szívjunk fel vizet velük, majd csavarjuk ki őket, rakjuk egymásra, nyomjuk le őket egészen a fürdető fenekéig, dobjuk be őket magasról a vízbe, hogy nagyot csattanjon.

Itt jön a vonat!

Ha kicsink igazán energiával teli, akkor mozgós játékok kellenek. Ez a gyakorlat segíti őt abban, hogy meginduljon.

Kor: 7-18 hónap
Fejlődési terület: Csúszás-mászás, összmotoros tevékenység
Kellékek: nincs szükség rájuk

Játék menete: Rakjuk le kicsinket a szőnyegre. Álljunk fel kicsit széttett lábakkal, vagy ereszkedjünk négykézláb. Mondjuk el neki, hogy mi vagyunk az alagút és ő a vonat. Majd ösztönözzük arra, hogy másszon át a lábunk között, vagy a kezünk és a lábunk között. Adjunk ki vonatra emlékeztető tütülést, ahogy áthalad. Miután már elismételte néhányszor, mondjuk azt, hogy a vonatnak most át kell érnie, mielőtt az alagút összeomlik. Mikor átmászik, viccesen rogyjunk be és öleljük magunkhoz.

Bármit próbálunk is ki, fontos, hogy minden baba a maga ütemében fejlődik, ha gyermekünk még nem kész egy játékra, nem kell aggódni, próbálkozzunk vele később.

A sorozat többi része:

Mit játsszunk 1 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 2 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 3 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 4 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 5 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 6 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 8 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 9 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 10 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 11 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 12 hónapos babánkkal?

Kép forrása: pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja