SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szoptatás Világhete - Aranyat érő támogatás - 2008

Fürst Melinda [cikkei] - 2008-07-30
1992-ben nyilvánították a Szoptatás világnapjának augusztus 1-jét, az Egészségügyi Világszervezet és az UNICEF pártfogása alatt. 2008-ban augusztus 1-től 7-ig rendezendő világhét az olimpiai játékok 5 karikás szimbólumához igazodik, az "Aranyat érő támogatás" 2008 mottóval.
Az öt karika, öt fontos területeket jelképez, amely nagyon fontos a csecsemők anyatej alapú táplálásában, elősegítve hogy a lehető leghosszabb ideig tartson.
Szoptatás Világhete - Aranyat érő támogatás - 2008

Az első karika, a családot jelképezi, az apák, nagyszülők segítségét, hogy a nyugalom, biztonság megteremtődjék az otthonokban.
Az apák az első időszakban kirekesztettnek érezhetik magukat, a mama és a baba bensőséges kapcsolatát látva. De nem kell kívülállóként megélniük az eseményeket,  fontos szerepet kapnak a segítségnyújtással, ha kényelmes körülményeket teremtenek a szoptatáshoz, bárhol és bármikor is kerüljön sor rá. Nemcsak a mama  nyugalmát biztosítják, és szereznek örömet a figyelmeséggel, hanem gyermekük fejlődését is segítik ezzel. A nagyszülők is sokat segíthetnek azzal, hogy átvállalnak feladatokat, nem a kismamára hárul minden otthoni gond.

A második karika az egészségügyi személyzet támogatását jelképezi, a kórházak, védőnők, tanácsadók szakmai segítségnyújtását, tapasztalatok átadását.
A Magyar Védőnők Egyesülete szeptemberben tartja a szoptatás világnapja programját Sopronban, de régiónként is lesznek rendezvények, melyekre érdemes ellátogatni,  előadásokkal, játszóházakkal várják a résztvevőket. A folyamatos szoptatást népszerűsítő kampány gyümölcse kezd beérni, hazánkban 50%-ra nőtt a legalább a baba 6  hónapos koráig tartó anyatejes táplálás, amely egyes régiókban már eléri a 80%-ot is. Sajnos ezek azonban csak a 6 hónapig tartó szoptatás adatai, az ideális a legalább egy év, vagy azon túl tartó szoptatás lenne, a  hatodik hónapban elkezdett hozzátáplálás mellett.

A harmadik karika a törvényi szabályozás kialakítását jelképezi.
A szoptatás életeket menthet meg, a mesterséges táplálékok betegségeket okozhatnak, illetve gyakoribbá teszik bizonyos betegségek előfordulását. Fontos tehát, hogy a  szabályozás a tápszerekre, babatejekre, speciális tápszerekre és mindazokra a termékekre kiterjedjen, amelyek fogyasztását hat hónaposnál fiatalabb csecsemőknek is  ajánlják. Magyarország jelenleg a legtöbb európai országhoz hasonlóan csupán részben emelte törvényerőre  a WHO Az Anyatejet Helyettesítő Készítmények  Marketingjének Nemzetközi Kódex tartalmát. Az óvatosság és a szigorú szabályozás azért indokolt,  hogy a tápszert kapó csecsemőket megóvja a nem megfelelő összetételű és minőségű anyatej helyettesítők fogyasztásától.

A negyedik karika a munkahelyek támogatását jelképezi, amely nem kényszeríti a kismamákat idő előtti visszatérésre, lehetővé teszi a hosszan tartó szoptatást.
A munkahelyek fenntartásával, kismamák biztos helyével támogatják a nyugodt, stresszmentes éveket, amelyek a babák fejlődéséhez szükségesek. A nyitott szellemű  munkahelyeken már találhatók direkt erre a célra kialakított helységek, amelyek lehetővé teszik, hogy vigyázzanak a dolgozni kívánó kismamák gyermekeire és lehetőséget  adnak a szoptatásra, a munka mellett.

Az ötödik karika a krízishelyzetben lévő családok támogatását jelképezi, akik szociális, vagy természeti katasztrófa áldozatai.
Fontos szerepet kapnak a védőnők, polgármesteri hivatal alkalmazottai, családsegítő szolgálatok, melyek anyagi, jogi segítséget tudnak nyújtani.

Bár pozitív változást láthatunk, de ma még a felmérések szerint különösen a fejlett országokban a nők jelentős része a hiányos felvilágosítás, vagy a környezete  befolyásának hatására el sem kezdi a szoptatást. Egyes európai országokban ez az arány eléri közel az 50 %-ot. Ezért fontos, hogy a szoptatási nehézségekkel küzdő  édesanya az első pillanattól kezdve szakszerű segítséget kapjon a problémák megoldásához, a biztonságot sugalló tápszerrecept helyett. A szoptatás hozzájárul az  asszonyok egészségének megtartásához is, mivel csökkenti a mell- és petefészekrák előfordulásának esélyét, a vashiányos anémia és a csontritkulás előfordulását.

A babák számára növekszik az asztma, allergia, a középfülgyulladás, fogállási rendellenességek kockázata, a szennyezett tápszerből származó fertőzés, a gyermekkori rák kialakulásának,  és a krónikus megbetegedések kialakulásának kockázata, ha nem anyatej alapú táplálást kapnak.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja