SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Benőhet-e az ember feje lágya? - A játék fontossága

Singola Edit [cikkei] - 2008-07-28
A játék ősidők óta fontos szerepet tölt be mind az ember, mind az állatok fejlődésében, magatartásában. Minden kultúrában megtalálható, már a gyermekkortól követhet... egész életünket végig kíséri, de vajon "benőhet az ember feje lágya?"
Benőhet-e az ember feje lágya? - A játék fontossága

A játék a kultúra alapvető magatartásmintája. A történelem korai szakaszában a felnőttek és gyerekek életében közösen volt jelen, majd később vált a felnőttek számára a szórakozás részévé. Természetesen ez a téma is foglalkoztatja az emberiséget, mintegy 50 évvel ezelőtt jöttek létre különféle tudományágak, amelyek erre specializálódtak. Játékelméleteket alkottak, amelyek alapján definiálták mi játék és mi nem az. A játék nem munka, nem tekinthető komoly dolognak, sem produktívnak, nincs célja, a pszichológia, pedagógia és az etológia képviselői mégis egyet értenek abban, hogy a játék nélkülözhetetlen.

 Ha jobban átgondoljuk, rájövünk, hogy az egész élet egy játék. Kezdve a pici kortól való utánzáson alapuló játéktól, a gyermekek tanulási folyamatán át, a felnőttek szabadidős játékáig, minden életkorban és élethelyzetben fellelhető. Az idősek visszanyúlnak a játékhoz, például társasjátékok formájában.

 A gyermeki játéknak az életkortól függően eltérő a fontossága

0-7 éves korig: a felfedező, hintázó, mászó
7-9 éves korig: a kézzel végzett játék, a kapirgáló, lövöldöző játékok a jellemzőek
9-12 éves korig: az ügyességi és kalandos, az állatokkal való játék
12-17 éves korig: a sport- és csapatjáték kap szerepet

 Mire jó a játék? A játékot mindenképp hasznosnak tekinthetjük, mert szerepe van a tanulásban, a személyiségfejlődésben, segíti a környezethez való alkalmazkodást, a fölös energiák levezetését, a lelki traumák feldolgozásában ugyancsak hasznos.

Platón azt mondta: “Többet megtudhatsz másokról egy óra játék, mint egy év beszélgetés alatt.”  Az állítás ma is megállja a helyét, mert a játék ősi ösztönöket mozgat meg, felszínre hozza az emberben rejlő képzeleti-, érzelmi és fantáziaképeket.

A játéknak nincs célja, vagyis épp az a célja, hogy a játék fölébe kerekedjen a játékosnak. Viszont ha már nem tudja kontrollálni a játékos a játékot, elszabadul a pokol és szenvedéllyé válik, kialakul a kóros játék.

Piaget szerint a játék két világ határán áll. Az egyik az ábrándok világa, ez jellemzi a gyermeki játékot, a másik a reális világ, a felnőtteké. A gyermeknek épp az a feladata, hogy átjárót találjon a két vég között növekedése és a felnőtté válás során.

Nem szabadulhatunk a játéktól: a hangszereken is játszunk, a színész is játszik, a társadalomban betöltött szerepeinket is játsszuk.

Az ember alapjában véve Homo Ludens. Miért? Mert a játék örömet okoz, szabadságot jelent, egyfajta biztonságos menedéket a zűrzavaros világban. A játék fontossága abban is áll, hogy általa feljebbvalónak érezhetjük magunkat térrel, idővel, szükséggel, elvárásokkal. A játék nélkülözhetetlen értéke a bizalomban, feloldódásban, az elfoglaltságban és természetességben rejtőzik.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja