SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az első hónapokról

Fürst Melinda [cikkei] - 2008-10-21
Amint hazaérkezik a kicsi, pár nap alatt világossá válik hogy minden megváltozott. Az apa nem kap annyi figyelmet mint korábban, úgy érzi magára maradt, a társa mindig fáradt, semmivel nem készül el amit korábban csinált. Zsémbes, esetleg megszaporodnak a szóváltások, veszekedések, folyton azt hallják semmire sincs idő, miért nem segítesz?
Az első hónapokról

Felmérések szerint Magyarországon évente 24ezer házasság végződik válással, ennek a fele tíz éven belül következik be, a felek között kialakuló ellentétek miatt,  a legkritikusabb a 3-4 év.

Sok apa úgy érzi, a szülés után hazaérkező csecsemő túl pici, törékeny, és nehéz kialakítani vele a kapcsolatot. Elmondásuk alapján nagyon várják, hogy a pici elkezdjen  mászni vagy járni, és kimondja az első szavakat. Csakhogy addig hónapok telnek el, és ezt az időszakot kár elvesztegetni.

Az anyának nagy szüksége van a gyermekágyi időszakban a párja támogatására,  hogy a pici megkapja a számára szükséges nyugodt körülményeket és így a szoptatást ne zavarja meg semmi, miközben  a háztartási teendőknek is meg kell felelni. Ha probléma merül fel a szoptatás során - ez előfordul még gyakorlott anyukákkal  is -, az apa figyelme és támogatása nagyon sokat segíthet.

Az apa átvállalhatja a házimunka egy részét, ha több gyermek van, ő simíthatja el a közöttük jelentkező vitákat, viheti és hozhatja őket az óvodába, iskolába.
Ha az anya szoptat, akkor szükség is van a tehermentesítésre, mert az éjszakai etetések egy idő után óhatatlanul fáradttá teszik az anyát, a megszakított  alvás miatt. A baba sírással jelez, hogy valami igénye van. Eleinte nehéz kitalálni, mit is szeretne, de a  lehetőségek végigzongorázásával előbb-utóbb meglesz a megoldás. Vagy éhes, vagy szomjas, vagy tele a pelus és ez zavarja, vagy csak érintésre vágyik. Egy idő után már  meg is tanuljuk, melyik sírás mit jelent.
A babák természete is különböző, már ilyen pici korban jelentkezik az egyéniség, van aki ragaszkodóbb, van aki nyugodtan alszik  hosszabb időt egyedül, van amelyik nem igényli a délutáni szunyókálást.
Ahogy telnek a hónapok, egyre kevesebbszer ébred fel a csecsemő  éjjel, hogy egyen, és végül teljesen átalussza az éjszakát. Ekkor az anya is ki tudja aludni magát, nyugodtabb lesz, lassan minden visszatér a régi kerékvágásba.

Ha az apa nemcsak a háztartásban, testvérek ellátásában segít, de a baba körüli teendőkbe is bekapcsolódik, bensőséges kapcsolatot alakíthat ki a picivel. Szoptatás után felveheti, hogy böfizzen a baba, A 6. hónap körül  elérkezik az ideje a szoptatás melletti hozzátáplálásnak. A baba elkezd ismerkedni a főzelékekkel, gyümölcspürékkel. Ekkor már az apuka is aktívan kiveheti a részét az etetésből,  remek móka, amikor mindketten fülig maszatosak.
Az esti fürdetés is egy nagyszerű közös program és  akár szunyókálhatnak is együtt úgy, hogy a kicsi az apa mellkasán fekszik és hallgatja a megnyugtató szívdobogást.
Ha ilyen közelségben van a babával, az apa arca alig 20-25 cm távolságra van a kisbaba arcától, az újszülöttek éppen ekkora távolságra látnak a legélesebben. A pici már  az apukáját is felismeri, és ha közel hajol hozzá nevetni fog, ahogy a mamára.
A baba megismeri az apa illatát, biztonságban és otthon érzi magát - minden a legnagyobb rendben van…

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja