SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tippek az esti lefektetéshez

Családinet [cikkei] - 2010-05-12
A gyerekek fejlődéséhez és növekedéséhez (nem is beszélve saját egészségünkről) elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű alvás. Számos tanulmány kimutatta, hogy a gyerekek, akik nem alszanak eleget, sokkal gyakrabban sérülnek meg, sokkal gyakrabban lesznek betegek, romlanak a jegyeik és a hangulatuk is rosszabb. Próbáld ki ezt a hat jól bevált módszert, ami megkönnyiti majd a helyzeted.
Tippek az esti lefektetéshez

Figyelj oda arra, mit eszik és mit iszik
A nehéz ételek fogyasztása után nehezebb elaludni, ezért hagyj egy kis időt a vacsora és a lefekvés között, hogy megemészthesse az ételt. A gyerekek lefekvés előtt ne kapjanak édességet, 6 órával alvás előtt pedig koffeint tartalmazó ételeket/italokat se fogyasszanak.

Csend és nyugalom
Vacsora után kerüljük az olyan tevékenységeket, amelyek felélénkítik a gyerekeket. Nem ez a megfelelő időpont labdázni vagy hangos játékokat játszani. Ilyenkor inkább pihenni kell, dalokat énekelni, zenét hallgatni vagy megbeszélni, kivel mi történt aznap.

Szólj előre!
Tudasd a gyermekeddel, hogy közeleg a lefekvés ideje, akár 1 óra, vagy 5 perc múlva legyen is az. Ezzel felkészülhet a lefekvésre, marad lehetősége befejezni amit épp csinál, vagy megteheti azt, amit még aznap szeretett volna.

Legyen a szobája olyan hely, ahol jól érzi magát!
Gyermeked szobája a kényelem, játék és pihenés fellegvára legyen - olyan hely, ahol szereti eltölteni az idejét. A szoba hőmérséklete kellemes legyen, a kint hagyott ruhái és az ágynemű ne akadályozza őt a szabad mozgásban.

Este már semmi TV vagy számítógép!
Számos kutatás kimutatta, hogy azok a gyerekek, akiknek számítógép vagy TV van a hálószobájában, hajlamosabbak kevesebbet aludni. Statisztikák szerint a késő éjjel tévéző és számítógépező kamaszok rengeteg koffeintartalmú energiaitalt fogyasztanak. A legjobb megoldás, ha ezeket a készülékeket száműzöd a hálószobából, de amennyiben ez nem lehetséges, állíts be szigorú kikapcsolási időt és (amint már korábban említettük) ne engedd, hogy a gyermeked koffeintartalmú ételt vagy italt fogyasszon estefelé.

Legyen lefektetési „rituálé”!
Alakíts ki olyan lefekvési „rituálét”, ami könnyen betartható és élvezhető, ezáltal a gyerek is jobban tud majd alkalmazkodni. Körülbelül 20-30 percnyi időről van szó, ami alatt minden olyat el lehet végezni, amit Te és a gyermeked is fontosnak talál (fürdés, meseolvasás, simogatás, lámpaoltás, stb.).  A meseolvasás remek módja a kicsik megnyugtatásának és egyben az olvasás fontosságára is megtaníthatjuk őket.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja