SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Babafürdetés félelem nélkül

Családinet [cikkei] - 2010-12-06
Az újszülött kisbaba első fürdetése egy igazi bátorságpróba, de mi most megmutatjuk, hogy egyáltalán nem boszorkányság!
Babafürdetés félelem nélkül


Babafürdetés


Milyen gyakran  fürdessük a kisbabánkat?

Erre nincs előírás, ezt mi dönthetjük el. Az újszülött csecsemőket nem fontos minden nap megfürdetni. Teljesen elegendő hetente két-három alkalommal. Főleg akkor, ha kemény víz van a lakóhelyünkön, mert  ebben az esetben a gyakori fürdetés kiszáríthatja az újszülött bőrét. Egyes babák nagyon szeretnek fürdeni, mert ellazulnak a kellemes langyos vízben, így a későbbiekben gond nélkül beilleszthetjük ezt a napirendjébe.

Naponta többször is megtisztíthatjuk a baba arcát, illetve kezét. Természetesen a popsit, és a nemiszerveket minden pelenkacsere után tisztára kell törölni!

Az első pár fürdetés félelemmel töltheti el azokat a szülőket, akik még nem tudják, hogyan kell helyesen tartani a picit. Azt tanácsoljuk, hogy az első alkalmaknál mindkét szülő legyen jelen, így hamarosan kialakul az a gyakorlat, amely mindenkinek megfelelő.

 

Így tarthatjuk helyesen a csecsemőt:


Fektessük a babát teljes vállával a bal alsó karunkra, így bal kezünkkel biztonságosan tarhatjuk, míg jobb kezünkkel  fürdetjük őt.
A babák többnyire élvezik a fürdetést és megnyugszanak tőle.



Miben fürdessük a babát?


A normál fürdőkádat nem ajánljuk, mert akkor vagy térdelnünk kellene előtte, vagy nagyon bele kellene hajolnunk. Amellett, hogy mindkét megoldás kényelmetlen, nem is biztonságos, mivel nem tudjuk közben rendesen tartani a babát.

Az első néhány hétben fürdetővödröt is használhatunk, mert ebben a babák jobban érzik magukat és kényelmesebben tudnak mozogni. A fürdetővödör azért is előnyös, mert az anyaméhbeli állapotokra emlékezteti a csecsemőt.



Melyik napszak a legalkalmasabb a fürdetésre?


Válasszunk ki egy olyan időszakot, amikor semmi sem zavarhat meg bennünket abban, hogy teljesen a babánkra tudjunk figyelni. Fontos, hogy a csöppség éber és nyugodt legyen. A két etetés közti időszak a legmegfelelőbb erre, amikor  a poci nincs túlságosan tele, és nem is éhes a baba. Az első pár hétben talán jobb, ha napközben fürdetünk, azonban néhány hónap múlva már beilleszthetjük az altatás körüli rituáléba, mert a meleg víz ellazítja a babát és el is álmosíthatja. Ilyenkor már bevonhatjuk a többi családtagot is, pl. az apukák különösen szívesen veszik ki részüket a fürdetésből.

Ha esetleg csengetnek, vagy csörög a telefon, miközben egyedül fürdetjük a babát, akkor, a következő módon járjunk el: Vegyük ki a babát a vízből, csavarjuk bele egy törölközőbe és vigyük magunkkal. Soha ne hagyjuk magára, egyetlen másodpercre sem!
Pár másodperc egyedüllét is veszélyes lehet a baba számára. 

Kép: nguyenhuyentrang17280 / Pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja