SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Karácsony újszülöttel

Kissné Duró Ágota [cikkei] - 2020-12-12
A világjárvány nélkül is nehéz kérdés, hogy ha újszülött érkezik a családba, hogyan ünnepeljünk. Persze mindenki szeretne jönni, látogatni, megnézni az új családtagot, de abban sem vagyunk biztosak, hogy ezt szeretnénk. Nemhogy mondjuk egy nagy, családi összejövetelt. Pár tippel próbálunk segíteni azoknak az újdonsült anyukáknak, akik ebben a cipőben járnak.
Karácsony újszülöttel
  1. Idén ne te főzd a karácsonyi menüt! A gyermek ellátása épp elég feladat most számodra, úgyhogy eszedbe se jusson, hogy te főzöl a családra. Megbeszélhetitek, hogy mindenki hoz valami ennivalót, amit közösen el tudtok fogyasztani, vagy akár rendelhettek is. (Jelen járványügyi helyzetben még több a lehetőség erre, mint eddig.) Vagy akár idén kimaradhatnak a nagy, közös evések, és helyettük „csak” együtt tölthetitek az időt. Végső soron ez a legfontosabb a karácsonyban – hogy a szeretteinkkel legyünk.
  2. A baba és te vagytok most a legfontosabbak. Ezért ha bármelyikőtök elfárad, akkor nyugodtan jelezheted a vendégeknek, hogy vége a „bulinak”. Az első pár hónap nagyon megterhelő az anyának is, ezért ne érezd magad rosszul miatta. Ha pedig a babád lesz éhes, szomjas, vagy pelenkát kell cserélned, nem kell az időt húznod. Minden felnőtt megértheti, hogy egy újszülött igényeinek minél előbb eleget kell tenni.
  3. Kézről kézre? Inkább ne! A baba idegrendszerének már az is sok inger, ha több embert lát maga körül, több illatot érez, és több hangot hall, mint általában. Ez éppen elég egy napra. De ha még kézről kézre is jár, könnyen meglehet, hogy hamar elfárad és a karácsonyi összejövetel végtelen sírásba torkollik. Ezért inkább légy vele valami központi helyen, ha akkora, tedd le a szőnyegre az ismerős játékai közé, vagy akár vedd fel egy hordozó kendőbe, de ne adogassátok egymásnak, ha nem muszáj.

+1          A szoptatás, vagy a pelenkacsere arra is alkalmat ad, hogy a nagy felhajtásból kicsit kiszakadj a kisbabáddal. Ha úgy érzed, hogy csak egyet szusszannál, nyugodtan vonulj el egy pár percre. Senkinek nem fog feltűnni, hogy csak kicsit pihentetek.

Ugyanis akármit is teszel, egy kis családi összejövetel is több ingert tartogat a gyermeknek, mint egy átlagos hétköznap. Így a vendégekkel ellentétben a te műszakod valószínűleg csak a „banzáj” után kezdődik igazán. A sok ingert fel kell dolgoznia a picinek, ezért valószínű, hogy nehezebben fog este elaludni, és éjjel is többször ébred majd, mint általában.

Fotó: J Carter-től a pexels.com-on

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja