SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Készen áll gyermeked a szobatisztaságra?

Engel Zita [cikkei] - 2015-02-23
Az etetés és a szobatisztaság a két leggyakoribb konfliktusforrás a szülő és gyermeke között. Ez utóbbi esetében nem egy szokás egyszerű betanulásáról beszélünk.
Készen áll gyermeked a szobatisztaságra?

Születésétől kezdve mi húzunk babánkra pelenkát, mi „kényszerítjük” arra, hogy azt használja, majd egy kis idő után egy másik szokásra szeretnénk rávenni. Ezúttal azonban már egy szigorú társadalmi elvárásnak is meg kell felelnie: nem szabad azonnal engednie jelentkező szükségleteinek, vissza kell tartania addig, míg talál egy ürítésre megfelelő helyet. Nincs két egyforma gyerek, ez által nincs ideális, normálisnak mondott időpont sem arra, mikor áll készen gyermekünk a erre a feladatra. Erősen változó mikor válik testileg és érzelmileg is éretté a bilizésre.

Ahhoz hogy kicsink rálépjen a bilizés útjára, először meg kell értenie ennek a bonyolult belső folyamatnak a lényegét, a menetét, az ok-okozati összefüggéseit:

  • Először is éreznie kell az ingert. Tudnia kell, hogy mi az. Amíg kicsink nem tudja elkülöníteni a többi érzéseitől, vagy nem veszi észre ezeket a jeleket, nem érdemes próbálkozni a biliztetéssel.
  • Gyermekünknek rá kell ülnie a bilire, illetve tudnia kell ülni a bilin. Először meg kell tanulnia magabiztosan, kapaszkodás nélkül, stabilan ülni, hogy biztonságérzetét megteremtve, tudja majd használni a bilit.
  • Bele kell üríteni a bilibe. Nem utolsósorban fel kell ismernie, hogy a bili mire való, vissza kell tartania a kakit, pisit, oda kell mennie, és bele kell üríteni, tehát az ingert és a bilizés okát össze kell kapcsolnia.

Hogy lehet észrevenni, hogy csöppségünk készen áll erre? Nem kell mást tennünk, mint figyelni őt. Az alábbi jelek már árulkodnak arról, hogy kicsink készen áll a szobatisztaságra:

  • Képes stabilan megülni egy helyben, lehetőleg minél hosszabb ideig.
  • Játék közben szívesen ráül a bilire, próbálgatja.
  • Elkezdi érdekelni, hogy mi folyik a WC-ben, követi családtagjait a mosdóba.
  • Egyre önállóbb. Nem csak a játékban, de más téren is. Megpróbálja egyedül le- és felhúzni az alsóneműjét, ami a biliztetés szerves része.
  • Szeretne már bugyit hordani, játékból felhúzogatja a pelenkájára.
  • A kakilás, pisilés jeleit megérezve láthatóan figyel rá, feszeng, izgága lesz, összeszorítja a lábacskáit. Ezeket az érzéseket egyre jobban el tudja különíteni.
  • Ha tud már beszélni, szavakkal, hangokkal is jelzi az inger jelenlétét.
  • Egyre jobban zavarja, ha tele a pelenkája, igényli, hogy kicseréljék azt.
  • Széklete rendszeres. Legalább másfél órán át képes visszatartani vizeletét.
  • Fürdés közben játszik: elkezd pisilni, majd visszatartja, majd megint pisil.
  • A délutáni csendes pihenő szárazon telik. Bizonyítva, hogy a belek és a húgyhólyag záróizmai már elég érettek ahhoz, hogy kicsink maga döntse el, mikor szeretne üríteni.
  • Nem utolsósorban gyermekünknek érzelmileg is készen kell állnia a biliztetésre. Míg nem tudja elengedni a pelenkát, ragaszkodik hozzá, vagy fél a WC-től, inkább csak bátorítsuk, ne de erőltessük.

Bármikor is kezdjük el, fontos, hogy a gyermek saját tempójában haladjon, ne erőltessük vagy sürgessük. Nem utolsó sorban az is fontos, hogy mi is készen álljunk rá, hiszen fel kell készülnünk arra, hogy ez egy hosszú folyamat kezdete, nem egyik napról a másikra zajlik le.

Kép forrása: pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja