SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit NE tegyünk a használt pelenkával?

Faragó Tamás [cikkei] - 2018-08-24
Gondolnád, hogy egy gyermek élete során átlagosan 5000 pelenkát használ el, s mindez 550 év alatt bomlik le? Mi mást választhatunk az eldobható pelenka helyett? Ha mégis a leginkább környezetszennyező - s ezzel együtt a legnépszerűbb és legkényelmesebb - változat mellett döntünk, egy dologra figyeljünk oda: a használt pelenka mindig a kukában, szemetesben végezze.
Mit NE tegyünk a használt pelenkával?

Az idők változnak, a pelenkák is haladnak a korral, a választék is nagyobb. Egyvalami nem változott azonban: a produktum, amitől babánk naponta többször is megszabadul.


Eldobható?

Az eldobható pelenka rendkívül kényelmes: ha "letudta" a funkcióját, lekapjuk a gyerekről, popsitörlővel tisztára töröljük a fenekét, ráadunk egy másik pelenkát, majd a használtat összecsomagoljuk, majd irány - jó esetben - a kuka. Az eldobható pelenka más szempontból is praktikus: tépőzára van, különféle méretben és minőségben is kapható, és az internetes fórumokon való kérdezősködés/tájékozódás/tapasztalatcsere után kétséget kizáróan a babánknak legmegfelelőbbet választhatjuk ki. Még bugyipelenkát is vehetünk, sőt, olyat is, amivel vízbe is mehet a gyerek. 
Egyszóval minden amellett szól(na), hogy életünk megkönnyítése céljából ezt használjuk.

A környezetvédők most minden bizonnyal felhördülnek, ugyanis egy gyerek attól a naptól kezdve, hogy megszületik és néhány éves korában szobatisztává válik, átlagosan 5.000 darab pelenkát használ el; ez egy-másfél tonna szemetet jelent minden egyes gyereknél, plusz a popsitörlő kendők - nem beszélve arról, hogy körülbelül 550 év kell ahhoz, hogy lebomoljon, és jelenleg az újrahasznosítása nem megoldott.


Lebomló pelenkák

Van azonban alternatíva: léteznek már biológiailag lebomló pelenkák is. Ezeknek az az előnyük - azon túl, hogy néhány hónap alatt teljesen lebomlanak -, hogy még az allergén összetevők alapján is szelektálhatunk, hogy esetlegesen érzékeny bőrű babánknak melyiket vegyük meg.


A legjobb választás mégis a textil

A legtöbbet azonban akkor teszünk a környezetünkért, ha textilpelenkát használunk. Ellenérvként azt szokták felhozni, hogy a mosáshoz viszont áramot, vizet és mosószert használunk, amivel szintén terheljük a környezetet - de egyrészt anyagilag még akkor is sokkal jobban járunk, ha mosógépet használunk a textilpelenkák tisztítására, másrészt nem kell feltétlenül ezeket mosógépben mosni: például pisi esetén bőven elég, ha fertőtlenítőszeres vízben való, kb. fél óra áztatás után kiöblítjük és vasalás után - ami szintén hatásos fegyver a baktréiumok ellen - már mehet is a "dolgára".

Olvass tovább ezek előnyeiről és hátrányairól: Textilpelenkák - pro és kontra

De bármilyen pelenka mellett döntünk is, a legfontosabb az, hogy gondoljunk arra: a gyerekünk is ezen a bolygón fog felnőni, és sem neki, sem a környezetének nem lesz mindegy, hogy hány használt pelenkát lát ott, ahol annak nem kéne lennie.

Indexkép: Saulo_Prata

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja