SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Csecsemőkori szemvizsgálat: minden tizedik gyermek érintett

Családinet [cikkei] - 2016-05-17
Tíz egészségesnek vélt kisgyermek közül egynek a szeme beteg, ez minden harmadik esetben kancsalságot takar. A betegség gyógyítható, az eredményes kezeléshez azonban fontos, hogy időben felismerjék a rendellenességet. A kancsalság szűrése hagyományos, pupillatágításos vizsgálattal is végezhető, ennél azonban már van barátságosabb speciális megoldás is.
Csecsemőkori szemvizsgálat: minden tizedik gyermek érintett

Már a várandósság alatt is számtalan szűrővizsgálaton vehet részt a kismama saját és gyermeke egészsége érdekében, és nincs ez másképp a szülést követően sem. A kötelező vizsgálatok közül az anyagcserezavarok és a szénhidrátbontási zavar szűrését például a szülést követően, még a kórházban elvégzik a gyermeken, és egyre több szülő él a csecsemő ultrahangvizsgálattal már 6 hetes kortól, amely – koponya és hasi ultrahanggal kiegészülve – alkalmas fertőzési szövődmények, sérülések, vérzések, veleszületett rendellenességek, fejlődési elmaradások, így például a csípőficamszűrés kiszűrésére. Az ortopéd szakorvosi vizsgálat csípőízületi ultrahanggal kiegészítve egyébként még alaposabb és pontosabb diagnózist tesz lehetővé. A gyermek fél éves korában szemészeti szűrés is javasolt, ami kiemelkedően fontos, mert napjainkban tízből egy vizsgált kisgyermeknél található valamilyen rendellenesség – ez három esetben kancsalságot takar.

Sok esetben fordul elő a két szem közötti jelentős dioptria-különbség, fixálási probléma vagy rejtett kancsalság is. Az átfogó szemészeti szűrővizsgálatok felderítik a szem különféle betegségeit, például a gyenge látásélességet, a két szem nem összehangolt működését, a kancsalságot és a tompalátást, ehhez azonban gyakran pupillatágító cseppet alkalmaznak. A folyadék alkalmazása bizonyos elváltozások (pl. szürke hályog, szemfenéki elváltozások) gyanúja esetén ugyan fontos lehet, de csípheti a kicsik szemét, így használata csak indokolt esetben javasolt. Mivel a kisgyermekek vizsgálata eleve kicsit nehézkesebb - mert tartanak a vizsgálószobától, az orvosoktól -, a szűrésre mindenképp érdemes barátságosabb, játékos módszert választani, erről szemész szakorvos beszélt.

„A speciális géppel végzett vizsgálat alkalmas a dioptriahibák, a két szem közötti jelentős dioptria-különbség, a kancsalság és egyéb eltérések felderítésére is úgy, hogy a gyermek közben az édesanyja ölében ül” – kezdte dr. Munkácsi Györgyi, a Czeizel Intézet szemorvosa, aki a vizsgálatot általában fél éves kortól javasolja. „Korábban is lehet, de akkor még nem tudnak kellő mértékben koncentrálni a gyerekek, és nem biztos, hogy pontos lesz a mérés. Ettől függetlenül, ha a szülőben felmerül a gyanú, hogy a gyerek nem lát jól vagy kancsal lehet, akkor feltétlenül vizsgáltassa meg, nem szükséges megvárni a fél éves kort” – tanácsolja a szakember, aki szerint az időben felismert kancsalság kezelhető és kezelendő, akár teljes gyógyulás is elérhető.

„Ez egy viszonylag új módszer és lehetőség, de elsősorban szűrés! Azaz nem diagnosztizálja a betegségeket, ellenben biztonságos és fájdalommentes módja az eltérések és rendellenességek időben történő felismerésére” – fejezte be a szakorvos hozzátéve: az eszköz csak egészséges szemeken ad eredményt, annak hiányában további vizsgálatok elvégzése válik szükségessé.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja