SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Milyen szembetegségeket okozhat az elhízás?

Családinet [cikkei] - 2020-01-27
Az elhízottak aránya jelenleg Európában a felnőtt lakosság körében Magyarországon a legmagasabb, a legfrissebb adatok szerint közel 30 százalék. A többletsúly sok betegség szempontjából jelent kockázatot, többek között a szemünk egészségére, a látásunkra is negatív hatással van - hívja fel a figyelmet Dr. Nagymihály Attila, a Budai Szemészeti Központ intézetvezető főorvosa.
Milyen szembetegségeket okozhat az elhízás?

Köztudott, hogy a túlsúly összefüggésben áll a szív- és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás, a szívinfarktus és a stroke, a 2-es típusú cukorbetegség, többféle daganatos megbetegedés és ízületi kórkép kialakulásával, de okozhat légzésproblémákat, epekövességet és depressziót is. A szív- és érrendszeri problémákra speciális vérellátása miatt különösen érzékeny a szemünk, így az ezekből fakadó csökkent vérellátás komoly, maradandó károsodásokat okozhat a retina területén, mely a látásunkért felelős.

„Az elmúlt években egyre több alkalommal bizonyítást nyert, hogy a magas BMI (testtömeg-index) szoros kapcsolatban áll a szem egyes betegségeivel. Túlsúly esetén fokozott a diabéteszes retinopátia (a szem látóhártyájának betegsége), az életkorral összefüggő makula degeneráció (szemfenéki meszesedés) és a glaukóma (zöldhályog) kialakulásának kockázata. Egyéb állapotok, mint a szemhéjsüllyedés, a retina ereinek  elzáródása és szűkülete, a látásvesztést okozó stroke és pajzsmirigy okozta szembetegségek szintén kapcsolódhatnak az elhízáshoz" - mondja Dr. Nagymihály Attila. Természetesen ezek a betegségek nem kizárólag a túlsúlyos embereket érintik, de az elhízás bizonyítottan növeli ezek kockázatát.


Mit tehetünk a szem egészségéért?

A fizikai aktivitás, a helyes, kiegyensúlyozott táplálkozás képes csökkenteni a BMI-t, ezáltal javítva az általános egészséget, különösen a vérkeringésünket, így segít megőrizni szemünk egészségét. Az étkezési ajánlások és a mozgás beiktatása mellett érdemes ügyelni a tápanyagok, vitaminok megfelelő mennyiségű bevitelére is.

„A szemnek két legfontosabb tápanyaga a lutein és a zeaxantin, mindegyik jelentős antioxidáns tulajdonságokkal bír, de ezek mellett a C-vitamin, az E-vitamin, a cink, az Omega 3 mind jót tesznek a szemnek" - mondja a szakorvos. Ezeket akkor is érdemes tudatosan alkalmazni, ha nincs szó elhízásról, ugyanis sok normál testalkatú ember is küzdhet a hiányukkal. A kiegyensúlyozott étrend pozitív hatására manapság gyakran felhívják a figyelmünket, nem lehet azonban elégszer hangsúlyozni a  vitaminok és nyomelemek fontosságát, melyek, többek között szemünk egészségét is segítenek megőrizni.


Érdemes teljes kivizsgálásra menni

Bár a magas vérnyomás okozta elváltozások csak ritkán vezetnek jelentős látásromláshoz, érdemes a tüneteket az első jelektől komolyan venni, és a teljes kivizsgálás érdekében szemész szakorvoshoz is fordulni. Látáspanaszok általában az előrehaladott stádiumokban és a komplikációk megjelenésekor tapasztalhatók, de akinek ismert magasvérnyomás-betegsége van (függetlenül attól, hogy van-e szembetegsége) félévente-évente ajánlott felkeresni a szemészeti szakrendelést.

A szemészetre azoknak is érdemes bejelentkezni, akik jelenleg nem tapasztalnak látásproblémákat, viszont BMI-jük alapján az elhízott vagy túlsúlyos kategóriába tartoznak. Előfordulhat, hogy az erek, a retina vagy az írisz nem megfelelő állapotú a súlytöbblet okozta fokozott terhelés miatt, ezeket pedig csak szakképzett orvos tudja felmérni műszerek segítségével.

Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Kép: taniadimas / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja