SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mégis külön szobában kéne altatni a babákat?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-06-10
Az egyik leginkább sarkalatos kérdés az első gyermeküket váró szülők számára a babájuk altatásának módja. Egy szobában aludjanak, vagy tegyék a kicsit külön? Ha ez utóbbi, akkor a kezdetektől, vagy csak néhány hónap elteltével? Esetleg vegyék maguk mellé az ágyba? Az egymásnak ellentmondó szakmai ajánlások sem könnyítik meg a bizonytalan szülők dolgát.
Mégis külön szobában kéne altatni a babákat?

Alig egy éve adta ki az Amerikai Gyermekorvosi Akadémia a legújabb ajánlását arról, hogy a csecsemőket minimum hat hónapig, de ha lehetséges, egy évig altassuk a saját hálószobánkban. Most azonban, úgy tűnik, új szelek fújnak: egy 230 anya bevonásával készült kutatás szerint mégis jobb a babáknak külön – adta hírül a Popsugar

A kutatás vezetője, a pennsylvaniai Dr. Ian Paul együtt és külön alvó családokat egyaránt vizsgált. Úgy tapasztalta, hogy 4 hónapos korukban az egyedül alvó babák átlagosan 45 perccel hosszabb egybefüggő alvásra voltak képesek, mint a szüleik hálószobájában lakó társaik, ám ebben az életkorban az alvás összes mennyisége között nem talált számottevő különbséget. 9 hónaposan azonban a külön alvó gyerekek már egész éjjelre vetítve is 40 perccel többet tudtak pihenni.

A kutató az eredmények tükrében azt javasolja, hogy legkésőbb féléves korban költöztessük át a babát a saját szobájába. Mint mondja, az egy helyiségben alvást főleg a bölcsőhalál elkerülése érdekében szokták javasolni, ennek valószínűsége azonban 6 hónapos kor után már igen csekély. Annál több problémát okozhat azonban a kevés alvás.

„A nem kielégítő éjszakai pihenés a későbbiek során elhízáshoz és alvászavarokhoz vezethet, ráadásul a szülőkre is rossz hatással van. Sok gyerekorvos és egyéb szakértő kérdőjelezi meg a közös szoba ajánlását, mivel a babák életének második félévében megjelenik a szeparációs szorongás. Ebben az életkorban nagyon nehéz lehet megváltoztatni az alvás helyét. A túl hosszú várakozás rövid és hosszú távon egyaránt negatívan befolyásolja a szülők és a gyermekek alvásának minőségét.” – nyilatkozta.

Azon túl, hogy a külön szoba véleménye szerint a stabilabb esti rutint is elősegíti, az orvos úgy találta, hogy az így altatott gyerekek éjszaka kisebb valószínűséggel járnak át a szüleik ágyába.

Az ellenzők szerint a kutatás értékéből némiképp levon, hogy a résztvevők száma viszonylag alacsony volt, és a csecsemők közvetlen megfigyelése helyett kizárólag az anyák beszámolóira alapozott. Így azok az esetek, amikor a baba felébredt a másik szobában, majd észrevétlenül vissza is aludt, nem kerültek rögzítésre.

A vizsgálat arra az esetre sem tért ki, amikor a baba a testvéreivel aludt egy szobában.

Hogyan altassa hát a kisbabáját a tanácstalan szülő? Tényleg bölcsőhalál kockázatának teszi ki, ha együtt alszik vele? Vagy éppen ezáltal védi meg tőle?
A tanácsok évről-évre változnak. Jó, ha már a gyermek születése előtt van véleményünk a témáról, de ne féljünk rugalmasak lenni, és változtatni, ha az élet úgy hozza. Ne erőltessük az együttalvást a kötődő nevelés jegyében, ha a baba sokkal nyugodtabb külön, de ne is féljünk magunk mellé venni, ha a közelségünkre vágyik. A lényeg, hogy olyan megoldást találjunk, amely által lehetőleg az egész család viszonylag nyugodt alvását biztosítani tudjuk.

Fotó: sunflair / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja