SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan vágjuk a baba haját?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-09-25
Vágni vagy nem vágni? Ha igen, otthon vagy fodrásznál? Igaz, hogy a sok vágástól lesz dús és erős haja felnőttként? Mit tegyünk, ha hevesen tiltakozik a nyiratkozás ellen? Megannyi kérdés, amelyekre nekünk kell megtalálnunk a családunk számára legideálisabb választ.
Hogyan vágjuk a baba haját?


Tényleg dúsabb és erősebb lesz a haja, ha gyakran vágjuk?

Harminc éve még alig voltak hosszú hajú kislányok az óvodákban. A rövid, fiús fazonra nyírt frizurákat a praktikum mellett az az akkoriban széles körben elterjedt vélemény is indokolta, hogy a gyakori gyermekkori hajvágástól sűrűbb és erősebb hajkoronájuk lesz a későbbiekben.

Ma már tudjuk, hogy ilyen közvetlen összefüggés nincs a két dolog között. Nyírhatjuk a hajat akármennyit, nem keletkezik több hajhagyma a fejbőr alatt, a frissen vágott frizura pedig azért tűnik dúsabbnak, mert megszabadult a töredezett hajvégektől. Ez a felismerés az egyik oka annak, hogy mára újra divatba jött a hosszú kislányhaj, és csak elvétve találkozhatunk fiús frizurát hordó lánykákkal.

A kérdés ettől még örök: vágjuk vagy ne vágjuk a kicsi haját? S ha igen, mikor és hogyan?


Hajvágás babakorban

Pici korban a nem és a divat helyett a praktikus szempontok az irányadóak. A legtöbb újszülött hajjal születik, ám ezt kihullajtja, mielőtt akkorára nőne, hogy a szemébe lógjon. Ritka az olyan egy éven aluli csecsemő, akinek zavaróan hosszúra nőtt volna a haja. Ha mégis ez lenne a helyzet, kislányoknál egyszerűbb csattal eltűzni vagy felgumizni, kisfiúknál pedig csak a legszükségesebb igazításokat kell végezni a frufruján.

Egyéves kor után már ezen a téren is kiütköznek a nemi különbségek. A lányok haja gyorsabban nő, a fiúké sokáig még gyenge és babás marad, ráadásul nekik előbb lesz hosszú hátul, mint a fejük többi területén.

Rajtunk, kézügyességünkön és a gyermek temperamentumán múlik, hogy az első években otthon, magunk végezzük-e a műveletet, vagy fodrász segítségét vesszük igénybe. A szakember mellett szól, hogy biztosabb kezű és csinosabban vág, a hajvágás ellen erőteljesen tiltakozó, nyugtalan kicsi számára azonban nem ideális választás. Ha ki szeretnénk próbálni, meglátogathatunk egy kifejezett gyermekfodrászatot, ahol a legkisebbek életkori sajátosságait figyelembe vevő környezet fogad bennünket. Van, ahol a fodrászszéket autóvá alakították, így a gyerek játék közben szinte észre sem veszi, mi történik vele.

Ennél egyszerűbb és pénztárcakímélőbb megoldás, ha a saját fodrászunkat kérjük meg, hogy a miénk mellett a kicsi haját is vágja le. Sok fodrász ilyenkor jelképes összegért végez igazítást a gyerek haján.


Hajvágás otthon


Mivel vágjuk a baba haját?

Ha mégis az otthoni hajvágás mellett döntünk, igyekezzünk ezt amennyire megoldható, nyugodt légkörben tenni. Bár nem fájdalmas a művelet, sok gyerek érzi úgy, hogy ilyenkor erőszakot követnek el rajta, ezért kézzel-lábbal tiltakozik ellene. Kisfiúk esetében egyszerűbb és kevésbé balesetveszélyes megoldás lehet a hajnyírógép használata. Segítségével a kevésbé ügyes szülők is egyenletesen tudják megnyírni a kicsi haját. Figyeljünk azonban oda, hogy jó minőségű, márkás készüléket használjunk, mert az olcsóbb típusok húzhatják a hajat, valóban kellemetlen élménnyé téve a hajvágást.

Ha ollót használunk, ültessük a gyermeket az etetőszékbe vagy egy másik felnőtt ölébe. Nem bűn ilyenkor figyelemelterelésként bekapcsolni egy mesét vagy a kezébe adni a telefonunkat: ha segít elterelni a figyelmét, sokkal kisebb kárt okoz a pár perces kütyünyomkodás, mint ha ollóval megvágnánk a tiltakozó és tekergőző gyermeket.


Hajvágás kisgyermekkorban

Ha már megérti, magyarázzuk el neki, mi fog történni, és ismertessük meg az eszközzel is. Terítsünk a nyakába törölközőt, hogy minél kevesebb levágott haj kerüljön a ruhája alá. A fodrászkodást célszerű az esti órákban véghezvinni, mivel utána mindenképp szükséges a zuhanyzás és a haj leöblítése. Ha nagyon tiltakozik, végezhetjük több napra elnyújtva is a hajvágást, de ha lehet, érdemesebb egy szuszra letudni.

4-5 éves korukra az addig hevesen tiltakozó gyermekek is megszokják a hajvágást. Ettől az életkortól kezdve – hacsak nem vagyunk különlegesen jó érzékkel megáldva – inkább bízzuk szakemberre a műveletet.

Fotó: ninulia / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja