SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tisztába kell-e tenni éjjel a babát?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-09-29
A kisbaba első heteiben az éjjelek összefolynak a nappalokkal: a baba napszaktól függetlenül 2-3 óránként (vagy még gyakrabban) felébred, tisztába tesszük, szopik egy kicsit és alszik tovább (vagy nem). Egy idő után felmerül a kérdés a szülőkben, hogy éjszaka kicseréljék-e a pelenkát.
Tisztába kell-e tenni éjjel a babát?

Az internetes fórumok és a játszótéri anyák elbeszélései alapján megosztó a kérdés. A legelső időkben a legtöbben éjjel-nappal ugyanolyan gyakran teszik tisztába a csecsemőt. Az éjszakai alvás hossza azonban – szerencsés esetben – folyamatosan nő, és ekkor egyre több anya gondolkodik el rajta: jót tesz-e a gyereknek, ha akár 8-10 órán keresztül piszkos pelenkában fekszik?

Vannak, akik egy ideig ilyenkor is feszülten figyelik a babát, és akkor is tisztába teszik, ha csak pisi van a pelusban, de ez ritkább. Nehezebb kérdés, hogy mit csináljunk kaki esetén. Anyák feszülnek egymásnak a virtuális térben a téma kapcsán. A többség amellett kardoskodik, hogy a kakis pelenkát minden körülmények között ki kell cserélni, de nem elhanyagolható azoknak a száma sem, akik szerint erre semmi szükség, főleg akkor, ha a baba álmában rottyantott a pelusba.

Valóban roppant bosszantó, ha a nagy nehezen álomba ringatott csecsemő hirtelen bekakil, a pelenkacsere pedig a felébredés veszélyével jár, mégsem tanácsos benne hagyni a picit. Az anyatejes kaki is kicsípheti a bőrét, kislányoknál a hüvelybe jutva pedig komoly fertőzések melegágya is lehet. A pisis pelust ezzel szemben csak abban az esetben kell kicserélni, ha átázott. Ha ez rendszeresen előfordul, érdemes megfontolni más típusú – akár kimondottan alváshoz gyártott - pelenka használatát éjjelre, vagy nagyobb gyereknél végiggondolni, nem iszik-e túl sokat este.

Szerencsére a csecsemők többsége az első hónapok után leszokik az éjjeli kakilásról. Addig is, ha nem kerülhetjük el az éjszakai tisztába tevést, az alábbi tanácsok megfogadásával akár anélkül is végig tudjuk vinni, hogy felébresztenénk a babát, a már fent lévő kicsit pedig nem fogjuk a kelleténél jobban felélénkíteni:

  1. Halvány fényű lámpát használjunk! Gyakran egy átlagos kislámpa fénye túl éles, és felébresztheti a csecsemőt. A legegyszerűbb megoldás, ha színes villanykörtét csavarunk a lámpába.
  2. Adjunk rá alul gombolható rugdalózót és hálózsákot a minél kevesebb vetkőztetés érdekében.
  3. Ne szórakoztassuk! A nappali peluscsere elmaradhatatlan része a csiklandozás, puszilgatás, énekelgetés, de éjjel ennek nincs itt az ideje. Zavarjuk le a programot olyan gyorsan és feltűnésmentesen, amennyire csak tudjuk.
  4. Minél kevesebbet mozgassuk! Az alvó babát akár a kiságyában is tisztába tehetjük műanyag pelenkázó alátét segítségével.

Fotó: AllieKF / flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja