SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért fontos a napirend a gyerekek életében?

Hanula Erika [cikkei] - 2017-10-19
Mikor kisbaba érkezik egy családba, az egyik első dolog, amit a védőnők és a szakemberek tanácsolnak, hogy alakítsunk ki napirendet a kisbaba életében. A napirend fontossága nem csökken a gyerek életkorával, azaz totyogós vagy kisgyerekkorban ugyanolyan fontos, sőt, az iskoláskorú gyerekek életében is hangsúlyos szerepet kap.
Miért fontos a napirend a gyerekek életében?

De miért is ilyen fontos a napirend?

Képzeljük csak el, hogy megérkezik ebbe a világba egy újszülött, semmit nem ért és nem ismer, az egyetlen kapaszkodó pont az életében az édesanyja. Először neki is csak az illatát, a bőre tapintását és a hangját ismeri. Ezek időről időre eltűnnek a közeléből, de újra vissza is térnek hozzá. Ezek a tapasztalások kapaszkodó pontként szolgálnak az életében, hiszen egy idő után megtanulja, hogy csak idő kérdése és a biztos pont megint ott lesz mellette.

Ahogy nő a baba, úgy fedezi fel egyre inkább a világot, de a biztos pontokra akkor is szüksége van. Sőt! Mivel a világ néha ijesztő és fájdalmas a kisgyerek számára (sötétség, horzsolások, elesések, hangos kiabálások, stb.), a biztos pontok azok, aminek a segítségével meg tud nyugodni és vissza tud térni az eredeti állapotához, a világba vetett bizalmához. (Ezt hívja a pszichológia rezilienciának).
A biztos pont továbbra is a szülő lesz, a hozzá fűződő szoros, megingathatatlan és kötődő kapcsolata. Emellett viszont más biztos pontok is segíthetnek a gyereknek. Ilyen a napirend. Ha tudja a kisgyerek, hogy reggel, ébredés után mindig vár rá egy pár perces meghitt összebújás anyával, az biztos pontként szolgál a napjában. Ugyanilyen az esti rituálé: lefekvés előtt megfürdünk, fogat mosunk, mesét olvasunk, esti puszi, a villanyt lekapcsoljuk még egy korty víz és elalvás. Ez a mi családunk menetrendje, nyilván másnál más lesz, de nem is ez a lényeg. A lényeg az, hogy a gyerek tudja, mi következik az egyes lépések után, ezért a világot kiszámíthatónak tapasztalja meg.

Ha volt valaha olyan iskolai tanárotok, akinek a viselkedése kiszámíthatatlan volt (attól függött a hangulata, épp aznap milyen lábbal kelt fel), akkor tudjátok, hogy ez a lehető legrosszabb. Nem baj, ha valaki szigorú, ha közben következetes is. Ugyanez igaz a családi viszonyokra is: a biztos pontok a kiszámíthatóságot jelentik a gyerek életében.

A Maslow-i piramis alján, a fizikai szükségletek kielégítése után a biztonság következik. Aki nem érzi magát biztonságban, annak nehezére esik majd a többi szintet elérnie: a szeretet és hovatartozás, az elismerés és megbecsülés, a kognitív, majd az esztétikai szükségletek és végül az önmegvalósítás szintjét.

A pici gyerekkorban bevezetett napirend kiszámíthatóságot és biztonságot jelent a gyerekek számára.

Minden egyes nap, amikor ezek a napirendi pontok megvalósulnak, egy apró követ teszel a gyereked képzeletbeli piramisába.

De éppen azért, mert a sok kicsi sokra megy, nem kell kétségbe esned akkor sem, ha néha felborul a napirend. Egy-egy hiányzó kavicstól még nem fog összedőlni az egész építmény.

Bár fontos a napirend, nem kell nagyon szigorúnak és merevnek lenned! Nem létfontosságú, hogy minden nap 8.30-kor kerüljön ágyba a gyerek, lehet, hogy fél órát ide-oda csúszik a fektetés. Bármi közbejöhet. Nagy dolgokra sem kell gondolni, amikor a napirend sarokpontjairól beszélünk. Lehet ez egy délutáni ölelés vagy puszi, mikor hazaér a gyerek az iskolából. Vacsora után egy römi parti (szintén saját példa). Vasárnap délután kimenni a Duna partra. Ha mesét olvasunk, ugyanabban az ágyban összekuckózni. Vagy épp szívecskét rajzolni a gyerek arcára elalvás előtt. Bármilyen apróság is sokat számít!

Ezek a közös, titkos kis gesztusok, amit csak a család ismer borzasztó erős kötelékként fog megmaradni a szülő és gyereke között, és ha majd kirepül a gyerek a családi fészekből, ezek a pillanatok adják majd meg a biztos talajt ahhoz, hogy megállja a helyét a nagyvilágban.

Fotó: Valentina Yachichurova / flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja