SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Vissza a textilhez - a környezetünkért

Családinet [cikkei] - 2006-02-09
Az eldobható pelenkák széleskörű elterjedése óta Az USA-ban, Kanadában, Ausztráliában, de hogy ne menjünk olyan messzire: Angliában, Ausztriában és Németországban is egyre több, a környezetért aggódó szülő tér vissza a textilpelenkákhoz. Hogy miért? Környezetvédelmi, egészségügyi és takarékossági okokból egyaránt.
Vissza a textilhez - a környezetünkért

pelenkaA statisztikák szerint egyetlen gyermek 4-6 ezer pelenkát használ el szobatisztává válásáig, azaz átlagosan 27 hónapos koráig. Ez közel egy tonnányi hulladékot jelent gyermekenként. Ez a pelenkamennyiség a szeméttelepekre kerül, ahol lebomlási ideje a becslések szerint minimum ötven, de inkább száz év. Így tapasztalható az, hogy a hulladéklerakók kb. 6 százaléka(!) pelenkákból áll. Elégetéssel való megsemmisítésük a bennük lévő műanyag miatt környezetkárosító.

Hiszen miből is van a papírpelenka? Kívülről befelé haladva a rétegek: polipropilén, papír, cellulózőrlemény (duzzadó zselével: nátrium-poliakrilát), papír, nedvességzáró polietilén fólia. Ezen kívül tartalmaz még ragasztót és gumit. A cellulóztartalmú nedvszívó réteg gyártása során nagyon sok vizet használnak el, amit erősen elszennyezve kapnak vissza. Ráadásul ezt is klórral fehérítik, ez a művelet pedig dioxin felszabadulásával jár, amely az emberiség történelmének egyik legveszedelmesebb mérge. Tehát nemcsak az "eredmény", hanem a gyártás maga is ökológiai problémát okoz.

Az orvosoknak a használattal kapcsolatban is vannak fenntartásaik. Felhívták a figyelmet olyan tényekre, amelyeket a reklámok elferdítve közöltek: tudniillik a baba egész alsóteste hosszú órákon át "üvegházban" van. Itt folyamatos a meleg, a nedvesség(!!!), a levegőtlenség, ami ideális táptalaja a gombáknak, baktériumoknak. Ezen kívül a gyermek ürüléke több száz féle vírust tartalmaz. A székletben lévő vírusok több hétig fertőző képesek. Ez a szeméttelepeken kóborló állatok által fertőzéseket okozhat.

Miért jó a textil?

A textilpelenkák is modernizálódtak, kényelmesebbek és nagyobb nedvszívásúak lettek. pelusosMosásuk pedig az automata mosógépekkel nem, vagy alig jelent többletmunkát. A textilpelenka nem növeli a kommunális hulladék mennyiségét - akár a háztartásban mossák, akár a pelenkamosó-szolgálatok végzik a tisztítást.

A textilpelenkák biztosítják a bőr szellőzését. A modern textil nadrágpelenkákhoz kifejlesztett vízzáró külsők, olyan anyagból készülnek, amely vízzáró, de egyben szellőző is. A belső pedig nagy teherbírású flanel, a flanel-rétegek között poliészter nedvszívó mag helyezkedik el, amely a nedvesség nagy részét távol tartja. A bőr nedves textíliával történő érintkezése pedig nem okoz olyan problémákat, mint amelyek az eldobható pelenkáknál merülnek fel. A megfelelő gyakoriságú pelenkacserével megelőzhető, hogy a baba bőre nedves legyen. A textil nadrágpelenkáknál, nagyobb nedvszívásuk miatt ez a nedvesség is a minimumra csökken.

Természetes anyag érintkezik tehát a bőrrel. Nincs szó befülledésről, hiszen ez a pelenka szellőzik. A mosható pelenka több babát is kiszolgál egymás után, vagyis nem termelődik több tonna fekáliával szennyezett hulladék.

A mosható nadrágpelenkák gazdaságosak

A mosható nadrágpelenkák használatával kb. 10-15 havi eldobható pelenka költségéből megoldható a pelenkázás. Beleszámítva az áram, a mosás költségeit. Míg eldobható pelenkára a minőségtől függően kb. havi 6-8 ezer forintot költenek a szülők, és kiadásként szerepel a szemétszállítási díj is, addig még a legdrágább mosható pelenka és valamennyi költsége (mosás, tisztítószer, áram, egyéb "tartozékok") legfelebb 100-120 ezer forint az egész pelenkázós korszakra, azaz kb. 27-30 hónapra vetítve.

Nem olyan bonyolult



Sokan meglepődnek, amikor elkezdik használni a mosható nadrágpelenkákat, hogy mennyire egyszerű és gyors is lehet a textil pelenkázás. Az automata mosógépek elterjedésével tulajdonképpen csak a mosóport és az öblítőként használt ecetet kell betölteni és elindítani a megfelelő programot. A mosásig pedig enyhén ecetes vagy környezetkímélő fertőtlenítőt tartalmazó vízben tárolhatóak a pelenkák, a szilárd szennyezés eltávolítása után. Tulajdonképpen ugyanannyi időt és energiát fordítunk a pelenkák kidobására, mint az ecetes áztató-vödörbe helyezésére. Vasalni nem szükséges, sőt tilos ezeket a modern pelenkákat. A szárítás pedig napon vagy a lakásban teregetve megoldható (szárítógépet is használhatunk, de ez nem környezet- és pénztárcabarát megoldás). A legjobb fehérítő hatást a levegőn (nem szükséges napos idő) való szárítással érhetjük el.

Saját tapasztalatom szerint összességében két-három naponta kb. 20 perc többletmunkát igényel a mosható pelenka használata (mosógépbe berakás, teregetés, leszedés). Ennyit pedig igazán megtehetünk a környezetünkért.

A mosható pelenkák típusai

Tulajdonképpen két fajtája ismert a mai modern mosható pelenkának.

Az egyik, a külön belső és külső pelenka. Ebben az esetben a belső a tulajdonképpeni pelenka, amelyből kb. 20 db-ot érdemes vennünk. Erre jön még a nedvességzáró külső réteg, a gumibugyi (szintén bőrbarát anyagból készül), amelyből kb. 3-4 garnitúrát kell megvásárolni, de méretenként csak 2-3 db. kell belőle. Előnye, hogy gyorsabban szárad, valamivel olcsóbb megoldás, mint a következőkben részletezett.

A másik típus a "kettő az egyben" pelenka. Ennél a fajtánál a nedvszívó flanel-réteget egybevarrták a vízzáró külső réteggel. Itt csak "egy darabból" áll a pelenka, valóban egy mozdulattal feladható a babára. Viszont nem egy méret szükséges, hanem a baba korától és nagyságától függően összesen 2-3 méretre, méretenként átlagosan 20 darab pelenkára van szükség. Ennek a típusnak az előnye az egyszerűség, a valamivel kisebb "bugyor", és az, hogy később a testvért is lehet ebbe a pelenkába bújtatni. Hátránya, hogy lassabban szárad, és némileg költségesebb ez a típusú pelenkázás.

A pelenkák használata

A pelenkákon kívül szükséges még egy vödör a piszkos pelenkák tárolására, illetve egy eldobható speciális papírrétegre, amely a széklet eltávolítására alkalmas. Ez a papír szintén környezetbarát, gyorsan lebomló anyagból van, és ha nem történt "nagy dolog", akkor még egyszer-kétszer mosható is.

Az említett fedővel rendelkező műanyag vödörbe hideg vizet öntünk, és kb. 10 l vízhez 1 dl. ecetet, vagy környezetkímélő fertőtlenítőt. Ebben "várják" a mosást a pelenkák. A legcélszerűbb 60 fokon mosni, és a környezetbarát mosószer mellé mosószódát használni. Ennek a vízkőoldó hatású, környezetbarát, nagyon olcsó szernek a segítségével tulajdonképpen felére csökken a szükséges mosószer mennyisége. Öblítőnek ahogyan említettem, szintén ecetet használunk, a legjobb szárító és fehérítő hatást pedig a napon érhetjük el.

Forrás: www.babanatura.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja