SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Külön szoba, külön ágy, együttalvás: hol aludjon a baba?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-09-19
Külön szobában vagy a szülői hálóban? Külön ágyban vagy a nagyágyon? Kötődési problémái lesznek, ha van saját szobája? Elkényeztetjük, ha magunk közé vesszük? Mi az a babaöböl? Megannyi kérdés a fiatal szülők fejében, és mindenki mást felel rájuk.
Külön szoba, külön ágy, együttalvás: hol aludjon a baba?


Külön szobában, kiságyban

A legtöbb család, ha a körülményei engedik, általában úgy indul, hogy külön babaszobát rendez be az újszülöttnek. Ennek megvannak a maga előnyei: a baba nyugodtan alhat, nem zavarja a szülők jövés-menése, később nem kell a külön szobába szoktatással bajlódni, és egyes vizsgálatok szerint így a csecsemők az éjszakát is hamarabb alusszák végig.

Hátránya, hogy az anyának minden éjszakai felsírásnál ki kell kelnie az ágyából, ami nagyon fárasztó. Gyakran előfordul, hogy mire a kimerült anya egyáltalán meghallja a másik szobából a kisbaba sírását, a pici már annyira belelovalta magát, hogy sokkal nehezebb megnyugtatni. Sok szakértő azon a véleményen is van, hogy a csecsemő elszeparálása természetellenes, ezért nem meglepő, hogy sok kisbaba azonnal felsír, ahogy anyja elhagyja a szobáját, akkor is, ha látszólag már békésen aludt.

Ha e megoldás mellett döntünk, akkor is érdemes egy heverőt vagy egy matracot beállítani a babaszobába, ahol szükség esetén az anya vagy az apa ledőlhet, foghatja a gyerek kezét, amíg el nem alszik.

A külön szoba egy speciális esete, amikor a csecsemő a testvérével kerül össze. Sokan félnek az újszülöttet a 2-3 évessel együtt altatni, mert attól tartanak, hogy felébresztik egymást a gyerekek. A tapasztalat azt mutatja, hogy ez legfeljebb az első néhány alkalommal fordul elő, utána megszokják egymást, és akkor is képesek zavartalanul aludni, ha a testvérük fennhangon sír.


A szülőkkel egy hálószobában, kiságyban

A szakértők többsége azt javasolja, hogy legalább az első néhány hétben/hónapban aludjon a csecsemő egy hálószobában a szülőkkel. Így könnyű a megnyugtatása, hiszen a szülő a nyugtalanság első jeleire átnyúlhat a babához, megsimogathatja. A legújabb kutatási eredmények szerint a bölcsőhalál azoknál a gyerekeknél fordul elő legritkábban, akik a szüleikkel egy légtérben, de külön ágyban alszanak.

Ha még közelebb szeretnénk tudni magunkhoz a gyermeküket, leszerelhetjük a kiságy egyik oldalsó rácsát, és odahúzhatjuk a mi fekhelyünkhöz. Így szinte együtt alhatunk a babával annak minden biztonsági kockázata – fulladás, ágyról való leesés – nélkül. Vannak már kiságyak, amelyeket eleve ilyen kialakítással árulnak, ezek neve babaöböl.


Bölcsőben

A bölcső – amelyet szinte minden alkalommal a szülői hálóban szoktak elhelyezni – kevés helyet foglal, ringó mozgása megnyugtatja a kisbabát. Elég szűk ahhoz, hogy a kicsi ne vesszen el benne úgy, mint a kiságyban, így nagyobb biztonságban érzi magát. Bár sokszor az anya ringatja, a csecsemő, ahogy fészkelődik, önmaga is tudja mozgatni.

A bölcső legnagyobb hátránya, hogy hamar kinövi a gyermek. A legtöbb típus legfeljebb 4-5 hónapos korig használható, de még a legnagyobb is balesetveszélyes lesz onnantól, hogy a baba képes felállni.


A szülőkkel egy ágyban

A legnagyobb indulatokat kiváltó változat. Hívei szerint az egyetlen természetes megoldás, hiszen egyetlen hagyományos kultúrában sem szokás a csecsemőt elválasztani az anyjától. Ellenzői viszont azt mondják, hogy ha a baba a szülők közé kerül, onnantól búcsút lehet mondani a szexuális életnek, kóros függést alakít ki az anya és a gyerek között, és később nagyon nehéz lesz saját ágyba szoktatni a kicsit.

A bölcsőhalál tekintetében is megoszlanak az álláspontok: egyes vizsgálatok szerint gyakoribb a szüleikkel együtt alvó babák körében, mások szerint ilyenkor soha nem fordul elő. Az ellentmondást valószínűleg az a félreértés okozza, hogy nem mindenki ugyanazt érti bölcsőhalál alatt. A szüleikkel egy ágyban alvó gyerekek valóban gyakrabban lesznek baleset áldozatai, ha rájuk fekszenek, leesnek az ágyról vagy megfulladnak a párnákban. Azonban a SIDS, vagyis az az eset, amikor a csecsemő minden ok nélkül egyszer csak nem vesz többé levegőt, tényleg szinte példátlan az együtt alvó kultúrákban.

Bármi legyen is a kezdeti elképzelés, a gyakorlatban nagyon ritka az olyan család, ahol akár alkalmanként, akár hosszabb-rövidebb ideig rendszeresen ne aludnának együtt a szülők a gyerekekkel. Ezért az alábbi biztonsági szabályokat mindenképpen tartsátok észben, mielőtt magatok közé veszitek a kicsit:

  • Ne legyenek az ágyban plüssállatok, se súlyos párnák és paplanok, amelyekben megfulladhat a baba
  • Ne aludjon az ágy szélén, csak akkor, ha matracon alszotok, tehát nem lesz baja, ha legurul
  • Ha bármelyiktőtök alkoholt vagy kábítószert fogyasztott, ne vegyétek magatok mellé a csecsemőt
  • Dohányos szülő ne aludjon a babával
  • Ne aludjatok olyan kanapén, amelynek az ülő része és a támlája közé szorulhat a baba
  • 1 évesnél fiatalabb baba ne aludjon a nagyobb testvérével egy ágyban

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: darkside-550/ pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja