SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kezdődik a bolha és kullancsszezon!

Családinet [cikkei] - 2004-04-13
Végre itt a tavasz, ám vele együtt megkezdődött négylábú társaink, a kutyák és a macskák számára a bolha- és kullancsveszély időszaka.
Kezdődik a bolha és kullancsszezon!

A bolhák és kullancsok elleni védekezésnek kora tavasztól késő őszig szezonja van. Míg a bolhák a legmelegebb nyári hónapokban szaporodnak a legnagyobb intenzitással, addig a kullancsok szinte egész évben fenyegető veszélyt jelentenek, de legaktívabbak a tavaszi és az őszi hónapokban. A nyári forró időszakot nyugalmi állapotban töltik, mivel a kiszáradásra, direkt napsugárzásra érzékenyek, ugyanakkor - szívósságuk miatt - a téli hónapokban, a legnagyobb fagyok idején is találhatunk kullancsot az állaton.

Miért is fontos a védekezés a bolhák és a kullancsok ellen?

A kullancsok és a bolhák igazi élősködők (paraziták), mivel életben maradásuk, szaporodásuk gazdaállatfüggő. Éles szájszerveikkel fájdalmas, viszkető sebeket ejtenek a bőrön, hogy vérhez jussanak és közben nyálukkal különféle kórokozókkal fertőzik meg a "véradót".

A bolhák

A mintegy 2000 fajjal bíró bolhák vérszívó külső paraziták, amelyek a gerinceseken élősködnek, vérszívással károsítják áldozataikat. Folyamatosan nyugtalanítják, zaklatják kedvenceinket, szüntelen vakarózásra kényszerítve őket. A lakást elárasztó bolhák pokollá teszik a gazdák életét is. A kifejlett felnőtt bolha általában aktív felnőtt életét ugyanazon az egyeden éli le, egy másik egyedet általában az utódai támadnak meg.

A bolhák ugyanis hihetetlenül gyorsan és tömegesen képesek szaporodni. Egyetlen felnőtt pártól optimális környezetben egy-két hónap alatt százezres nagyságrendben fejlődhetnek ki utódok. Ugyanakkor a bolha legutolsó fejlődési alakja kedvezőtlen környezetben hónapokig életképes maradhat, s ha a környezeti viszonyok újból kedvezően alakulnak, villámgyorsan befejezi ezt a fejlődési stádiumot és megtámadja új áldozatát. A nőstény bolha tojásaiból kikelt utódok, a lárvák a gazdaállatról a környezetre lehulló bolhaürülékkel táplálkoznak, ezért szív a gazdán elhelyezkedő bolha olyan gyakran és intenzíven vért. A lárva állapot kb. 1-2 hétig tart, ezután a bolha bebábozódik. A selyemszerű anyaggal burkolt bábot kokonnak nevezzük. A kokonból megfelelő környezeti körülmények között a potenciális gazda állat közeledtére villámgyorsan ki tud kelni az újabb felnőtt alak és a fejlődési ciklus újrakezdődik.

Milyen betegségeket terjesztenek a bolhák?

A bolhák számos betegséget terjeszthetnek, többek között a vándorpatkány bolhája is terjesztője volt a középkorban oly rettegett emberi pestisnek. A bolha köztigazdája a kutyára és az emberre egyaránt veszélyes Dipylidium caninum galandférgeknek.

A már említett állandó zaklatás, viszketési érzés mellett a kutya és a macska szempontjából a leggyakoribb és legsúlyosabb tünetekkel egy rendkívül súlyos allergiás bőrgyulladás, az ún. bolhaekcéma jár. Ilyenkor az állatok a bolha nyálában lévő anyagokra allergizálódnak és akár egyetlen csípés súlyos reakciósorozat kialakulását váltja ki. A test kiterjedt felületén a viszketegség mellett nedvedzés, a szőr kihullása, pörkösödés jön létre, a későbbiekben ezek a területek másodlagos fertőzések bemeneti kapujaként szolgálhatnak.

A kullancsok

A kullancsok szintén vérszívó külső paraziták, amelyek a gerinceseken élősködnek, és az egész világon elterjedve, több mint 800 fajjal képviseltetik magukat. Az Argasok elsősorban madarakat károsítanak, míg az Ixodesek vagy más néven valódi kullancsok túlnyomórészt emlősökön szívnak vért. A kullancsok fertőző betegségek terjesztőiként súlyos veszélyt jelentenek az ember és valamennyi háziállat számára.

A kullancsok négy stádiumon keresztül fejlődnek: tojás, lárva, nympha és kifejlett alak. Az első kivételével a többi három fejlődési alak mozgásra képes, vért szív, és terjeszti a fertőző betegségeket. A lárvák 0,3-0,5 mm, a nymphák mintegy 1 mm nagyságúak, és a méretük a vérszívás során sem növekszik többszörösére, amint ez a kifejlett alakoknál történik. Ezek a parányi fejlődési alakok gyakorlatilag felfedezhetetlenek kutyánk dús szőrzetében, így fokozottan veszélyesek. Látogatásukra már csak a betegség jelentkezéséből lehet következtetni. A kifejlett kullancsok 3-4 mm nagyságot érnek el, a hím és a nőstény egyaránt vért szív, ez utóbbi akár testtömegének 200 szorosára is növekedhet. Ezek azok az ijesztően nagy, borsó, bab méretűre hízott kullancsok, amelyeket több napos vérszívást követően kutyánk bőrébe fúródva felfedezünk.

Milyen betegségeket terjesztenek a kullancsok?

Hazánkban a kullancsok két rendkívül veszélyes fertőző betegséget terjesztenek, amelyek kutyák számára végzetes kimenetellel járnak. A babesiosis évtizedek alatt szinte az egész országot elborította, bár a leggyorsabb terjedésére az utóbbi években került sor. Szintén az elmúlt néhány év jelensége a Lyme borreliosis felbukkanása-ez a kullancsok által terjesztett betegség.

A babesiosis első tünetei a feltűnő bágyadtság, levertség, étvágytalanság. A kutyák látható nyálkahártyái (pl. szem, száj) sápadtak, súlyos esetben porcelánfehérré válnak annak következtében, hogy a kórokozók valósággal szétrobbantják a vörösvértesteket, így anémiás, azaz vérfogyott állapotba kerülnek az ebek. Nem kötelező érvényű, de gyakran fordul elő láz, ez igen magas, 41 °C is lehet. A betegség egyedülállóan jellegzetes tünete a vizelet kávébarna színűvé válása, ez általában a harmadik naptól látható. Amennyiben az első tüneteket észleljük, azonnal forduljunk állatorvoshoz, a betegeket a leggondosabb állatorvosi ellátás is csak az első néhány napban képes megmenteni.

A Lyme borreliosis (régebbi nevén Lyme kór) állatról emberre terjedő betegség (zoonózis), az emberek mellett valamennyi háziállat, így a kutyák is megbetegszenek. A Lyme kór emberre is halálos kimenetelű lehet.

A kutyákon először lázas, általános tünetek, vándorló bőrpír (ez utóbbi nehezen felfedezhető, ezért ritkán észlelt jelenség) jelentkezik. Mivel a kórokozók szinte valamennyi szervet képesek megbetegíteni, ezért a tünetek a későbbiekben rendkívül változatosak lehetnek. Idült izületi gyulladások, idegrendszeri zavarok, szívpanaszok, fokozatosan romló kondíció, lesoványodás külön-külön és együttesen is előfordulnak. A kór gyakran halálos kimenetelű, a beteg kutyák gyógyulási esélyei annál jobbak, minél előbb állatorvosi ellátásban részesülnek.

 

A bolhák és kullancsok által terjesztett betegségek gyógykezelése hosszadalmas, költséges lehet, és a betegeket nem mindig lehet megmenteni a pusztulástól, így legbiztosabb megoldásként a megelőzés ajánlható. A legfontosabb, hogy a bolhákat csípés, a kullancsokat vérszívás előtt elpusztítsuk, így valamennyi betegség ellen védekezünk, amit ezek az élősködők terjesztenek. Amennyiben ezeket a parazitákat elpusztítjuk, nem csak állatainkat, hanem saját magunkat és családunkat is védjük.

Milyen élősködő-ellenes szert válasszunk?

A bolha- és kullancsellenes szerek között többféle alkalmazási módú készítmény található. A díszállat-kereskedések és a hipermarketek általában az alacsonyabb hatékonyságú irtószereket forgalmazzák: a samponokat, a porokat és a hagyományosnak tekinthető, közepes vagy olcsó árfekvésű nyakörveket. Minőségi és sokkal hatásosabb szereket az (állat)gyógyszertárakban és az állatorvosoknál szerezhetünk be, ezek többnyire neves külföldi gyógyszergyárakban készülnek.

 

Az állatorvosi és gyógyszertári forgalmazásban a hagyományos bolhanyakörveknél hosszabb hatástartamú, a bolhákon kívül kullancsokkal szemben is hatékony nyakörvek (Bolfo, Kiltix) is találhatók.

A nyakörveknél eggyel magasabb minőségi kategóriában a parazita-ellenes sprayk (Bolfo, Defendog, Frontline, Insecticide-2000) állnak. Rövidszőrű fajtáknál gazdaságosak. A macskák kezelése velük nehézkesebb, mert az ijedékeny állatok gyakran félnek a kifújáskori sziszegő hangtól.

A jelenlegi legkorszerűbb szerek a spot-on készítmények (Advantage, Ex-Spot, Frontline, Stronghold, Tiguvon). Ezek lényege, hogy egy műanyag pipettából kell a hatóanyagot az állat nyakára, a szőrt szétválasztva, közvetlenül a bőrre cseppenteni. A hatóanyagra az állat testtömegétől függően van szükség, ezért a termékeknek - gyártótól függően - 1 + 3-4 kiszerelésük van: macskák és 10 kg alatti (kistestű), 10-20 kg közötti (közepes termetű), 20-40 kg közötti (középnagy termetű), és 40-60 kg közötti (nagytestű) kutyák számára. (Van olyan cég, amely a 20 kg feletti kutyákat azonos kategóriának tekinti és ilyenkor két cseppentő használatát írja elő.) A spot-on készítményeknél a jelentős hatékonysággal egyszerű alkalmazhatóság is párosul, ezért macskák és nehezen kezelhető állatok kezelésére is ajánlott. A nagytestű, hosszúszőrű állatoknál ez a leggazdaságosabb kezelési mód.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Magát okolta a kisfiú, amiért megrúgta az edző - nyilatkozott az édesanya, aki az internetről tudta meg, mi történt

Magát okolta a kisfiú, amiért megrúgta az edző - nyilatkozott az édesanya, aki az internetről tudta meg, mi történt

"Ő azt hitte, hogy annyira rosszat tett, hogy ezt megérdemelte. És még szégyellte is" - mondta el az anya.
A fiatalabb cukorbetegeknél magasabb a rák kialakulásának kockázata

A fiatalabb cukorbetegeknél magasabb a rák kialakulásának kockázata

A diabétesz jelentősen megnöveli a daganatok kockázatát, elsősorban a 40-54 évesek körében - derül ki a Semmelweis Egyetem Diabetes Research and Clinical Practice nevű szaklapban publikált friss kutatásából. A több mint hárommillió magyar páciens adatait feldolgozó elemzés szerint a rák előfordulásának kockázata már a cukorbetegség diagnosztizálása előtt emelkedni kezd, és a rákövetkező évben tetőzik. A szakemberek ezért a szűrővizsgálatok fontosságát hangsúlyozzák.
Plüss állatokat gyűjt a kis betegeknek a Szent János Kórház gyermeksebészete

Plüss állatokat gyűjt a kis betegeknek a Szent János Kórház gyermeksebészete

Töltsük fel együtt a kifogyott készletet: a plüss állatokkal a beteg gyerekek bátorságát szokták jutalmazni.
Életműdíjat kapott korábban Novák Katalintól a férfi, aki felrúgott egy gyereket a szolnoki kalandparkban

Életműdíjat kapott korábban Novák Katalintól a férfi, aki felrúgott egy gyereket a szolnoki kalandparkban

Az elkövető kilétére hamar fény derült - A. Tibor már reagált is az eseményekre.
Tudtad, hogy nyáron a szemed a vízben is veszélynek lehet kitéve?

Tudtad, hogy nyáron a szemed a vízben is veszélynek lehet kitéve?

Mielőtt belevetjük magunkat a nyárba, illetve a medencébe vagy épp a Balatonba, jó, ha tudjuk, hogy nem csupán a bőrünket kell felkészíteni a nap káros sugarai ellen, szemünk megfelelő UV védelme ugyanúgy fontos. Minden, optikában kapható napszemüveg megfelel ennek a célnak. Világos szeműek általában érzékenyebbek a nyári, intenzívebb fényre, nekik emiatt fokozottan ajánlott a napszemüveg viselése. A szemünk megfelelő védelméről azonban nem csak a parton, hanem a vízben is gondoskodni kell a vízben lévő baktériumok miatt. Ha betartunk néhány alapvető szabályt, felhőtlen nyár elé nézhetünk, már ami a szemünk egészségét illeti.
A szerkesztő ajánlja