SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Jó ötlet, ha a kutya a gyerekkel alszik?

Juhászné Ráthgéber Réka [cikkei] - 2021-07-19
Számtalan cuki képet, videót láthatunk az interneten, ahol a család legkisebb tagja a házikedvenc mellett alszik. Vannak, akik szerint ez teljesen rendben van, de természetesen akadnak olyanok is, akik számára elfogadhatatlan, hiszen a kutyának nincs helye az ágyban. Van-e arany középút? Lesz-e valami baja a gyereknek, ha a kutyával alszik egy ágyban?
Jó ötlet, ha a kutya a gyerekkel alszik?

Sok kutyatulajdonos osztja meg az ágyát négylábú kedvencével. Egy 2010-ben végzett kutatás szerint például a Hollandiában élő 2 millió kutya közül 45%-uk a gazdájukkal aludt, ami igen magas arány (további statisztika az alábbi linken elérhető).

Ezért sem meglepő, hogy sok gyermek szeretne a napközbeni játék után együtt aludni a kutyával, ami felvet pár kérdést. Még mielőtt mi, szülők automatikusan nemet mondanánk, vizsgáljuk meg a pozitív és negatív hatásait az együtt alvásnak!
 

Alhatunk-e a kutyával egy ágyban?

Pozitív hatások

Az ágyunkban alvó kutya hatással van az alvásunkra. Nemrégiben a Concordia Gyermekgyógyászati és Pszichológiai laboratóriumának dolgozói egy kísérlet során megerősítették azt a tényt, hogy ha a gyermek a kutyával hajtja álomra a fejét, az alvásminősége sokkal jobb lesz, mintha nélküle tenné azt.

A kutatás tulajdonképpen egy nagyobb tanulmány része volt, ahol a gyermekkori stressz és az alvás közötti összefüggést vizsgálták. A szülők és a gyerekeik kérdőívekre válaszoltak, amely az alábbi témaköröket érintette: következetes lefekvés megtartása, pihentető alvás előtti rutin és nyugodt, kényelmes helyen történő alvás.

"Az egyik alváshigiénés kérdés arra vonatkozott, hogy együtt alszik-e a gyerek a háziállatával. Döbbenten tapasztaltuk, hogy minden harmadik gyermek igennel válaszolt. Úgy éreztük, hogy ezt a kérdéskört alvástudományi szempontból is meg kell vizsgálnunk” - mondta Jennifer McGrath, pszichológia professzor.

A kutatók számára is furcsa volt, hogy a háziállat jelenléte nem volt negatív hatással a gyerekek alvására, sőt, valójában azok a serdülők, akik a kutyájukkal aludtak, sokkal jobb alvásminőségről számoltak be, mint azok, aki egyedül feküdtek be az ágyukba. Ez fontos tényező, hiszen a gyerekek egész nap jönnek-mennek, elengedhetetlen számukra a megfelelő pihenés, amit ezek szerint a négylábú kedvencek nem befolyásolnak negatívan. A tanulmány további adatai az adott oldalon olvashatóak.
 

Negatív tényezők

Egy kutya lehet akármennyire is tiszta házikedvenc, fennáll a veszélye annak, hogy valamilyen baktériumot, fertőzést hordoz. A gyerekek, főleg az óvodások, kisiskolások immunrendszere még nem annyira fejlett, így sokkal fogékonyabbak egy-egy betegségre.

A négylábúak szőrén a különböző pollenek és a por is könnyen megtapad, ami nem csak a gyerekeknél, de a felnőtteknél is allergiás reakciót okozhat, így erre is érdemes odafigyelni. Akár egy életre szóló allergia is kialakulhat az együttalvás következtében.

Ami még előfordulhat, hogy a kutya akarva-akaratlanul megkarmolhatja, vagy megharaphatja álmában a gyereket, de az ilyen esetek előfordulása minimális; nagyobb az esélye a fertőzéseknek és az allergiának.
 

Mit tehet a szülő?

Mielőtt szeretett kincsünk beimádkozza maga mellé a kutyát az ágyba, érdemes pár dolgot elintéznünk:

  • Egyeztessünk a gyermekorvossal, hogy kizárjuk az allergia lehetőségét.
  • Alvás előtt menjünk egy jó hosszú sétára a kutyussal, hogy ő is elfáradjon.
  • Esős idő után kötelező, de minden séta után ajánlott a kutyus talpát megtörölni, hogy a rátapadt szennyeződésektől megszabadítsuk.
  • Heti egy fürdés javasolt a lakásban tartott négylábúnál, főleg, ha olyan helyre járunk sétálni, ahol sok ember megfordul.
  • Bolha és kullancs elleni nyakörv vagy cseppek rendszeres alkalmazása elengedhetetlen!
  • Minden évben vigyük el kötelező állatorvosi vizsgálatra a háziállatunkat, és adjunk neki féreghajtót időszakosan.

Ezek mellett érdemes leülni a gyermekünkkel is beszélgetni, hogy ha bármi változást észlel a saját alvásában, esetleg nem fér el, vagy rendszeresen tüsszög, köhög éjjel, akkor sajnos a négylábú kedvencének a saját helyén kell majd aludnia.

Minden kutya más, egyedi egyéniség. A kis kedvencünket ismerve azt is át kell gondolni, és a szülő felelőssége eldönteni, hogy valóban biztonságos lehet-e az együttalvás. Hogy jön ki a kicsikkel a kutyus, mennyire türelmes fajta, hogy reagálna rá, ha esetleg éjjel véletlenül megrúgja álmában a gyerek, mindig kiszámítható-e a kutya viselkedése?

Könnyen tesztelhetitek is az együtt alvást, először csak a délutáni szundi idejére bújjanak össze, majd egy nap kihagyás után jöhet az éjszakai összebútorozás is. Ha minden rendben zajlik, akkor tényleg nincs akadálya annak, hogy a kutya és a gyerek együtt aludjanak:
 


Mielőtt kipróbálnátok az együttalvást, mindig egyeztess a gyermekorvosotokkal!

Indexkép: alexramos10 képe a Pixabay-en

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja