SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Személyi kedvezmény, adóelőleg - 2011.

Kovács Andrea [cikkei] - 2011-03-01
Év közben a munkáltatónak adható nyilatkozatokkal, valamint a személyi kedvezmény igénybevételének lehetőségével - úgy tűnik - sokan nincsenek tisztában, ezért az ide vonatkozó, már évek óta érvényben lévő szabályozást kívánom jelen cikkemben ismertetni.
Személyi kedvezmény, adóelőleg - 2011.

Kedvezmények igénybe vételére vonatkozó, év közben adható nyilatkozatok az adóelőleg elszámolásához

Adóelőleg elszámolásakor – év közben – az alábbi „kedvezmények” igénybevételével kapcsolatban lehet nyilatkozni, tehát a nyilatkozattétel nem kötelező, arra egy munkavállaló sem kényszeríthető. Amennyiben év közben nem kívánja a munkavállaló a kedvezményeket igénybe venni – bár járna neki –, abban az esetben az adott adóévről benyújtandó adóbevallásában egyösszegben is érvényesíthetők ezek a kedvezmények, tehát el nem vesznek. Fontos tudnivaló az is, hogy az adóévre adott nyilatkozat év közben írásban visszavonható, illetve év közben is adható új nyilatkozat.

Tehát amelyek igénybevételére év közben is van lehetőség:

  • adójóváírás
     
  • személyi kedvezmény
     
  • családi adóalap kedvezmény.

Személyi kedvezmény a jövedelemadó törvényben

Súlyosan fogyatékos magánszemély orvosi igazolás birtokában jogosult személyi kedvezmény igénybevételére. A személyi kedvezmény mértéke havonta az adóév első napján érvényes havi minimálbér 5 százaléka (2011. évben: havi 3 900,- forint). A személyi kedvezmény azokban a hónapokban vehető igénybe, amelyekben a rendelkezésére álló orvosi igazolás alapján a súlyosan fogyatékos állapot fennáll.

Amennyiben az orvosi igazolás hóközben kerül kibocsátásra, abban az esetben a tört hónapra is jár az egész havi (tehát 2011-ben a 3.900,- forintos) kedvezmény. Súlyosan fogyatékos személynek kell tekinteni a súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló kormányrendeletben említett betegségekben szenvedő mellett azt is, aki rokkantsági járadékban részesül.

Fontos tudni, hogy az orvosi igazolást a személyi kedvezményt igénybe vevőnek kell megőriznie az elévülési időt figyelembe véve az adóbevallás (illetve önellenőrzés) példányával, és amennyiben az APEH ellenőrzésre hívja az adóalanyt, az adóalany köteles az eredeti orvosi igazolást bemutatni, tehát ezzel igazolja, hogy jogosan vette igénybe a kedvezményt.

Szeretném kiemelni, amint azt a címben is megtettem, hogy a súlyos fogyatékosságban szenvedő, az erről szóló igazolás birtokában munkáltatójánál év közben is kérheti nyilatkozatával a személyi kedvezmény érvényesítését. Ebben az esetben a súlyos fogyatékosságról szóló orvosi igazolás másolati példányát a munkáltatónak tett nyilatkozatához mellékelni köteles.

Azt, hogy ki minősül súlyos fogyatékosnak, azt a  15/1990 (IV.23.) SZEM rendelet tételesen szabályozza:

a) a siket és nagyothalló,
b) az értelmi fogyatékos,
c) a veleszületett és szerzett szívbetegségben szenvedő a III-IV. funkcionális stádiumban,
d) a vérképzőrendszer rosszindulatú betegségében szenvedő,
e) a gégekanüllel élő,
f) az ileo, illetve kolosztomás beteg,
g) súlyos szervi károsodással járó immunbetegségben szenvedő,
h) a Malabszorpciós szindrómák közül:
-    a pankreászelégtelenség,
-    a posztgasztrektomiás szindróma,
-    a bél felszívó felületének jelentős csökkenése (vékonybélrezekció,)
-    a Whipplebetegség,
-    a bélnyálkahártya gyulladás: enteritisz, regionális szkleroderma, limfóma radiációs ártalom, sprue,
-    mukoviszcidozis,
-    a kémiai vagy genetikai ártalma: diszacharidáz hiány, hipogammaglobulinémia, monoszacharidmalabszorpció,
-    az endokrin és anyagcsere betegségek: inzulinos és II. típusú diabetes, Zollinger-Ellisonszindróma, a hipoparatireoidizmus,
-    Addisonkór, sebészeti, illetve konzervatív kezeléssel nem rendezett hipertireozis betegségben szenvedő;
i) aki a módosított 6/1971. (XI. 30.) EüM rendelet 3. §-a szerint vaknak minősül;
j) aki a 179/1993. (XII. 29.) Korm. rendelet szerint súlyos mozgáskorlátozottnak minősül.

Az a) és b) pontban említettek körébe az a személy tartozik, akinek a fogyatékossága e rendelet 1. számú mellékletében meghatározott mértékű, és ez az állapot tartósan vagy véglegesen fennáll. A rendelet 1. számú melléklete pedig a következőket tartalmazza:
a) siketnek kell tekinteni, akinek hallásküszöb-értéke mindkét fülön 80 dB felett van,
nagyothallónak kell tekinteni, akinek hallásküszöb-értéke mindkét fülön 60-80 dB között van,
b) értelmi fogyatékosnak kell tekinteni azt, akinek intelligencia kvóciense a 70-es értéket nem éri el, olyan teszttel, amelynek átlaga 100-nál van, és standard devianciája 15. BNO 31800-318.1.

Ugyanezen rendelet 2. §-a alapján a súlyos fogyatékosság igazolására és az állapot végleges vagy átmeneti jellegének megállapítására jogosult:

  •  a siket és nagyothalló esetében a területileg illetékes audiológiai állomás szakfőorvosa,
  • az értelmi fogyatékos esetében a területileg illetékes ideggondozó intézet szakfőorvosa,
  • a veleszületett és szerzett szívbetegségben szenvedő III-IV. funkcionális stádiumban lévő esetében a kardiológiai szakrendelés vagy akardiológiai belosztály vezetője;
  • a vérképzőrendszer rosszindulatú betegségében szenvedő esetében a haematológiai szakrendelés vagy a haematológiai kórházi osztályvezetője;
  • a gégekanüllel élő esetében a területileg illetékes gégészeti szakrendelés főorvosa,
  • az ileo, illetve kolosztomás beteg esetében kórházi zárójelentés vagy szakambulancia igazolása alapján a háziorvos,
  • súlyos szervi károsodással járó immunbetegségben szenvedő esetén kórházi zárójelentés vagy szakambulancia igazolása alapján aháziorvos,
  • a Malabszorpciós szindrómák közül a pankreászelégtelenség, a posztgasztrektomiás szindróma, a bél felszívódó felületének jelentős csökkenése vékonybél-rezekció, a Whipple-beteség, a bélnyálkahártya gyulladás: enteritisz, regionális szkleroderma, limfóma radiációsártalom, sprue, a mukoviszcidozis, a kémiai vagy genetikai ártalma: diszacharidáz hiány, hipogammaglobulinémia, monoszacharidmalabszorpció,az endokrin és anyagcsere betegségek: inzulinos és II. típusú diabetes, Zollinger-Ellison szindróma, a hipoparatireoidizmus, Addison-kór, sebészeti, illetve konzervatív kezeléssel nem rendezett hipertireozis betegségben szenvedő esetén kórházi zárójelentés vagy szakambulancia igazolása alapján a háziorvos;
  • megyei (fővárosi) vezető szemész felügyelő szakfőorvos,
  • súlyos mozgáskorlátozott esetén kórházi zárójelentés vagy szakambulancia igazolása alapján a háziorvos.

    Az előzőek alapján kiállított véleményt a betegség, illetve a fogyatékosság minősítésénél a személyi jövedelemadó törvény személyi kedvezményének megállapításánál figyelembe kell venni. Amennyiben a súlyos fogyatékosságban szenvedő nem ért egyet a kiállított orvosi igazolás tartalmával, abban az esetben az orvosi vélemény felülvizsgálatát az igazolás kiállítását végző orvos szakmai felettesétől 30 napon belül lehet kérni. Az ideiglenes jelleggel kiadott igazolás esetén fel kell tüntetni érvényességének időtartamát; a meghosszabbításhoz ismételt orvosi vizsgálat szükséges. A véglegesnek minősített állapotot nem kell újra igazolni. Az általam a fentiekben hivatkozott, értelmezett és idézett jogszabály 2. számú melléklete tartalmazza az igazolást, amelyet ki kell az állapotot igazoló orvosnak töltenie, ennek mintája a következő:

IGAZOLÁS a súlyos fogyatékosság minősítésére (másolattal töltendő ki)


Név:...............................................................................................................
Születési idő:...................................................................................................
Előző (leánykori) neve:......................................................................................
Anyja neve:.....................................................................................................
Lakhelye:.........................................................................................................
Anamnézis:......................................................................................................
Status:............................................................................................................
Kórisme:..........................................................................................................
Állapota......................... -tól kezdődően végleges.
Állapota......................... -tól........................... -ig ideiglenesen áll fenn. (Nem kívánt rész törlendő)
............................................., 20 .........................................................
P. H.
..................................................................


Kovács Andrea

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja