SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A menstruációról

Kókai Kata [cikkei] - 2005-06-05
Minden nő "rémálma", de leginkább a fiatalabb korosztályé. Az idők során megtanuljuk elfogadni, de addig is sok félelem forrása lehet.
A menstruációról

Nem szeretjük, mert kellemetlen. És mégis félünk, ha kimarad, hiszen ez akár terhességet is jelenthet... Ez a természetes folyamat, melynek köszönhetően képesek vagyunk gyermeket világra hozni, mintegy három évvel hosszabbítja meg életünket, s még a csontritkulással szemben is védelmet nyújt.
 

 

Hogyan zajlik és mit jelent?


A menstruáció a latin menses (hónap) szóból származik. Felmérések szerint a nemi érés bekövetkezésénél, vagyis az első menstruáció átélésekor a lányok mintegy 25 százaléka még egyáltalán semmit nem tud a témáról, hiszen vagy az iskolában marad el a felvilágosító óra, vagy a szülők "felejtik el" időben megemlíteni. Ez sokszor oda vezethet, hogy a menstruációt egy félelmetes dologként élik át, hiszen azt sem, tudják mi történik velük. Ez a későbbiekben olyan szorongáshoz vezethet, ami megnehezíti a természetes ciklus elviselését.

Természetes, hogy a legtöbb tizenéves nem meri feltenni az ehhez kapcsolódó kérdéseit szüleinek, hiszen ez az első, igazán intim téma, amit szívesebb osztunk meg barátainkkal. Gyakran még a felnőttek is csak "havi baj"-ként emlegetik, és mintegy betegségként kezelik. Pedig a menstruáció valójában egy természetes folyamat. Megléte nem betegségre, hanem egészségre utal.

A női szervezetben zajló hormonális folyamatok nagy része a petefészekhez kapcsolódik. Ez már születésünkkor mintegy 400 000 ezer petesejtet tartalmaz. Ezekből az ivaréréssel minden hónapban kb. egy-egy petesejt érik meg, szabadul ki, s válik megtermékenyíthetővé. Amennyiben a megtermékenyülés elmarad, vagyis a nő nem esik teherbe, a petesejt kilökődik, s létrejön a menstruáció. Az első időszakban, vagyis az első menstruációt követő néhány hónapban, esetleg egy-két évben, a havi vérzések még nem szabályosak. Előfordulhat, hogy kimarad egy-egy ciklus, vagy éppen nem az előre kiszámolt időben jön létre.

A ciklus beállása után nagyjából 28 naponta jelentkezik a menstruáció. Ez egyénenként változó lehet, és külső tényezők is befolyásolhatják, tehát még így is lehet néhány napos eltérés. Az menstruáció általában 3-5 napig tart, s ennek során mintegy 30-40 ml vérveszteséggel kell számolni. Ez csekély mennyiség, s mivel természetes folyamat, nem okozhat gondot a szervezetnek. Viszont a vérveszteség okozhat vashiányt. Ezt könnyű pótolni, vastartalmú ételek (máj, spenót, sóska, májkrém, stb.) fogyasztásával, de táplálék kiegészítőt is szedhetünk.
 

Menzesz naptár, eltérő menstruáció, nőgyógyász


Már az első menstruációtól kezdődően érdemes egy menses naptárat vezetni. Akár a hagyományos falinaptáron is bekarikázhatjuk kezdetét. Ez fontos, nem csak azért, hogy mindig követni tudjuk, mikorra várható a következő menses, hanem azért is, mert kimaradás, vagy más problémák esetén a nőgyógyásznak jó támpontot ad, ha pontos dátummal tudunk szolgálni.

A menstruációval kapcsolatban fontos megemlíteni az egyéb változásokat is. Egyénenként változó, nem csupán az időtartama, de a vérzés mennyisége is. A szerencsésebbek 2-3 nap alatt letudják, minden kellemetlenségek nélkül. Sokaknak azonban akár egy hétig is eltarthat, nem egyszer hasi- és derékfájdalmakkal, puffadással, mellfeszüléssel tarkítva. Ettől egyáltalán nem kell megijedni, mert nem jelent komoly betegséget. Viszont érdemes konzultálni egy nőgyógyásszal, aki vagy fogamzásgátló segítségével állítja be a ciklust, vagy más, hasznos módszerekkel segít megelőzni a kellemetlenségeket.

Ma már nem a meleg vizes tasak jelenti az egyetlen megoldást. Injekciók, gyógyszerek, diéták és homeopátiás szerek garmadája áll rendelkezésre. A legfontosabb, hogy nem szabad eltitkolni a problémát. Ha valaki nem tudja megbeszélni szüleivel, akkor fordulhat nőgyógyászhoz, háziorvosához, vagy felteheti kérdéseit bármelyik tinédzser ambulancián.

Kép: Chiara Cremaschi / Flickr.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja