SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mi a teendő, ha edzőterembe akar a tinédzser járni?

Családinet [cikkei] - 2022-09-26
 [X]

Ha egy tinédzser a rendszeres sportolás mellett dönt, az jó jel, hiszen az egészségét fejlesztő és valódi kitartást igénylő szabadidős tevékenységet választ. Mit tehetünk annak érdekében, hogy minden a legnagyobb rendben menjen? Mutatjuk a legfontosabb lépéseket!
Mi a teendő, ha edzőterembe akar a tinédzser járni?

1. Készítsük fel az edzésre!

Ha van tapasztalatunk az edzés terén, akkor néhány hétig vagy hónapig akár otthon, közösen is edzhetünk, hogy a konditerembe érve már magabiztosabban mozogjon gyermekünk. Megtaníthatjuk számára, hogy a gyakorlatok végrehajtásával nem érdemes kapkodni, és nem feltétlenül a minél nagyobb súlyok megmozgatása vezet célra.

Fontos, hogy felhívjuk a figyelmét a kitartó edzésre, hogy ne érje csalódás két-három hétnyi edzés után az eredményeket tekintve. Mondjuk el, hogy az igazán látványos eredmények elérése inkább hosszú hónapokban és években mérhető, de kb. 4-5 hónapnyi edzés után azért már látható, ha valaki rendszeresen konditerembe jár.

Célszerű azt is kiemelni, hogy konditerembe korántsem csak testépítők és élsportolók járnak - sőt, ők képezik a kisebbség részét. Éppen ezért nem kell aggódni attól, ha valaki túl vékony vagy éppen kicsit teltebb, hiszen azért megy edzőterembe, hogy ezen változtasson - ezt pedig a teremben lévő összes sportoló értékelni fogja.

2. Segítsünk összeállítani az étrendjét!

Akár tömegnövelő vagy diétás étrendről beszélünk, mindenképpen fektessük le az alapvető szabályokat. Így az iskolában is minden nap olyan ételeket választhat, amelyek a kitűzött célját szolgálják. Ismertetnünk kell az izomépítés és a fogyás elveit is, hogy a tinédzser pontosan értse a mögöttük húzódó logikát.

Ha izomtömeg növelés a cél, akkor fehérjében és szénhidrátban gazdag étrendet kell követni. Fehérje terén kb. 2g/testsúlykilogrammos mennyiséget érdemes megcélozni, tehát egy 60 kg-os sportoló esetén naponta 120 gramm fehérjét szükséges bevinni a tömegnöveléshez. Szénhidrát terén pedig 3-4g/testsúlykilogrammos menyiséggel tanácsos számolni.

Amennyiben a fogyás a cél, akkor magasabb fehérjebevitel és alacsonyabb szénhidrát bevitel szükséges. Fehérje terén 2-3g/testsúlykilogramm lehet a megfelelő arány, szénhidrát terén pedig 1-2g/testsúlykilogramm válhat be.

Mi a tömegnövelés alapja?

  • Edzés során az izmokban mikrosérülések keletkeznek, amelyeket a szervezet tápanyagok beépítésével épít és regenerál. Ehhez szükséges a nagyobb mennyiségű fehérjebevitel, hogy a szervezetnek legyen elegendő tápanyaga az izomzat hatékony építéséhez.

Mi a fogyókúrázás alapja?

  • Fogyni csakis akkor lehet, ha kalóriadeficitet teremtünk. Magyarán több kalóriát kell naponta elégetnünk, mint amennyit táplálék formájában a szervezetünkbe vittünk. Ehhez természetesen pörgős edzésekre van szükség, amelyekkel számottevő kalóriától szabadulhatunk meg.

3. Beszéljünk a táplálékkiegészítőkről!

Szögezzük le, hogy az étrend-kiegészítők csupán kiegészítő funkciót töltenek be, hiszen a fejlődés alapját a szigorú étrend és a kemény edzés képezi. A különböző tömegnövelő- és fehérjekészítmények tehát nem csodaszerek, csupán könnyebb velük egy-egy étkezést helyettesíteni, amikor a negyedik főétkezés már nem olyan könnyen csúszna le.

A táplálékkiegészítők tehát hasznosak, de néhány hónapig még bőven elég lesz a személyre szabott étrend követése is. Amikor a fejlődés kicsit lassabbá válik, vagy egyenesen stagnálni fog a helyzet, akkor érdemes a megfelelő készítmények kiválasztásával új lendületet adni az edzéseknek.

4. Nyújtsunk folyamatos támogatást!

Talán a legfontosabb szempont a motiváció fenntartása, ezért ha már látszik egy kis eredmény, bátran dicsérjük meg a fiatal sportolót. Persze a legjobb dicséret nem a szülőktől szokott jönni, hanem a barátoktól és az ismerősöktől, de mégis adhatunk egy kis motivációt azzal, ha elismerjük az eredményeit.

Támogassuk a konditerembe járáshoz szükséges felszerelések megvásárlásával is, például edzőkesztyű és derékvédő öv beszerzésével. Szerencsére sok kiegészítőt egyáltalán nem kell vásárolnunk, a lényeg csupán annyi, hogy minden feltételt biztosítsunk a biztonságos és hatékony edzéshez.

TIPP: Ha igazán profin szeretnénk hozzáállni, akkor személyi edző segítségét is kérhetjük, aki néhány edzésen keresztül bemutatja a gyakorlatok helyes végrehajtását, illetve személyre szabott edzéstervet és étrendet is készít gyermekünk számára. Ezután pedig már önállóan is mehet az edzés, és csupán néhány havonta célszerű újra megkeresni a személyi edzőt, hogy változtasson az edzésterven és az étrenden.

Ha a tinédzser edzőterembe akar járni, mindenképpen támogassuk a szándékát. Azonban tisztázzuk az edzéssel és a táplálkozással kapcsolatos alapelveket, hogy valóban tudatosan haladhasson a céljai felé, és ne élje meg kudarcként, ha 2-3 hónap alatt még nem a kívánt eredményt látja a tükörben. Ennek a tanult tudatosságnak és elszántságnak pedig az élet minden területén hasznát fogja venni, és persze a sport terén is kimagasló eredményekkel büszkélkedhet majd.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja