SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Milyen nyugdíjra számíthatok?

Családinet [cikkei] - 2004-05-16
Akik valamilyen nyugdíjpénztárnak is a tagjai, azok a Társadalombiztosítás mellett öregkori járandóságuk egy részére innen számíthatnak.
Milyen nyugdíjra számíthatok?

A törvény a magánnyugdíjpénztárak számára négyféle életjáradék-típust tesz lehetővé. A
pénztártagnak belépéskor vagy a szolgáltatás megkezdése előtt kell a következő járadéktípusok közül választania. 
 
Bár az egy életre szóló járadéktól a két vagy több életre szólóig haladva a hozzátartozók egyre biztosabban juthatnak hozzá az elhunyt pénztártag járadékához, de mivel az egyéni számlán összegyűlt tőke egyre több kedvezményezett között oszlik meg, ugyanebben a sorrendben haladva egyre kisebb összegű a havi járadék nagysága.

Öregségi nyugdíjra az jogosult, aki betöltötte a 62. életévet és legalább 20 év szolgálati időt szerzett. Ettől eltérően az 1943-ban született nők 58, az 1944-ben születettek pedig 60 évesen, tehát előbbiek 2003-ban, utóbbiak pedig 2005-ben válnak teljes jogú nyugdíjassá (az 1946- ban született nők pedig 61 évesen kérhetik nyugdíjazásukat).
 
Öregségi résznyugdíjra az jogosult, aki az öregségi nyugdíjhoz szükséges korhatárt 2009. előtt betölti és a korhatár betöltéséig 15 év szolgálati időt szerez. Ezt követően már nem szerezhető résznyugdíj jogosultság. 
 
Előrehozott nyugdíjra azok jogosultak, akik nem töltötték be a számukra előírt nyugdíjkorhatárt. Nők legkorábban a nyugdíjkorhatár betöltése előtt 5, férfiak 2 évvel


kérhetik az ilyen járandóság megállapítását.
 
Csökkentett összegű előrehozott nyugdíj annak jár, aki betöltötte az előrehozott öregségi
nyugdíjhoz  Az egy életre szóló járadéknál a járadékot a pénztár kizárólag a tag számára, annak haláláig folyósítja. Ez a szolgáltatás csak , Az elején garanciatartamos életjáradéknál a járadékot egy előre meghatározott időtartamig - garanciatartamig - folyósítják, még akkor is, ha a pénztártag időközben meghalt. Ha a pénztártag a garanciálisan vállalt periódusnál tovább él, akkor a pénztár haláláig folyósítja az összeget. Ha például a garanciatartam 10 év, akkor 10 évig mindenképpen folyósítják a járadékot, függetlenül attól, hogy a pénztártag még életben van-e.

Amennyiben a nyugdíjas a garanciatartamnál hosszabb ideig él, természetesen ős haláláig kap járadékot. 
 
A végén garanciatartamos életjáradéknál a járadékot a pénztár a tag halála után, egy előre meghatározott időtartamig - garanciatartamig - folyósítja. Ha például a garanciatartam 5 év, akkor ez azt jelenti, hogy a pénztártag halála után a kedvezményezett/örökös még 5 évig élvezheti a járadék előnyeit. 
 
A két vagy több életre szóló életjáradéknál a pénztár a járadékot mindaddig folyósítja, amíg a pénztártag vagy az általa megnevezett személy(ek) valamelyike életben van.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja