SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tudnivalók a köldökcsonk ellátásáról

Makay Zsuzsa [cikkei] - 2011-12-28
A köldökzsinór a fogamzástól számított ötödik hét után kezd kialakulni, és a huszonnyolcadik hétig fejlődik, amely a méhlepény és embrió, ill. a magzat között teremt összeköttetést. Két artéria (verőér) és egy véna (visszér) szállítja benne a vért a magzat és a méhlepény között. Hossztengelye körül többszörösen csavarodott, kiviselt terhességben kb. 50 cm hosszúságú, mutatóujj vastagságú, szürke színű, puha tapintatú.
Tudnivalók a köldökcsonk ellátásáról

A zsinóron keresztül a méhlepényből vér áramlik a magzat szervezetébe, ami fontos táp- és ásványianyag tartalma miatt fontos az élet indulásához. Születés után a köldökzsinór még jó húsz percig pulzálhat, hagyják, hogy a baba külvilághoz való adaptálódását a köldökzsinóron át kapott oxigén is segítse. A  zsinórt a baba pocakjától négy-öt centire zárják le köldökcsattal, és közvetlenül emellett vágják el, így a köldökcsonk egészen rövid marad. Ez egy nagy nyílt seb,  kapu a különféle kórokozók számára a hasüreg felé. A teljes leszáradásáig alapos kezelést igényel  általában 1-2 hétig, de ennél később is előfordulhat a leesése.

Pelenkázáskor vigyázzunk, hogy a pelenka széle ne akadjon bele a csonkba, mert leszakíthatja azt. Ezt megakadályozhatjuk, ha 10x10-es mull-lappal lefedjük a csonkot, melyet a pelenka és a body leszorít, fixen tart. A váladékot is felszívja.

A kezeléshez gyógyszertári, 70% alkohol és sebhintőpor szükséges.  Ezekhez a patikában lehet hozzájutni, a receptet a gyermekorvos adja, amikor először kimegy az újszülötthöz.  Régebben hazajövetelkor a kórházban már felírták, de az utóbbi időben ez egyre ritkább. A tisztításhoz steril vatta vagy gézlap
szükséges. Alkoholt elég egy nap egyszer használni, mert nagyon kiszárítja a baba amúgy is száraz bőrét, sterillé teszi azt, így kaput nyit a kórokozók felé. A hintőport lehetőleg minden pelenkázáskor érdemes használni, gyorsabban szárad le tőle a csonk. Amikor már egy kicsit engedi a csonk, hogy alányúljunk, a tövénél is érdemes jól beporozni. Soha ne erőszakoskodjunk a csonk mielőbbi leesésével, mert beszakadhat, vérezhet. A kölök kezelése nem fájdalmas, de a nyílt sebet az alkohol csípi, ezért érdemes alkalmazásakor a területet legyezni, hogy gyorsabban párologjon el.  Miután leesett a csonk, a kezelést addig kell folytatni, míg a váladékozás meg nem szűnik. Fültisztító pálcikával jól bele lehet nyúlni a köldökbe. A leesett csonk helyén enyhe vérzés, váladékozás lehetséges. Ritkán elfertőződik, melynek jele a bőr begyulladása, bepirosodása, váladékának kellemetlen szaga.



Fürdetéskor a köldökcsonk nem ázhat fel! Kevés vízben kell fürdetni a babát, ami nem éri el a hasát. Néhány csepp víz nem okoz gondot, puha pelenkával fel lehet itatni. A csonk leesése után se ázzon a még váladékozó seb. Türelmes kezeléssel néhány nap múlva tökéletesen  varasodik, majd begyógyul.
 
Ha problémát tapasztal, keresse meg a gyermekorvosát vagy a védőnőjét!

Fotó: foter.com

Makay Zsuzsa


Makay Zsuzsa
Védőnő, családterapeuta

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja