SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A babák fogzása

Kókai Kata [cikkei] - 2005-07-17
Nyűgös, nem tud aludni, vagy éppen étvágytalan.. Minden anyuka tudja, mennyire megviseli a babákat a fogzás időszaka.
A babák fogzása

Bár ez kívülről még nem látszik, a csecsemőknek vannak fogaik, melyek koronája, azaz a később kívül megjelenő része már magzati korban kialakul. Azt tudjuk, hogy a babák csontozatának fejlődése szempontjából rendkívül fontos a terhesség alatti helyes kalcium bevitel. És gyermekkorban is elengedhetetlen, hogy a gyermek ebből megfelelő mennyiséget fogyasszon. De ugyan ki gondolná, hogy a leendő tejfogak erőssége is a terhesség alatt bevitt vitaminoktól és ásványi anyagoktól függ?

A baba megszületése utáni első hónapokban, a szoptatás idején megkezdődik a csontfogak kialakulása is, hiszen életünknek talán ez az egyetlen olyan szakasza, amikor ehhez elegendő mennyiségű kalciumot és foszfort veszünk magunkhoz. Olasz kutatók szerint az anyatej nem csupán a fogak és a csontozat fejlődésében játszik elengedhetetlen szerepet.

A szoptatás segíthet abban is, hogy gyermekünk fogsora szabályos legyen, ugyanis a csecsemők másképpen használják szájizmaikat szoptatás és másképpen cumisüvegből való etetés esetén. Szoptatáskor nyelvüket és ajkukat összeszorítva jutnak a táplálékhoz, míg a mesterséges cumiból csak akkor tudják elfogyasztani a táplálékot, ha azt szájpadlásukhoz préselve szívják. Utóbbi esetben (mivel ez természetellenes) könnyebben alakulhat ki szabálytalan fogsor.


A fogzás legkorábban öt-hat hónapos korban jelentkezik. Mielőtt az első fog kibújna, a baba igyekszik minden elérhető dolgot a szájába venni és rágcsálni. A fogzás igénybe veszi a baba szervezetét, előfordulhat, hogy kissé legyengül, náthás, vagy az íny érzékenysége miatt nem akar enni. Leggyakrabban először az alsó metszőfogak jelennek meg, majd ezt követi a többi. Előfordulhat, hogy a baba éjszaka is felébred, míg ki nem bújnak a fogak. Vigasztaljuk meg, esetleg adjunk neki vizet, ami enyhítheti a fogíny fájdalmát, de ne szoktassuk rá az éjszakai etetésre, mert később sem fogja végigaludni az éjszakát.

Napközben sokat segíthetnek a rágókák, illetve a patikákban számtalan gyógynövényes, homeopátiás ecsetelő és zselé kapható, amely segít a babának átvészelni a fogzást. Ha lehet, ne szoktassuk rá a cukros, édes italokra, mert később is ezeket fogja kívánni, és így könnyen tönkreteheti fogait.

Két és fél- három éves korra már kialakul a tejfogakból álló fogsor. Néha nem vesszük komolyan, hiszen a csontfogakra kell igazán vigyázni, de ha nem tanítjuk meg időben a fogmosást, a gyermek később is hanyagolja fogait. Fontos, hogy ekkor is sok tejterméket fogyasszon; sajtot, joghurtot, tejet, de akár puding és tejbegríz formájában is elfogyaszthatja a megfelelő mennyiségű tápanyagot. A fogmosás soha ne legyen kényszer, ne higgye azt a gyermek, hogy ez egy unalmas kötelesség. Tegyük érdekessé; a színes, mintás fogkefék, az illatos, édes fogkrémek kötelesség helyett szórakozássá teszik a fogmosást.

Természetesen a szülő az első számú mintakép. A gyermekek két-három éves korban kezdik el utánozni a felnőtteket. Ha látják, hogy a szülő fogat mos, ők is szívesebben teszik, egy idő után pedig természetes lesz számukra a fogak ápolása.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja