SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A női meddőség hormonális okai II. - A ciklus és az ovuláció rendellenességei

Dr. Vereczkey Attila [cikkei] - 2010-11-02
A női terméketlenség okai sokfélék lehetnek és akár különböző kombinációkban is előfordulhatnak. Ismerkedjünk meg meg a hormonális zavarokból eredő okok közül a menstruációs ciklus rendellenességeiből és az ovulációból eredő kórképekkel.
A női meddőség hormonális okai II. - A ciklus és az ovuláció rendellenességei

A női menstruációs ciklus

1. naptól: Az illető hölgy menstruál, vagyis a méhnyálkahártya leválik a méh faláról. A következő napokban a méhnyálkahártya hormonális hatásra elkezd felépülni, fokozatosan duzzadni. A hölgy hormonális, vagyis az FSH, LH és a petefészekhormonok hatására elkezd ovulálni.
14. napon: Ovuláció.
14. nap után: Terhesség esetén a nyálkahártya speciális átalakuláson megy át, lehetővé téve az embrió befogadását.
28. = 1. napon: Ha a terhesség nem jött létre, a méhnyálkahártya ismét hormonális hatásra leválik a méh faláról, azaz a menstruáció ismételten megkezdődik.


A méhnyálkahártya ciklikus átalakulása
A méhnyálkahártya két rétegre tagozódik. Az alsó réteg nem vesz részt a nyálkahártya ciklikus átalakulásában. Szerepe a menstruációt követően a méhnyálkahártya felépítésében van. A felső réteg ezzel szemben részt vesz a ciklikus átalakulásban.  Ennek kapcsán három szakaszt különíthetünk el: a proliferatív fázist, melynek során a menstruációt követően felépül az új méhnyálkahártya, a szekréciós fázist, amikor a nyálkahártya felkészül az előébrény befogadására és a menstruációs fázist, ekkor a méhnyálkahártya felső rétege vérzés kíséretében lelökődik.

A tüszőnövekedés és sárgatest képződés folyamata
Az embrionális fejlődés során a petefészekben számos tüszőcske, ún. primordiális tüsző található, melyek a magzati élet során megállnak fejlődésükben, és azt csak az első menzesz megjelenése után folytatják. A petefészekben minden egyes ciklus elején 15–20 primordiális tüsző vár a megnövekedésre, mígnem fejlődésnek indulnak, és primer tüszővé alakulnak át. Az FSH, LH és a petefészekhormonok hatására ezek közül egy kiválasztódik, és domináns tüszővé válva növekszik tovább. A többi primordiális tüsző elsorvad.

Petesejt
Forrás: Alexander Tsiaras: Csodálatos utazás a fogantatástól a születésig c. album

A domináns tüsző mindeközben egyre csak vastagodik, majd egy bizonyos érési fázisba kerül, hólyagszerűen megduzzad, végül egy ún. Graaf-tüsző keletkezik belőle. Az ovuláció alkalmával ebből kireped, majd kiszabadul a petesejt az őt körülvevő ún. granulóza sejtekkel együtt, s elmegy a petevezetők irányába. A Graaf-tüsző petefészekben maradt része, az ún. Corpus Hemorrhagicum pedig először összeesik, kijön belőle a benne lévő folyadék, újratelítődik vérrel, majd ez a vér átalakul sárgatestté. A sárgatest nagyon fontos hormonokat termel, a progeszteron hormonokat. A sárgatest 14 napig életképes, ezt követően elsorvad, és helyén hegszövet marad vissza. A tüszőfejlődés a primordiális tüszőtől a sárgatest elsorvadásáig kb. 3 ciklust vesz igénybe.

A menstruációs ciklus értékelése
A szabályos menstruációs ciklus egyben szabályos ovulációt feltételez, de ez sajnos nem minden esetben van így. A szabályos ovuláció bonyolult, egymást szigorú sorrendben követő biológiai folyamatok eredményeképpen, szigorúan szabályozott hormonális háttér mellett jön létre. Egyetlen apró eltérés az élettani folyamattól, a normális hormonszintektől a szervezet reproduktív képességének csökkenését eredményezi. Emiatt minden meddő pár esetében elengedhetetlen a menstruációs ciklus nyomon követése, mind a kivizsgálás, mind a terápia kapcsán.
A menstruációs ciklus számos paraméter és vizsgálat segítségével követhető. Összefoglalva a következő vizsgálatok informálnak a menstruációs ciklusról és a petefészkek működéséről:

  • Alap-testhőmérséklet meghatározása (reggel, ébredés után);
  • Hüvelyi ultrahangvizsgálat;
  • Posztkoitalis teszt;
  • Méhnyálkahártya-biopszia;
  • A petefészek kapacitás meghatározása;
  • Vérminta hormonszintjeinek meghatározása (3., 14. illetve 21. napon).
     

A menstruációs ciklus zavarai

  1. Nem megfelelő tüszőnövekedés
    A petefészekben minden hónapban egyetlen tüszőnek végig kell mennie a teljes fejlődési folyamaton. A növekvő tüsző belsejében található a megtermékenyítésre váró petesejt, valamint a tüszőnek fontos szerepe van az ösztradiol és progeszteron termelésében is, melyek előkészítik a női reproduktív szervrendszert az előébrény befogadására. A tüszőnövekedés rendellenességei így érthető módon csökkent hormonszintekhez és ezáltal meddőségi problémákhoz vezetnek.
     
  2. Korai sárgatest képződés
    A hormonális változások egyik oka lehet a korai sárgatest- képződés, melynek lényege, hogy a tüszőrepedés idő előtt, azaz túl korán következik be, és ezáltal hamarabb lesz sárgatest- hormon is.
     
  3. LUF-szindróma (luteinizált „unruptured follicle” szindróma, azaz sárgatestté alakult, de nem megrepedt tüszőszindróma)
    A tüsző az emelkedő LH-szint hatására reped meg, és jön létre az ovuláció, melynek során a petesejt az őt körülvevő struktúrákkal együtt a szabad hasüregbe, majd pedig a petevezetékbe kerül. Nem megfelelő tüszőnövekedés vagy hasüregi összenövések hatására előfordulhat, hogy a tüsző egész egyszerűen nem reped meg, és így a petesejt sem kerül a petevezetékbe. Tehát minden rendben zajlik, hiszen van tüsző, van tüszőérés és tüszőnövekedés, csak nem jön ki belőle a petesejt, a tüsző egyszerűen összeroskad, elsorvad. Ahhoz, hogy a tüszőrepedés bekövetkezzen, egy bizonyos hormonális hatásra van szükség, egy ún. HCG nevű hormonnak az időzített megjelenésére.
    Mivel ennek a betegségnek nincs semmi ráutaló tünete, így ez a probléma ultrahanggal történő tüszőnövekedés-vizsgálattal és az LH- szintjének meghatározásával deríthető fel. Amennyiben a háttérben hormonális rendellenesség áll fenn, úgy HCG alkalmazásával – injekcióval történő bejuttatásával - e kórkép kezelhető.
     
  4. Nem megfelelő sárgatest fázis
    A méhnyálkahártya minden egyes ciklus kapcsán az ösztrogének és progeszteron hatására felkészül az előébrény (azaz embrió) befogadására. E folyamat rendkívül finoman és pontosan szabályozott hormonszintek mellett megy végbe tökéletesen. Amennyiben e nagyon érzékeny hormonális egyensúly felborul, a méhnyálkahártya alkalmatlanná válik az előébrény megtapadására.
    Érthetőbben, egyszerűbben megfogalmazva: amikor igenis van petesejt, és meg is reped, továbbá van spermium is, a megfelelő helyen és időben, megtermékenyül a petesejt, létrejön az embrió, mely elindul szépen a petevezetőn keresztül a méh felé. De amikor odaér, a méhnyálkahártya nincs megfelelő állapotban.
    E mechanizmussal vezet meddőséghez a nem megfelelő sárgatest fázis, melynek során a progeszteron-termelésben mutatkozik a zavar, vagyis a petefészek által termelt sárgatest-hormon mennyisége kevés. Az ovulációt jelző LH-szint emelkedést követően, a sárgatest fázis 12–13. napján végzett méhnyálkahártya-biopszia vagy vérből kimutatható hormonvizsgálat eredménye deríthet fényt a nem megfelelő sárgatest fázisra, és a következményes méhnyálkahártya-funkció zavarra. Innentől kezdve kívülről bevitt sárgatest-hormonnal lehet orvosolni ezt a problémát.
     
  5. Csökkent petefészek kapacitás
    Az idő múlásával a petesejtek minősége és ez által a női szervezet reproduktív képessége romlik. A rendszeres és szabályos menstruáció nem jelenti feltétlenül azt, hogy minden egyes ciklus kapcsán ovuláció is bekövetkezik. A petefészek-kapacitás meghatározható a 3. ciklusnapon mért AMH, FSH-, LH- és ösztradiol-szintekkel, valamint a CC és GnRH analóg tesztekkel.
     
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Magát okolta a kisfiú, amiért megrúgta az edző - nyilatkozott az édesanya, aki az internetről tudta meg, mi történt

Magát okolta a kisfiú, amiért megrúgta az edző - nyilatkozott az édesanya, aki az internetről tudta meg, mi történt

"Ő azt hitte, hogy annyira rosszat tett, hogy ezt megérdemelte. És még szégyellte is" - mondta el az anya.
A fiatalabb cukorbetegeknél magasabb a rák kialakulásának kockázata

A fiatalabb cukorbetegeknél magasabb a rák kialakulásának kockázata

A diabétesz jelentősen megnöveli a daganatok kockázatát, elsősorban a 40-54 évesek körében - derül ki a Semmelweis Egyetem Diabetes Research and Clinical Practice nevű szaklapban publikált friss kutatásából. A több mint hárommillió magyar páciens adatait feldolgozó elemzés szerint a rák előfordulásának kockázata már a cukorbetegség diagnosztizálása előtt emelkedni kezd, és a rákövetkező évben tetőzik. A szakemberek ezért a szűrővizsgálatok fontosságát hangsúlyozzák.
Plüss állatokat gyűjt a kis betegeknek a Szent János Kórház gyermeksebészete

Plüss állatokat gyűjt a kis betegeknek a Szent János Kórház gyermeksebészete

Töltsük fel együtt a kifogyott készletet: a plüss állatokkal a beteg gyerekek bátorságát szokták jutalmazni.
Életműdíjat kapott korábban Novák Katalintól a férfi, aki felrúgott egy gyereket a szolnoki kalandparkban

Életműdíjat kapott korábban Novák Katalintól a férfi, aki felrúgott egy gyereket a szolnoki kalandparkban

Az elkövető kilétére hamar fény derült - A. Tibor már reagált is az eseményekre.
Tudtad, hogy nyáron a szemed a vízben is veszélynek lehet kitéve?

Tudtad, hogy nyáron a szemed a vízben is veszélynek lehet kitéve?

Mielőtt belevetjük magunkat a nyárba, illetve a medencébe vagy épp a Balatonba, jó, ha tudjuk, hogy nem csupán a bőrünket kell felkészíteni a nap káros sugarai ellen, szemünk megfelelő UV védelme ugyanúgy fontos. Minden, optikában kapható napszemüveg megfelel ennek a célnak. Világos szeműek általában érzékenyebbek a nyári, intenzívebb fényre, nekik emiatt fokozottan ajánlott a napszemüveg viselése. A szemünk megfelelő védelméről azonban nem csak a parton, hanem a vízben is gondoskodni kell a vízben lévő baktériumok miatt. Ha betartunk néhány alapvető szabályt, felhőtlen nyár elé nézhetünk, már ami a szemünk egészségét illeti.
A szerkesztő ajánlja