SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Erős, fájdalmas menstruációs vérzés - mi okozhatja?

Családinet [cikkei] - 2018-05-15
A menzesz bár egyetlen fogamzókorú nő számára sem ismeretlen, azzal azonban már meglepően kevesen vannak tisztában, hogy mi is számít normál vérzésnek, mennyi idő egy normál ciklus és hány napig tarthat a vérzés. Pedig ha ezekben jelentős eltérés adódik, akkor az valamilyen problémára utalhat. A kérdésben dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza van a segítségünkre.
Erős, fájdalmas menstruációs vérzés - mi okozhatja?

Mi számít normális vérzésnek?

A menzesz a pubertáskorú lányoknál jelentkezik, hazánkban jellemzően 12,5 éves korban veszi kezdetét. Ez azonban nincsen kőbe vésve, a menzesz megjelenése 18 éves korig is csúszhat úgy, hogy nem áll mögötte kóros elváltozás. Mindenesetre, ha a menzesz sokáig nem jelentkezik, érdemes szakorvoshoz fordulni.

A ciklus nagykönyv szerint 28 napos, de mint sok esetben, itt is csak egy középértékről van szó. A szakemberek a 24 és 32 nap között időintervallumokat még tökéletesen elfogadhatónak tartják, vagyis a ciklus e két érték között normális. Maga a vérzés 4-7 napig tarthat, pontos hossza ebben az esetben is egyénfüggő.

A menstruáció során a vér mennyiségének megállapítása nem egyszerű feladat. A normáltól való eltérést, vagyis azt, ha az egyénnél több vér ürül könnyebb felismerni, hiszen a nők egy adott mennyiséget nagyjából megszoktak, és feltűnik nekik, ha többször kénytelenek tampont vagy betétet cserélni. A szakirodalom 40-50 ml vér távozását tekinti középértéknek, azonban 80 ml felett mindenképpen kóros a mennyiség.

A menstruáció sokaknak valamekkora fájdalommal is együtt jár, ám sajnos egyes esetekben a fájdalom mértéke túlzott - ez sokszor valamilyen problémára utal, ezért a fokozott fájdalommal járó menzesz minden esetben szakorvosi kivizsgálást igényel.
 

Mi okozhat bő vérzéssel járó, fájdalmas menstruációt?

Amennyiben kóros folyamat áll a héttérben, úgy a leggyakrabban a következő okok állhatnak a háttérben:

  • endometriózis: ebben az esetben a vérzés mennyisége nem feltétlenül nő meg, ám fájdalom tapasztalható, akár a vérzés, akár együttlétek során. Az endometriózis során a méh nyálkahártyája a méhen kívül is megjelenik, és ugyanúgy érvényes rá a ciklikus vastagodás, majd a leválás. A méhen kívül jelentkező méhnyálkahártya igen nagy fájdalommal is társulhat.
  • mióma: ez a leggyakoribb jóindulatú daganata a női testnek. Problémás lehet, ha a megvastagodott, majd leváló méhnyálkahártyát akadályozza a kiürülésben, mivel a miómás méh nem tud megfelelően összehúzódni. Ilyenkor a vérzés elhúzódhat, bővebbé válhat és fájdalommal párosulhat. Műtétre akkor van szükség, ha nagy méretű, gyorsan nő, illetve ha panaszokat okoz.
  • méhen belüli fogamzásgátló eszközök: sok esetben a felhelyezett eszközök (pl. spirál) okozzák a bővebb vérzés. Minden ilyen eszköz valamivel nagyobb mennyiségű vérzést eredményez, ám abban az esetben, ha problémát okoz, a vérzés mértéke jelentősen nőhet, valamint erőteljes fájdalom is jelentkezhet.
  • hormonális okok: a túlzott, elhúzódó és fájdalmas menzesz hátterében hormonális okok is meghúzódhatnak. Ezek közül a leggyakoribb a túl magas ösztrogén szint, de akár pajzsmirigy problémák is lehetnek a hátterében.
  • méhen kívüli terhesség, vetélés: bővebb vérzést és erőteljes görcsöket okozhat még vetélés illetve a méhen kívüli terhesség is. Utóbbi esetben a görcsök nagyon erőteljesek, és az állapot életveszélyes is lehet, így mielőbbi orvosi ellátást igényel!
  • véralvadási zavarok: a túlságosan bő vérzés hátterében a véralvadási folyamatok zavara is állhat, mely komoly veszélyeket rejt magában. A vérzékeny állapotok (illetve a rossz dózisú véralvadásgátlók) bő, fájdalmas vérzést eredményezhetnek, így érdemes ez irányba is vizsgálatokat végeztetni!
  • ismeretlen okok: sajnos sok esetben, különösen fiatal lányoknál előfordul, hogy a fenti okok egyike sem áll fenn, a fájdalmas vérzés pontos okát nem ismerjük. Feltételezhető, hogy a menstruációs váladékból  származik valamilyen olyan faktor, ami kiváltja. Az előzőekben felsorolt dolgok kizárását követően fogamzásgátló hormon tabletta vagy hüvelygyűrű nagymértékben csökkentheti, esetleg meg is szüntetheti a panaszokat - mondja dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza.


Mit lehet tenni?

A fájdalmas és túlságosan bő vérzés hosszabb távon vérszegénység kialakulását is magával hozza, nem beszélve a kezeletlen betegségek mellett jelentkező szövődményekről.
Szerencsére a jelenséget könnyű felismerni, és szakorvosi segítséggel az esetek többségében könnyen kezelni is lehet. Egy vérvizsgálat, valamint egy rutin nőgyógyászati ellenőrzés már a lehetséges okok egy jó részére fényt deríthet, mélyebb vizsgálatok elvégzéséhez más szakterületek orvosainak bevonása is szükséges lehet.

Forrás: Nőgyógyászati Központ
Indexkép: pixabayClard

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja