SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A szülés utáni depresszió megelőzése

Családinet [cikkei] - 2009-05-11
A legfontosabb kérdések, amelyekre figyelni kell a szülés utáni depresszió elkerülése érdekében: szülés utáni segítség, szoptatási tanácsadás, hogyan reagáljunk kisbabánk sírására, szakítsunk időt egymásra is, pihenés.
A szülés utáni depresszió megelőzése

Lényeges megkülönböztetnünk a baby blues-t és a valódi szülés utáni depressziót. A baby blues jellegzetesen a szülés utáni második és ötödik nap között jelentkezik a nők 80-90%-ánál, szélsőséges érzelmek rövid periódusai jellemzik. A szülés utáni depresszió (PPD) ezzel ellentétben a szülés után 4-8 héttel alakul ki (időnként még később az első év folyamán), és több mint egy évig is eltarthat. PPd a kismamák 10-16%-át érinti.

A szülés utáni depresszió tünetei igen széles skálán mozognak, ingerlékenység, rendszeres sírás, kiszolgáltatottság- és reménytelenség érzése, energia- és motiváció hiány, étvágytalanság, alvás zavar, szex iránti érdeklődés hiánya, és az érzés, hogy képtelenek vagyunk megbírkózni az új feladatokkal. Az aggodalom gyakran a kisbaba iránti érzelmek elmaradása formájában jelentkezik, ami miatt bűntudat és önvád alakul ki.

A szülés utáni depresszió komolyan hathat az újszülöttre is. Számos tanulmány kimutatta az összefüggést az anya depressziója és a gyermek későbbi fejlődési problémái között. Ilyenek lehetnek: viselkedési zavar, rossz egészség, bizonytalanság a kötődésben és depresszió. A szülés utáni depresszióban szenvedő édesanyák gyógyulási esélyei igen jók, ha a diagnózis korán megtörténik, és elkezdődik a kezelés. Ha késik a kezelés, a depresszió elhúzódhat. Gyakran egy rövid pszichoterápia is segít!

A PPD esetében is a megelőzésre kell a hangsúlyt helyezni, és ebben létfontosságúak a szociális tényezők. Néhány jó tanács: szervezzünk szülés utánra segítséget, keressünk szoptatásban tanácsadót, reagáljunk kisbabánk sírására, tartsunk fenn időt egymás számára és pihenjünk.

Szervezzünk szülés utánra segítséget!

Újdonsült édesanyaként 3-4 hétig segítségre van szükségünk a háztartásban, főzésben, hogy módunk legyen jó kapcsolatot kiépíteni kisbabánkkal, és beállítani az etetéseket.
Manapság a partnerek gyakran kivesznek egy-két hét szabadságot a baba születése után, de a nagymamák vagy barátok is beugorhatnak néhány napra. Ezek a segítségek semmiképpen sem lebecsülendők, de előfordulhat, hogy a viszonylag rövid idő, nem bizonyul elegendőnek, hogy igazán megismerkedjünk újszülött babánkkal.

Ezért bíztatjuk a szülőket, hogy vegyék számításba az otthoni segítség egyéb lehetőségeit is. Jelentős változást hozhat az anya és a kisbaba életébe is, ha hetente három-öt nap segítségnek fogad a család  három órára  egy tinédzsert vagy egy idősebb asszonyt. Ezenkívül sok városban vannak szülés utáni doulák is. Kérjünk ajánlást a védőnőnktől vagy más egészségügyi dolgozótól.


Keressünk szoptatási tanácsadót!

A legtöbb közösségben a sikeresen szoptató anyák hasznos segítséget nyújthatnak egy új kismamának. Sok helyen rendelkezésre állnak szoptatási tanácsadók is.

Reagáljunk kisbabánk sírására!

Ha kisbabánk sírása stresszel minket, egy hordozókendő segítségével tartsuk őt testközelben. Egy tanulmány szerint, ha három hetes babákat etetéstől és sírástól függetlenül naponta három órát testközelben tartottak, 50%-kal kevesebbet sírtak (különösen az esti órákban) mint azok, akiknek kimaradt ez a plusz három óra. Egy másik tanulmány kimutatta, ha az édesanya 90 másodpercen belül reagál a baba sírására, a sírás hamarabb abbamarad. Ha az anya tovább vár, gyakran hosszabb nyugtatgatásra van szükség, hogy a baba befejezze a sírást. 

Tartsunk fenn időt egymás számára!

Fontos, hogy az édesanya és az édesapa is rendszeresen beszélhessen érzéseiről és problémáiról. Segíthet az "ötperces szabály": minden este kap mindkét szülő öt percet, hogy elmondhassa aznapi érzéseit, gondolatait, amit a másik figyelmesen végighallgat.

Pihenjünk!

Néhány szülőnek segít a meditáció, relaxáció - bizonyos lélegzési technikákon alapuló pihenés; másoknak fizikai aktivitásra van szükségük, hogy megszabaduljanak a stressztől. Relaxációs folyamatok, mint "imagery" vagy önhipnózis szintén csökkentheti a napi feszültséget.
 

Fotó: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja