SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Peteérés (ovuláció): tények a peteéréssel kapcsolatban

Dr. Sápy Tamás [cikkei] - 2009-10-22
Mi az ovuláció?
Hogy is történik a petesejt kiszabadulása?
Tudhatjuk-e, mikor van a peteérésünk?
Mi történik a petesejttel az ovuláció után?
Peteérés (ovuláció): tények a peteéréssel kapcsolatban

Mi az ovuláció?

A női szervezet minden hónapban felkészül egy lehetséges terhességre: felszabadít egy tüsző stimuláló nevű hormont (FSH-t), ez pedig peteérést okoz. A tüsző a petefészekben helyezkedik el, minden tüsző ösztrogént termel. Ez egy másik hormon, ennek el kell érnie egy bizonyos szintet, hogy a peteérés megtörténjen. Ha elég ösztrogén termelődött, - általában 12-18 nappal a ciklus első napját követően - a legérettebb tüszőből kilökődik egy érett petesejt (kisebb, mint a gombostű feje). A petesejt kiszabadulását nevezzük ovulációnak (peteérésnek).

Hogy is történik ez?

A tüszőkben az ösztrogén összetevői egy harmadik hormon, az LH termelődését serkentik. Az LH termelődés csúcsát követően 24 órával a pete kilökődik a tüszőből, és azonnal a petevezetékbe sodródik. Ez alatt az üres tüsző (corpus luteum) ismét másik hormon termeléséhez kezd; ez a progeszteron, amely megakadályozza újabb petesejt kiszabadulását a ciklus ideje alatt. Az üres tüsző 12-16 napig funkcionál, majd a progeszteron szint csökken, és új ciklus kezdődik.

Tudhatjuk-e, mikor van a peteérésünk?


Körülbelül a nők egy ötöde érez hasi fájdalmakat, úgynevezett "mittelschmerz"-et (középidős fájdalom), amikor megtörténik a peteérés. Szintén gyakori a mell érzékenysége vagy lágysága. A legtöbb nőnek az ovuláció előtti napokon hüvelyfolyása van, melynek anyaga tiszta, kissé nyúlós (próbáljuk meg két ujjunk közé venni és ujjainkat távolítani egymástól). Az ovuláció jelző eszközök a petekilökődést megelőző LH-csúcsot mutatják ki. Ma már kaphatók a patikákban ovulációs tesztek. Ugyanakkor készíthetünk grafikont a testhőmérsékletünkről. Az ovuláció idején néhány tized C-os emelkedést észlelhetünk. Ezt a két módszert otthon is elvégezhetjük.

Mi történik a petesejttel az ovuláció után?

Ez attól függ, hogy megtörtént-e a megtermékenyülés. Ha kilökődése után néhány órán belül megtermékenyül a petesejt, akkor az elkövetkező kb. egy héten keresztül a petevezetékben fog utazni. Az anyaméhbe érkezve a méhfalba beágyazódik, és megkezdődik a babává válás csodálatos folyamata. Ha a petesejt nem termékenyül meg, 12-24 órán belül távozik, és vagy felszívódik, vagy a menstruációval együtt kiürül.

Megjegyzés: Minden orvos és szakember tanácsa, beleértve a fentieket is csak egy véleményként kezelendő. Saját problémáinkkal mindig közvetlenül saját orvosunkat keressük meg.

Forrás: Internet
Szakmai lektorálás: Dr. Sápy Tamás
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja