SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ciklusmonitorozás ultrahanggal

Családinet [cikkei] - 2009-09-30
A nők köztudottan két dologért képesek mindent megtenni: hogy legyen, és hogy ne legyen gyerekük. Ha a teherbeesés megy nehezen, az ultrahangos diagnózis sokat segíthet a testi okok feltárásában, mindkét nemnél. A nőknek azonban első lépésként fontos tisztában lenniük a női nemi ciklus felépítésével.
Ciklusmonitorozás ultrahanggal

A ciklus felépítése

A kismedencében elhelyezkedő petefészeknek kettős szerepe van: női ivarsejteket (petesejteket) és női nemi hormonokat termel. Ez utóbbiból két csoportot különböztetünk meg, az ösztrogéneket és a progesztagéneket. 
A normális nemi ivarérettség időszakában két, egymáshoz kapcsolódó ciklus megy végbe a nők szervezetében. A petefészekben a petesejt egy érési folyamaton megy át, és kialakul belőle és a körülötte lévő sejtekből az úgynevezett tüsző. Ez a tüsző termeli az ösztrogéneket, más néven tüszőhormonokat. Nagyjából a folyamat közepén a megérett petesejt kiszabadul a tüszőből (ez az ovuláció), és bejut a petevezetékbe. Ha ekkor találkozik a hímivarsejttel, megtermékenyül és beágyazódik a méhbe. Amennyiben nincs fogamzás, akkor a petesejt 2-3 nap alatt elpusztul.
A tüszőből kijutott petesejt helyén megjelenő új sejtek termelik a progesztagént, más néven sárgatesthormont. Ennek egyik fő feladata, hogy előkészítse a méh nyálkahártyáját az megtermékenyült petesejt befogadására. Ha nem történik fogamzás, akkor ez az előkészített nyálkahártya leválik, és a hüvelyen át kiürül a szervezetből - ezt nevezzük menstruációnak.
Amennyiben nem alakul ki várandósság, az ovulációs és a menstruációs ciklus általában 2-2 hetenként ismétlődik. A ciklus első napjának mindig a menstruáció első napját tekintjük, amelyet érdemes egy naptárban mindig bejegyezni, mert fontos információt adhat a vizsgáló orvosnak, és így nyomon követhető a ciklus esetleges zavara is. 

Ultrahangos tényfeltárás

Ma már egy egyszerű hasi ultrahanggal meg lehet mondani, hogy tart egy hölgy a ciklusában. Ez azt jelenti, hogy a méhnyálkahártya és a petesejt állapota alapján pontosan behatárolható a legvalószínűbb fogantatási időpont is. - világítja meg a helyzetet dr. Szabó Andrea, az Oxygen Medical ultrahang-diagnosztája.


A várt terhesség be nem következésének számos oka lehet, amelyek esetleg a cikluszavarokra vezethetők vissza. Ezek hátterében többek közt olyan jelenségek állhatnak, mint a fizikai vagy lelki hatások vagy éppen a táplálkozás. Ha tehát a szervezetben felborul a kényes egyensúlyi állapot, a ciklus akár hosszabb-rövidebb időre ki is maradhat. Mindenkinél előfordulnak úgynevezett anovulációs ciklusok is, amikor nincs peteérés, de a menstruáció ugyanúgy megjelenik. Ha ez többször előfordul, az ultrahangos monitorozás segít megmondani, vajon van-e éppen érett petesejt, vagyis van-e esélye a teherbe esésnek.
Mivel a fogamzás elmaradása (infertilitás) mindkét fél részéről kivizsgálást igényel, első lépésként érdemes egy fájdalmatlan, mellékhatás-mentes ultrahangos vizsgálatot végeztetni.

Ha elmarad a fogantatás

Amennyiben gond van a teherbeeséssel, a nőknek hasi- és hüvelyi ultrahang vizsgálaton kell részt vennie, hogy kimutatható legyen egy esetleges testi betegség, amely akadályozhatja a fogamzást. A férfiaknál hereultrahang vizsgálatot kell mindenképpen megejteni. Ez a monitorozás azért fontos, mert így fény derülhet egy esetleges herevisszerességre, amely akár meddőséghez is vezethet. Ugyanis a testhőmérsékletnél átlagban 2 fokkal alacsonyabb here-hőmérséklet a kitágult vénás hálózatban pangó vér miatt megemelkedhet és romolhat az oxigén-ellátottság is, ez pedig a spermiumképződést károsíthatja. Fontos tudni, hogy a herevisszeresség visszafordítható állapot, vagyis egy operáció után három hónappal már meg is történhet a fogamzás.
Ha a pár egyik tagjánál sem derül ki semmiféle eltérés, az ultrahangos eredmények birtokában kell továbblépni speciális nőgyógyászhoz, illetve andrológushoz.

További információ: www.orvostkeresek.hu
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja