SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fájdalomcsillapítás a szülőszobában

Kókai Kata [cikkei] - 2004-09-20
A napokban rendkívül sok édesanya véleményét sikerült kikérnem a szüléssel kapcsolatban, melynek gondolata előbb-utóbb minden babaváró fejében megfordul.
Fájdalomcsillapítás a szülőszobában

"Eretnekség" kijelenteni, hogy a természetes szülés, vagy a fájdalomcsillapítás a helyes. Még az orvostársadalom sem képes egységes véleményt nyilvánítani az egyes szülési módokkal kapcsolatban, így én sem fogom ezt tenni.

Amikor egy nő megtudja, hogy gyermeket hord a szíve alatt, a szülés gondolata még meg sem fordul a fejében. A tervezett, vagy éppen véletlen gyermekáldás rengeteg plusz programot, és persze számtalan megbeszélnivalót állít a kismamák elé.

Orvosválasztás

Egyik legfontosabb döntés a számunkra legmegfelelőbb orvos kiválasztása. Mindannyian másképp állunk hozzá a szülés gondolatához. Ahhoz, hogy ez a csodálatos pillanat valóban pozitív élmény legyen, olyan orvosra van szükségünk aki figyelembe veszi igényeinket, s a lehetőségekhez mérten segít megvalósítani terveinket.

Szülési terv

Készíthetünk szülési tervet, melyben leírhatjuk vágyainkat: hol és hogyan szeretnénk világra hozni gyermekünket. Ez segíthet már a kórház kiválasztásában is, ugyanakkor fogadott orvosunk dolgát is megkönnyíti, ha egységesen írásba foglaljuk a számunkra fontos dolgokat.

Fájdalomcsillapítás a szülőszobában

Sok kórház szülészetén nem preferálják a fájdalomcsillapítást. Ennek sokszor nem a magzatra jelentett veszély, hanem az anyagiak-, vagy a szakképzett munkaerő hiánya az oka.

Kérjünk-e fájdalomcsillapítást?

Ez egyénenként változó lehet. Egyes esetekben kifejezetten ellenjavallt a fájdalomcsillapító szerek használata. Várhatóan normális szülés esetén mindez az édesanyától függ. Jobb kórházakban számtalan természetes és gyógyszeres fájdalomcsillapítási lehetőséget kapnak az anyukák. Ezek legtöbbször a nap bármely szakában igénybe vehetők.

Az alacsony fájdalomküszöbbel rendelkező nők számára a hosszan elhúzódó vajúdás olyan fárasztó lehet, hogy kevésbé képesek aktívan közreműködni a szülésben mint azok, akik fájdalomcsillapítás mellett döntenek.

Melyik kórházban alkalmaznak fájdalomcsillapítást?

Ma már az eddig legjobbnak bizonyult fájdalomcsillapítási módszert, az EDA- t számtalan kórházban alkalmazzák. Mielőtt fogadott orvost - kórházat választunk, érdeklődjünk a lehetőségekről.

EDA- igen vagy nem?

EDA és sétáló EDA: Az EDA, vagy más néven lumbális epidurális érzéstelenítés az egyik legjobb módszernek bizonyult. Precíz alkalmazása esetén a fájdalmat nullára redukálja, a szülési folyamatot mégsem hátráltatja.

Előnyei közé tartozik, hogy ha császározás válik szükségessé, az anya ébren maradhat. A gerinc közelébe helyezett műanyag kanülön át a gyógyszer folyamatosan adagolható, a szülés hosszától függetlenül adható.

Míg korábban az EDA deréktól lefelé teljes zsibbadást okozott, s a szülő nő kénytelen volt fekvő helyzetben maradni, addig a mára kifejlesztett "sétáló - EDA" segítségével a szabad mozgás is biztosított.

FONTOS: Sok rémtörténettel ijesztgetik rokonok-ismerősök a kismamákat. Sokszor a szorongás az, ami megnehezíti a szülést. Ha nem pártoljuk a fájdalomcsillapítást, akkor is érdemes utánajárni, ha mégis szükségessé válik, tisztában legyünk a lehetőségeinkkel.

 

Kép: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja