SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A folsav hozzájárul az édesanya egészségvédelméhez!

Dr. Nagy Zsolt (PhD) [cikkei] - 2010-06-10
A folsavról általában tudják az édesanyák, hogy a gyermekvédő vitamin része. A teherbeesés előtt és a terhesség alatt egyaránt ajánlott a folsav szedése, mert megelőzhető vele bizonyos fejlődési rendellenességek kialakulása. A folsav azonban az édesanya szív- és érrendszerének a védelméhez is szükséges.
A folsav hozzájárul az édesanya egészségvédelméhez!

Ma már tudományos tény, hogy a folsav átalakításában kulcsfontosságú MTHFR génben lehetnek olyan hibák, amelyek hatására az édesanyák nem hasznosítják tökéletesen a bevitt folsavat. Az MTHFR génhiba gyakori, minden harmadik, negyedik nő hordozza. Az MTHFR génhiba egy génteszttel ellenőrízhető. A génvizsgálatot két szempontból is különösen fontos elvégezetetnie egy nőnek: az egyénre szabott folsav bevitel meghatározása révén a (1) terhesség védelmében és (2) az egészség megőrzése érdekben.

Az MTHFR génben lévő hiba génvizsgálattal 2-3 nap alatt egyszerűen kimutatható szájnyálkahártya-mintából. A genetikai vizsgálat a megelőzés kezdete, nem pedig a vége.


A legújabb kutatások és felmérések alapján a biológiailag aktív folsavat tartalmazó készítmények biztosítják a jobb folsav-hasznosulást. A biológiailag aktív folsavat a szervezet azonnal tudja hasznosítani. Ma már gyógyszertárakban találhatóak olyan készítmények, amelyek biológiailag aktív folsavat tartalmaznak, érdemes róluk tájékozódni.

A folsav egy B-vitamin típus, vízben jól oldódik, ezért a túladagolás veszélye nem áll fenn. Ettől függetlenül minden esetben javasolt konzultálni a folsav szedésről a szülész-nőgyógyásszal.
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja