SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kor és a meddőség kapcsolata

Dr. Vereczkey Attila [cikkei] - 2010-10-12
A kor és a meddőség kapcsolata egy nagyon érdekes kérdés. Mindannyian ismerjük azt a tényt, hogy a nők reprodukciós képessége az idő előrehaladtával csökken.
A kor és a meddőség kapcsolata

Azzal viszont sajnálatos módon sokan nincsenek tisztában, hogy pontosan mikortól is: tévesen azt hiszik, sőt állítják, hogy ennek ideje olyan 35-38 éves korra tehető. Azonban ma már egyértelműen bizonyított, hogy a nők termékenységi esélyei 30 év után folyamatosan - lassan, de stabilan - elkezdenek csökkenni, és a 40. év után ez a folyamat pedig még nagyobb mértéket ölt.

A termékenység csökkenése az életkor előrehaladtával
A termékenység csökkenése az életkor előrehaladtával

Mindemellett, ha bekövetkezik a fogantatás, 30 éves kor felett egyre nagyobb az esélye a spontán vetélésnek és a magzati kromoszóma-rendellenességek kialakulásának is. Idősebb életkorban a mesterséges megtermékenyítési, azaz az asszisztált reprodukciós kezelési technikák, mint pl. az in vitro fertilizáció (IVF) és intracitoplazmatikus spermium injekció (ICSI) sikeressége is csökken.

Az alábbi táblázatok illusztrálják a kor és a termékenység változásának kapcsolatát:

A termékenység változása a kor függvényében:

Kor Terhesség/hónap (%)    Terhesség/év (%)
20-as életévek eleje 0–25 94
30-as életévek eleje 0–15 70–85
30-as életévek vége 8–10 65–70


A terhesség létrejöttének gyakorisága az első hat hónapban:

Kor Terhesség (%)
20-as életévek eleje 75
20-as életévek vége 47
30-as életévek eleje 38
30-as életévek vége 24
40-es életévek 22


A terhesség létrejöttéhez szükséges átlagos időtartam:

Kor Hónapok
20-as életévek eleje 4–5
20-as életévek vége 5–7
30-as életévek eleje 7–10
30-as életévek vége 10–12


Felvilágosító programok
A felvilágosító programoknak igen nagy jelentősége lenne abban, hogy felhívják az emberek figyelmét a fenti tényekre, valamint hogy tisztázzák az eddig kialakult félreértéseket.

Ma már szinte mindenki tudja, hogy a dohányzás tüdőrákot okoz, az alkoholizmus májzsugorodáshoz vezet, a homoszexuálisok körében pedig nagyobb az AIDS valószínűsége. Vannak ilyen jól ismert tények, amiket az orvostudomány már sikeresen átvitt a köztudatba. Jó néhány szintén fontos dolog viszont tévesen él a köztudatban, többek között az is, miszerint 35 éves kor után sokkal nehezebb gyermeket szülni, illetve nagyobb az esélye annak, hogy beteg lesz a születendő gyermek. Sajnos itt van egy meglehetősen komoly eltérés: ugyanis a nők termékenységi képessége már 30 éves koruktól kezdve fokozatosan csökken, 40 év után pedig szinte zuhanórepülésbe kezd, 45 éves korban pedig már szinte a nullával egyenlő.

Épp ezért kiemelt fontosságú ügy lenne a reprodukciós egészséggel kapcsolatos felvilágosítás kérdése már középiskolás korban, mikor a fiatalok elkezdik rendszeres szexuális életüket. Hogy ez megvalósulhasson, nagy szerepet kellene vállalnia a médiának, a kommunikációs szakembereknek és az orvos-szakmának egyaránt. Magyarországon már a középiskolákban, sőt, akár már az általános iskolában is, elengedhetetlen lenne, hogy a fiatalokban tudatosítva legyen, miért fontos reprodukciós egészségük. Vagyis ne csak azt tudják, hogy miért/hogyan ne legyenek kövérek (rendszeres testmozgás és egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás), ne próbálják ki és ne fogyasszanak drogokat, mellőzzék az alkoholt, hanem az is egészségügyi érték, hogy vigyázzanak a reprodukciós egészségükre.

A lányok ezt a következőképpen tehetik meg:

  • Vigyázzanak, hogy ne legyenek idő előtt, akaratuk ellenére terhesek, és lehetőleg ne legyen abortuszuk!
  • Válogassák meg, milyen partnert választanak, és emellett óvatosan (óvszerrel) éljenek szexuális életet a szexuális úton terjedő betegségek miatt!
  • A lélek is egy fontos tényező - inkább legyenek egy tartós kapcsolatban, mert a lélek is amortizálódhat, ha még szinte gyermekként, 15-17 évesen már több fiúval létesített szexuális kapcsolatot a lánygyermek.

Vigyázzunk a reprodukciós egészségünkre! Ez egy nagyon fontos üzenet lenne az edukációs kultúránkon belül, ezt is feltétlenül be kellene venni a prevenciós programok közé, így talán elkerülhetnénk azt, hogy 27-30 évesen emberek tömege kerüljön lehetetlen, szó szerint meddő helyzetbe - gyermeket szeretne és mégsem sikerül...
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja