SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szülés dúlával (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

Tóth-Hencz Edit [cikkei] - 2011-04-07
Napjainkban egyre többet hallani arról, hogy valaki dúla közreműködésével szült. Mégis, sokak számára ismeretlen ez a fogalom. Hovorka Tünde, dúla segítségével szeretném megvilágítani, hogy mit is jelent pontosan, tehát ki is az a dúla...
Szülés dúlával (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

Tünde: – A dúla egy segítő, olyan személy, aki bár szó szerint nem szakember, mégis ismeri a várandósság és a szülés testi-lelki változásait. Nemcsak fizikai, hanem érzelmi segítséget is nyújt a kismamának szülés előtt, alatt és után.

– Mit értesz azon, hogy szó szerint nem szakember? Nem feltétel az egészségügyi végzettség?

Tünde  – Így van, bár ez nem jelenti azt, hogy a dúla nem képzi magát folyamatosan. Én is járok tanfolyamokra, továbbképzésekre, figyelem a legújabb kutatásokat a várandósság előtti és utáni szakaszokkal kapcsolatban. A cél, hogy minél több szintű, sokrétű tudással segítsük a kismamákat.

- Fontos tisztázni szerintem azt is, hogy a dúla sem az apa, sem a szülésznő szerepét nem akarja helyettesíteni, átvenni.

 Tünde – Ez igaz. A dúla pontosan tudja, ha egy például egy párral együtt van a szülőszobában, hogy mikor kell láthatatlanná válnia, mikor kell előtérbe kerülnie, hiszen a kismamával és kispapával nem ott találkozunk először. Többszöri találkozások, szülésfelkészítő alkalmával a cél az, hogy minél jobban megismerjük egymást, a dúla megismerje a leendő szülők elképzeléseit, elvárásait. Kapcsolatuk maximálisan a bizalomra épül, melynek alapja a személyre szabott figyelem, a támogatás.

 -  Szülésfelkészítő? Mit takar ez pontosan?

 Tünde – A pároknak fogásokat, technikákat mutatok, melynek segítségével az apukák is tudnak segíteni a kismamák fájdalmainak enyhítésében. Átbeszéljük, illetve tisztázzuk a kórházban elhangzó fogalmak jelentését, hogy ne a szülőszobán találkozzanak először a sok idegen kifejezéssel, rövidítéssel. Témák a teljesség igénye nélkül: fájdalomcsillapítási módszerek, gátmetszés, légzéstechnikák, vajúdás szakaszai.

 - A dúla feladata az eddig elhangzottak szerint teljesen személyre szabott. Felsorolnál mégis néhány dolgot általánosságban ezek közül?

 Tünde – Masszírozás, borogatás, támogatás, együttérzés, bátorítás vagy egyszerűen csak a jelenlevés.

 - Milyen szempontokat tudnál mondani a dúlával szülés mellett?

 Tünde - Külföldi kutatások bizonyították, hogy a dúla jelenlétében zajló szüléseknél például a gátmetszések száma 50 százalékkal csökkent, 40 százalékkal kevesebbszer kellett oxitocint használni, 60 százalékkal kevesebben kértek epidurális érzéstelenítést és még további pozitív számadatok hozhatók. Sok esetben az apuka nem tud vagy nem mer jelen lenni a szüléskor, ilyenkor jól jön egy hozzáértő segítség, aki a kritikus pillanatokban is nyugodt tud maradni, segít a vajúdó nőnek mindenben, amire éppen szüksége van.

Feltötött képek


(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja