SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mozgolódik a magzat

Családinet [cikkei] - 2011-09-27
A legtöbb leendő anyuka már alig várja azt az első, megnyugtató mozgolódást, ami a baba fejlődését igazolja. Ezt az érzést gyakran rezgésként, remegésként jellemzik a kismamák. A legtöbb terhesség esetén valamikor a 18. és a 25. hét között történik meg. Azok számára, akik először várandósak, ez az időpont közelebb fog esni a 20. héthez, míg a tapasztaltabb anyukák már a 18. héten is észrevehetik a baba mozgását. Azt sem szabad elfeledni, hogy minden nő és minden terhesség más és más, tehát nem biztos, hogy ugyanakkor fogod észlelni a mozgásokat, mint mások.
Mozgolódik a magzat


Miért mozog a baba?


Ahogy a magzat fejlődik, előbb-utóbb nyújtózkodni fog majd a végtagjaival. Ne ijedj meg, ha nem tudod biztosan, hogy mit érzel! Az első hetekben nehéz lesz megkülönböztetni a baba mozgásait a bélmozgásoktól, de hamarosan észre fogsz venni valamilyen rendszert a mozgásokban. Fokozatosan ki fogod ismerni a babád alvó és éber periódusait, a legaktívabb időszakát és azt is, hogy mi válthatja ki a tevékenységét.

A terhesség későbbi szakaszaiban olyan egyértelmű mozgásokat is észre fogsz venni, mint rúgások, ütések és forgolódások. A baba zajokra vagy az érzelmeidre is reagálhat a mozgásával. Ha kényelmetlennek találja a testtartásodat, nekiállhat fészkelődni. Bizonyos ételektől aktívabb lesz a baba és azt is észreveheted, hogy van alvó és ébren lévő ciklusa is.
 

Milyen gyakran kellene a babámnak mozgolódnia?


Ahogy halad előre a terhességed, el kell kezdened figyelni a babád mozgásának gyakoriságát. Valamikor a harmadik harmadra feltűnhet, hogy a babád egyre gyakrabban, élénkebben mozog és egy rendszer szerint teszi ezt. Míg a mozgások még mindig rendszeresek, elkezdhetnek ritkulni a 32. hét után, mivel a baba nagyobb lesz és kevesebb helye lesz a fészkelődésre.

Ha gondosan figyeled a babád mozgásait, könnyebben észre fogsz venni jelentős változásokat. Minden nap célszerű félrevonulni a baba aktívabb időszakában és megszámolni a rúgásait, forgolódásait, ez segíthet azonosítani a potenciális problémákat és megelőzheti a halvaszülést. Veszélyeztetett terhességeknél erősen ajánlott a magzati mozgások számontartása a 28. héttől, sőt ez minden terhességnél előnyös lehet.  
 

Hozd ki a lehető legtöbbet ezekből az értékes pillanatokból!


Általában, a babák evés, nassolás, hideg ital fogyasztása, vagy valamilyen fizikai megterheléssel járó tevékenység után a legaktívabbak. A babát aktívabbnak találhatod este 9 és éjjel 1 óra között is, amikor a vércukorszinted csökken.

A babád rúgásainak számlálására fordított idő a babáddal való pihenésre és a kapcsolatotok szorosabbra fűzésére fog ösztönözni. Helyezkedj el egy kényelmes pozícióba, amikor a babád általában a legaktívabb. Néhány anyuka az ülést, - stabil háttámasszal és kezeikkel a hasukon - részesíti előnyben. Mások jobban szeretik a baloldalukon fekve megfigyelni a babát. A baloldaladon fekvéssel érheted el a legjobb vérkeringést, ez aktívabbá teheti a babát.
 

A baba mozgásainak számolása


Sok módszer létezik a baba mozgásainak megszámolására és sok vélemény létezik a mozgások ideális számát illetően egy megadott időn belül. Az Amerikai Szülészeti és Nőgyógyászati Testület (American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG)) javaslata szerint le kell mérni, hogy mennyi idő alatt mozdul a baba tízszer. Ideális esetben a babának 2 óra alatt kellene tízszer megmozdulnia, de valószínűleg ez sokkal rövidebb idő alatt megtörténik.

Érdemes ezeket az adatokat feljegyezni egy füzetbe vagy táblázatba. Írd fel, hogy mikor érezted az első mozgást és rajzolj egy pipát minden egyes további mozgást követően, amíg el nem éred a tizediket. Ekkor jegyezd le a tizedik mozdulat idejét is. Ez segíteni fog a sémák felismerésében és megmutatja, hogy a babádnak mennyi időre van szüksége 10 mozgás elvégzéséhez. Ne feledd, hogy jelentős eltéréseket kell keresned. Egy idő után pontosan ugyanazokra az időkre fogsz számítani minden alkalommal, mikor a rúgásokat számolod; azonban viszonylag nagy időkülönbségek lehetnek. Tehát, emlékezz, hogy néhány nap alatt bekövetkező jelentős változást kell keresni...
 

Mikor hívjam az orvosom?
 

  • Ha követted a fenti utasításokat és nem éreztél 10 rúgást a második óra végére, várj néhány órát és próbáld meg újra. Ha ekkor sincs eredmény, vedd fel a kapcsolatot az orvosoddal.
  • Ha a megszokottól jelentős eltérést tapasztalsz 3-4 napon belül.

Lektorálta: dr. Eszlári Péter


Fotó: foter.com


Bemutatkozás
Aktuális Cikk
Kérdezz-felelek

Dr. Eszlári Péter

Szülész-nőgyógyász

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-20/460-75-07
E-mail: peter.eszlari@nogyogyasz.info.hu
Honlap: http://www.nogyogyasz.info.hu

Magánrendeléseim:

  • Tatabánya, Vadász u. 4. fsz/1
    Hétfő - 16:00-17:30-ig  (Bejelentkezés: 06-20/460-75-07)
  • Csákvár, Szabadság tér 5.
    Hétfő - 18:00 órától  (Bejelentkezés: 06-20/460-75-07)
  • Rextra Magánorvosi Rendelő: 1111 Budapest, Budafoki u. 59.
    Péntek - 16:00 órától (Bejelentkezés: 06-30/573-81-80)
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja