SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ultrahangos vizsgálatok a terhesség alatt

Nováky Rita [cikkei] - 2004-03-04
A terhesség során optimálisan négy alkalommal végeznek ultrahangos vizsgálatot. Az ultrahang magzatkárosító hatásáról pro- és kontra sokat lehet olvasni, azonban úgy gondolom, hogy - mint annyi minden - mértékkel használva a javunkra válhat.
Ultrahangos vizsgálatok a terhesség alatt

Mindenesetre a szülészeti-nőgyógyászati diagnosztikában igen nagy jelentősége van.

Az ultrahang úgy működik, mint a denevérek szonárja. Nem hallható hanghullámokat bocsát ki a készülék, amely azután különböző távolságú és sűrűségű helyekről másként verődik vissza. A sűrűbb helyek vissza is verik és el is nyelik a hullámok egy részét. A visszaverődő, tehát a készülékbe visszaérkező hullámok hosszából a gép egy bonyolult rendszer segítségével képet készít, mely a monitoron látható, és hallható is. Ilyen elven működnek a terhesgondozókban a kézi magzati szívhang vizsgálatára szolgáló doppleres készülékek is.

0.      Koraterhességi vizsgálat

Akkor végzik el, amikor megállapítják a terhességet. A terhesség kimutatása, életkora pontosan megállapítható, hiszen az embrió mérete ilyen korai időpontban még nem mutatja a családi különbözőségeket, tehát mondjuk minden hathetes embrió egyforma. Ennek akkor van igazán jelentősége, ha az asszony nem tudja a teherbeesés időpontját vagy rendszertelenül menstruál és a tüszőrepedés időpontja kétséges. A koraterhességi ultrahangos vizsgálatnál meg tudja a szonográfus - ultrahangos szakember, szülész- állapítani, hogy a terhesség él, ha többes terhességet /ikreket talál, illetve azt, hogy a terhesség a méhen belül vagy kívül található-e.

 1. UH. szűrővizsgálat
A terhesség 12-13 hetében végzik el. Gyakran hüvelyi fejet használnak. A fejlődési rendellenességek kiszűrésére szolgál. Kimutatható vele a koponya, arc fejlődési problémái, láthatóvá válik, hogy a szív rendesen fejlődik-e, megvannak-e benne a pitvarok-kamrák, végtagok nagyobb rendellenessége látható ekkor, lepény, köldökzsinór rendben van-e és a magzat méreteiből a terhességi hétre, a fejlődés töretlenségét mutatja a vizsgálat.
 
2. UH szűrővizsgálat
A terhesség 18-19. hetében, a hasfalon keresztüli érzékelővel végzik. Ekkorra már elkészültek az AFP eredmények, ennek a birtokában jól kiszűrhetők a fejlődési rendellenességek, kromoszóma-elváltozások, a koponya, arc, gerinc, szív, a rekeszizom, hasfalzáródási problémák, vesék, húgyhólyag végtagok fejlődési rendellenességei, elváltozásai. Kimutathatók a lepény tapadási rendellenességei és a pontos terhességi hetet is jól össze lehet hasonlítani a korábbiakkal.

3. UH szűrővizsgálat

Általában a 28-31. héten végzik. Ennek segítségével megtalálhatók a későn kialakuló fejlődési rendellenességek, megállapíthatók, hogy a magzat a terhesség korának megfelelően fejlődik-e, látható a magzatvíz mennyisége, mely egyéb problémára utalhat. Ilyenkor lehet a lepény érettségét megfigyelni, mely a magzat tápanyagcseréjéért és az oxigén-széndioxid transzportért felelős.

 4. UH szűrővizsgálat

A 36-37. terhességi héten végzik.  Megállapítható általa a magzat elhelyezkedése, a magzat súlya, fejlettsége, a lepény elhelyezkedése, érettsége, a köldökzsinór helyzete. Az utolsó vizsgálatnál nézik az előző császármetszés hegvonalát is, amely, ha nagyon elvékonyodik, akkor az a szülés mikéntjét és időpontját is meghatározza.

Rövidítések:
A magzat méreteit minden leleten feltüntetik. Felsorolok egypár rövidítést, hogy mindenki el tudja "olvasni" a leleten találhatókat. Általában milliméterben adják meg a méreteket.

Gest. hét: terhességi hét

BPD : biparietális átmérő. A két falcsont /a fül fölötti nagy csont/ között távolság.

THQ: a mellkas harántátmérője

FL: a combcsont hossza

CRL:  fejtető-far hosszúság - koraterhességben gyakrabban ez van a leleten

Súly vagy tömeg: általában grammban adják meg. Tudni kell róla, hogy csak hozzávetőleges adat ez, a pontos súly nem mindig egyezik az ultrahangos leleten található ú.n. becsült súllyal.

 Magzati flowmetria

A magzati keringés véráramlás vizsgálata, mely megmutatja, hogy van-e súlyos lepény-keringési probléma. Ha a lepény már nehezen látja el a gázcserét, akkor a magzati keringés jellegzetesen átalakul: az életfontosságú szerveknek juttat bővebben vért. Ezt a megváltozott keringést a flowmetriával fel lehet fedezni.

 Az ultrahangos vizsgálatoknál többször említettem a terhesség pontos idejének, a terhességi hetek megállapításának meghatározását. A szülés időpontját, azaz a terminus kitűzését általában az ultrahangos leletek alapján végzik, de tudni kell, hogy jogi értelemben az utolsó vérzés első napjától számítandó a terhességi kor.

 Mindenkinek kellemes babavárást kíván:

 A szerző

Nováky Rita


Nováky Rita
Szülésznő

Munkahelyem: a Kútvölgyi Kórház szülészete

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.szuleszno.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja