SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ezt jelentik a rövidítések az ultrahangeredményen

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-10-16
Az alábbiakban felsoroljuk az ultrahangleleten található rövidítéseket és jelentésüket.
Ezt jelentik a rövidítések az ultrahangeredményen


Ultrahangos rövidítések jelentése


AC (haskörfogat): A has körfogatának méretéből ugyan a magzat kora nem állapítható meg, arról azonban képet kaphatunk, hogy fejlődésével minden rendben van-e. Alkategóriái: APAD (a has hosszirányú átmérője) és TAD (keresztirányú átmérő).

BDP (koponya harántátmérője): A koponya két oldala közti átmérő. Mérete normális esetben a 13. héten cm, a 40 héten 9,5 cm. Alkategóriái: OFD (hosszanti átmérő), HC (kerület), LV és CM (agykamrák tágasságai).

CRL (ülőmagasság): A koponya és a fenék közti távolság, az első trimeszterben mérik. Célja a magzat korának meghatározása. Amennyiben az így kapott érték nincs összhangban az utolsó menstruáció alapján számolt korral, a szülés várható időpontja is megváltozik.

EDD (a szülés várható időpontja): Alkategóriái: EDD by LMP (az utolsó menstruáció alapján számolt időpont), EDD by ultrasound (az ultrahang alapján számolt időpont)

EFW (becsült magzati súly): A haskörfogatból, a combcsont hosszából és a koponyaátmérőből számolják. Ez azonban csak becslés, nem mindig a valós értéket mutatja.

FL (combcsont hossza): A 11. héten 7-10 mm, a 40. héten 7 cm. Amit még néha mérnek: TIB (sípcsont), FIB (szárkapocscsont), HUM (felkarcsont) RAD (alkarban található orsócsont), ULNA (singcsont).

GS (gesztációs zsák): A zsák, amely az embriót körülveszi, és még azelőtt megfigyelhető, hogy a baba látszódna. Ez jelzi, hogy méhen belüli terhességről van szó.

Gr.s/Grav.s (gesztációs hét): A terhesség kora. Alkategóriái: GA (a menstruáció alapján számolt kor), Avarege US GA (az ultrahang alapján becsült kor)

HR/FHR: Pulzusszám

LMP: Az utolsó menstruáció időpontja

NB (orrcsont): A 13. heti vizsgálaton állapítják meg, elindult-e már a fejlődése, mivel a Down-szindrómás magzatok esetében csak később jelenik meg.

NT (nyaki redő vastagsága): Szintén a Down-szindróma felismerésében van szerepe, általában 3 mm-ig tartják normálisnak.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Fishman64 / shutterstock

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja