SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Legjobb gyógymód az anyaság

Kókai Kata [cikkei] - 2007-01-03
Minden anya tudja, milyen jó érzés, ha egy apró gyermeket tarthat a kezében. Azt azonban kevesen tudják, hogy az anyaság valóban gyógyít.
Legjobb gyógymód az anyaság

Az első alkalom, amikor a baba kinyitja a szemét.
Az első szoptatás.
Az első lépések.
Egy kisbaba napról napra új élményeket ad szüleinek. Kedves gügyögése, első mosolya, vagy éppen vicces fintorai a legkeményebb szívet is megpuhítják. Egy anya számára pedig semmi lehet kedvesebb, mint gyermeke. A szülői lét minden kedves pillanata, s minden nehézsége egyfajta lecke, mely hozzájárul személyiségünk fejlődéséhez.

Kutatók azonban már azt is bizonyították, hogy maga a várandósság nem csak lélektanilag, de fizikai szempontból is fontos. A várandósság idején számtalan változás zajlik le a női szervezetben, s rengeteg vizsgálat követi egymást. Ezek nagy része a baba és a maga egészségének védelmét szolgálja, de fényt deríthet olyan problémákra is, melyeket talán soha nem ismertek volna fel.

Anyaság és a fizikai egészség

Kutatók hét fő okot fedeztek fel, amiért a várandósság hozzájárulhat egy nő egészségéhez.


1. A szoptatás csökkenti a mellrák kialakulásának esélyét

Mintegy harminc ország kutatója bizonyította a tényt, miszerint a hosszan tartó szoptatás csökkenti a mellrák kialakulásának esélyét. Mintegy 12 hónap szoptatást követően, mintegy 4,3 százalékkal csökken a kialakulás esélye.


2. Csökken a petefészekrák kialakulásának esélye

A több gyermeket szült, illetve szoptató nők esetében sokkal kisebb esély van a petefészek rák kialakulására. Kutatók szerint, ha egy nő öt éven belül legalább két várandósságon túlesik, mintegy 50 százalékkal csökken a petefészekrák esélye.


3. Gyorsabban gyógyuló sebek

Egyes kutatások szerint a tejtermelés időszakában sokkal gyorsabban gyógyulnak a sérülések, függetlenül attól, hogy az anya császármetszés útján, vagy természetes úton adott életet gyermekének.


4. Enyhébb endometriózis

A várandósság során megnövekedett progeszteron szint, majd az azt követő alacsonyabb ösztrogénszint segít abban, hogy a baba megszületését követően csökkenjenek az endometriózis tünetei.


5. Egyéb problémák felfedezése

A várandósság során számtalan vizsgálat szükséges a baba és édesanyja egészségének megóvására. Azonban nem egyszer fény derülhet a vizsgálatok során olyan problémára is, mely korábban gondot okozhatott, de nem ismertek rá.


6. Leszokás a dohányzásról

Egyes felmérések szerint a dohányzó nők mintegy fele leszokott (vagy legalább megkísérelt leszokni) a dohányzásról, miután megtudta, hogy gyermeket vár.

Amellett, hogy a várandósság, majd az anyaság a fizikai egészséghez is hozzájárulhat, számtalan egyéb örömöt is tartogat. Egy baba érkezése nem csak a szülők kapcsolatát javíthatja, de a rokonokkal, nagyszülőkkel való kapcsolatban is fontos szerepet játszik. Sok esetben a kapcsolat gyógyítója lehet, hiszen egy ilyen csodálatos, apró gyermek mindenkinek rengeteg szeretetet ad.

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja