SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Candida

Németh Ági [cikkei] - 2004-06-15
A Candida egy élesztőgomba, amely mindenki szervezetében jelen van, és ha elszaporodik súlyos egészségügyi problémákat, okozhat. Előfordulhat nem csak nők körében, de a férfiaknál és a gyermekeknél is.


Candida

Mi a candidadis?    

A Candida egy élesztőgomba, amely mindenki szervezetében jelen van, de csak akkor okoz gondot, ha elszaporodva felborítja az egészségügyi egyensúlyt.  A gombák elszaporodását a hibás táplálkozási szokások, a helytelen étrend is előidézheti. Az tévhit, hogy csak a nők körében fordul elő a gombás megbetegedés, mivel a Candida fő élőhelye a bélcsatorna, így egyaránt érint nőket, férfiakat, és gyermekeket egyaránt. Hajlamosító tényező a túlterheltség, a tartós antibiotikum kezelés, nőknél a fogamzásgátló szedése. Veszélyeztetettek azok is, akik valamilyen allergiás betegségben szenvednek, emésztési problémákkal küszködnek, vagy túlzott stressznek  vannak kitéve. Ezek az egészségügyi problémák, betegségek, legyengítik az immunrendszert, felborítják a szervezet egyensúlyát, melynek hatására hajlamosabbá válik a gombás fertőzésekre. A Candida túlszaporodását elősegíti a szervezet hiányos fehérjemérlege is, a túl zsíros ételek fogyasztása, illetve a túl sok hideg és nyers táplálék.  A Candida az egészséges szervezetben is megtalálható, ezért nem könnyű megállapítani, hogy kórosan elszaporodott-e, vagy csupán a természetesen jelenlévő gombák tenyésztek ki a táptalajon. Candidiasis gyanúja esetén vérvizsgálat elvégeztetése is javasolt.

 

 

A Candida tünetei

 

Emésztőrendszer

Főbb tünetek: bélgázok, gyomorgörcs, étkezés utáni hasi puffadás, váltakozó hasmenés vagy székrekedés, gyomorhurut, kínzó éhségérzet, túlzott édesség – és szénhidrátfogyasztás, fogyókúrás diéta ellenére jelentkező makacs túlsúly, élelmiszer-allergia.

 

Idegrendszer

Főbb tünetek: állandó fáradtságérzet, krónikus kimerültség, koncentrációs zavarok, alvászavar, hullámzó kedélyállapot, ingerlékenység, depresszióhajlam, fejfájás, migrén.

 

 

Bőr

Főbb tünetek: ismeretlen eredetű bőrkiütések, ekcéma, pikkelysömör, kiújuló csalánkiütés, különböző körömfertőzések, túlzott izzadás, háztartási vegyszerekkel szembeni túlérzékenység.

 

Húgyutak és nemi szervek

Nőknél a leggyakrabban előforduló problémák a változó intenzitású hüvelyi folyás, visszatérő hólyaghurut, húgyúti fertőzések, nemi vágy csökkenése, szexuális problémák. Férfiaknál elsősorban kiújuló prosztatagyulladás, kiütések a nemi szerven.

 

Belső elválasztású mirigyek

Az immunrendszer, az idegrendszer és a belső elválasztású mirigyek szoros kapcsolatban állnak egymással, a pajzsmirigynek és mellékvesének pedig ebben kitüntetett szerepe van. A pajzsmirigy-elégtelenség és a túlműködés is szoros összefüggésben állnak a gombák elszaporodásával.

 

 

Egyéb gombákkal is összefüggésbe hozható:

- krónikus nyálkahártya-gyulladás az orr és a garatrégióban, asztma

- nem tipikus izom- és ízületi bántalmak, merev nyak

- nehézlégzés, hörghurut, gégegyulladás, náthaszerű orrdugulás, fülgyulladás

- száraz bőr, zsíros haj

- tisztálkodás ellenére jelentkező kellemetlen testszag, lábszag

- lerakódás a nyelven, kellemetlen szájszag

 

 

A candidiasis kezelésében fontos az emésztés helyreállítása, az étrendi kiegyensúlyozatlanság megszüntetése. Bármilyen típusú kezelést is válasszunk, az nem lesz tartós, ha nem tartunk mellette több hónapos (3-6 hónap) szigorú diétát.

A diéta legfontosabb alapelve a sejtek működéséhez és szaporodásához elengedhetetlenül szükséges glükóz (szőlőcukor) csökkentése.

 

Candida diéta

 

Mi az, amit tilos fogyasztani?

- minden élesztőtartalmú élelmiszer (kenyér, péksütemények, kelt tészták)

- cukor, méz illetve minden cukorral, mézzel készült étel, ital

- aszalt és kandírozott gyümölcsök, magas cukortartalmú gyümölcsök (szilva, szőlő, datolya,    dinnye) illetve gyümölcskészítmények (gyümölcslevek, üdítőitalok)

- Tej- és gombakultúrával készült tejtermékek

- Konzervek, levesporok, félkész ételek

 

Kerülendő a fogyasztásuk

-cukortartalmú ételek

-dohánytermékek

-alkoholtartalmú italok / bor, pezsgő, sör /

-ecetes élelmiszerek / mustár, ecet, uborka, kefir,

-élesztő tartalmú élelmiszerek

-cukor, méz

-aszalt gyümölcsök

-gyümölcslevek, üdítők

-tej és gombakultúrával készült ételek

-konzervek

 

 

Fogyaszthatunk

-halat

-hagymaféléket

-savanyú káposzta

-friss zöldségek / ha lehet ne főzzük őket, hanem pároljuk /

-fűszerzéshez használjunk: sáfrányt, rozmaringot, gyömbért, köménymagot, bazsalikomot

-natúr müzli

-félbarna kenyér, Abonett, durumtészták

-alma, málna, ribizli, egres, szilva, narancs

-olajos magvak, diófélék

-tejtermékek közül: ízesítetlen joghurtok, gomolyatúró, Óvári, Anikó, Feta, Edami sajtok

 

A Candida albicas gombák ki irtása teljesen,nem biztos, hogy sikerül, de megfelelő diétával és esetleg gyógyszeres kezeléssel, életmódváltással, jó eredmény érhető el.

 

 

 

Forrás:www.patika.com

             www.nicofe.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja