SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szűrővizsgálatok I. rész: a szájüregi daganatok

Családinet [cikkei] - 2008-08-06
Szűrővizsgálatok segítségével számos súlyos betegség még kezdeti stádiumban kimutatható, így a gyógyulás esélye is növelhető. Igaz ez a szájüregi daganatos megbetegedések esetében is, az időben felfedezett és megfelelően kezelt elváltozás ugyanis az esetek 80%-ában gyógyítható.

Szűrővizsgálatok I. rész: a szájüregi daganatok

Az elmúlt 30 év alatt a szájüregi rákos halálozás óriási mértékben, körülbelül ötszörösére növekedett, mindkét nemben. A kockázatokról, szűrővizsgálatokról Dr. Brajnovits Tamás, a Budai Allergiaközpont fül-orr-gégész, onkológus szakorvosa beszélt.

Milyen gyakorisággal fordulnak Önhöz szájüregi-és gégedaganatos elváltozásokkal páciensek?
-Havonta egy vagy két friss daganatos beteget találok. A friss az első megjelenést jelenti, azt, hogy nincs a daganat verifikálva.

Ez az arány a kórházban kicsit magasabb, de itt onkológus lévén érthetőbb, ha célzottan jönnek betegek kivizsgálásra.
 
Szükséges-e évente szűrővizsgálatot végeztetni, kinek ajánlott különösen?
-Abszolút szükséges és érdemes évente szűrővizsgálatot végezni, ez a szájüreg, gége algarat alapos áttekintését jelenti sz.e. endoscop, száloptika segítségével. Mindenki számára ajánlott, hiszen akkor szűrünk, amikor még nincs panasz, azaz a szűrés lényege a megelőzés. Természetesen a dohányzó, alkoholt rendszeresen fogyasztó réteg az elsődleges célpont, de sajnos pont közülük nem jön el mindenki.
 
Milyen tünetek észlelésekor forduljunk feltétlenül orvoshoz?
-A tünetek a szájüregben tapasztalt fájdalom, vérzés, vagy éppen fájdalmatlan duzzanat, fekély formájában jelentkeznek. Az ún. leukoplakia, azaz a fehér folt a nyálkahártyán a rákmegelőző állapotok közé tartozik. A dolog rendkívül álságos, mert ugyanez a folt lehet vörös is, ekkor erythroplakiának nevezzük. A gégedaganatok elhúzódó (két héten túli) rekedtséget okozhatnak, az algarat daganatok pedig nyelési fájdalmat, mely a fülbe sugárzó jellegű. Összefoglalva minden szokatlan jelenség orvoshoz kell vigye az embereket.
 
A dohányzáson kívül milyen más rizikófaktorok növelik a betegség kialakulásának kockázatát?
-A dohányzáson kívül a krónikus rövidital-fogyasztás, elhízás, aromás vegyületek éveken át tartó belélegzése, levegőszennyezés, táplálkozási faktorok és genetikai faktorok is elősegíthetik daganatok kialakulását.

Budai Allergiaközpont
www.allergiakozpont.hu
A Prima Medica Egészségközpontok tagja

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja