SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tegyünk, ha alkoholt szeretne inni kamasz gyermekünk?

Tóth Nikolett [cikkei] - 2023-10-31
Sebestyén Balázs a rádióban arról beszélt nemrég, hogy megdöbbenve hallgatta, hogy a mai fiatalok már 13-14 évesen masszívan isznak. Mi állhat ennek a hátterében, mikortól engedje meg a szülő a gyermekének, hogy alkoholt igyon, egyáltalán hogy lehet ezt szabályozni? Szakértővel beszélgettünk a témáról.
Mit tegyünk, ha alkoholt szeretne inni kamasz gyermekünk?

"Sokszor a szülő maga kínálja meg először a gyerekét"

Nemrég arról írtunk, hogy Sebestyén Balázs a Balázsék című rádióműsor egyik adásában a fiatalok alkoholfogyasztásáról beszélt. Megdöbbenve hallgatta az osztályfőnököt, aki elmondta, hogy az az osztály, ahova Balázs fia is jár, nem iszik annyi alkoholt, mint a kortársaik. 

"Ezek szerint ez egy általános probléma lehet, hogy 13-14 évesen masszívan isznak a gyerekek családi körben, bulikban. 13-14 évesen?! 

Szakértőnk, Jánosi Valéria, válási és kamasz mediátor, mentálhigiéniás szakember a liberális nevelésben látja a jelenség okát.

Szerinte a mai szülők megengedőbbek: attól tartanak, hogy elveszítik a gyermekük szeretetét, ezért nem állítanak fel olyan szigorú határokat. 

"Azt gondolják, hogy úgyis ki fogják próbálni, ezért aztán sokszor inkább a szülő maga kínálja meg először a gyerekét alkohollal" - fogalmaz a szakember. 
 

Minél később próbálják ki, annál kisebb a valószínűsége a későbbi alkoholproblémáknak

Szajli Claudia pszichológus azt mondja, a kutatások szerint azok a tinédzserek, akik fiatalabb korukban itták meg az első italt, szignifikánsan nagyobb kockázatnak voltak kitéve a mértéktelen alkoholfogyasztás tekintetében. Ellenben azoknál a fiataloknál, akiknek szülei szigorúbb alkoholfogyasztási szabályokat írnak elő, kisebb valószínűséggel alakulnak ki alkoholproblémák.

A kutatások arra is felhívják a figyelmet, hogy akik fiatalabb korukban kezdenek el alkoholt fogyasztani, azoknál az agy figyelemért felelős területei elváltozást mutatnak, ez pedig gyengébb iskolai teljesítményt is hozhat magával.

A pszichológus szerint szülőként abban tudjuk támogatni gyermekünket, hogy olyan emberré váljon, aki helyes értékekkel és jó ítélőképességgel rendelkezik, ahelyett, hogy irányítanánk őt.

Ebben egyrészt a példamutatás fontos, hiszen így tudunk hitelesek maradni gyermekünk szemében. Másrészt a rendszeres beszélgetés, ahol ítélkezés nélkül, nyíltan, tényekre alapozva beszélünk az alkohollal kapcsolatos gondolatokról.

"Érdemes kérdéseket feltenni, ami segít gyermekünknek átgondolni, mi a fontos számára, és ki szeretne lenni (pl.: szerinte miért 18 év a korhatár a legális alkoholfogyasztásra, szerinte mikor állnak készen az emberek az alkoholfogyasztásra, vagy miért próbálják ki a fiatalok az alkoholt, mit tehet az iváson kívül, ha ideges egy buliban stb.?).

A szigorú tiltás a "tiltott gyümölcs" vonzerejét hozhatja magával, ezért fontos, hogy életkorhoz illeszkedően elmagyarázzunk, miért nem szeretnénk, hogy alkoholt fogyasszon gyermekünk (pl.: "18 évesen csak rajtad múlik, hogy iszol-e, viszont jelenleg az én dolgom, hogy segítsek az egészséged megőrzésében" - "Az alkoholfogyasztás törvénybe ütközik és egészségtelen. Azt akarom, hogy vigyázz magadra, hogy a lehető legjobb életed legyen most és a jövőben is”)." - mondja a szakember. 

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja