SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mi a vashiány?

Németh Ági [cikkei] - 2004-07-18
Nem képes koncentrálni? Lehet, hogy vashiánya van!
Mi a vashiány?

A legújabb kutatások szerint azoknak a fiatal nőknek, akiknek gondjuk van az összpontosítási képességükkel, csak étrend-kiegészítésre van szükségük, vasat tartalmazó élelmiszerekre. A vashiányos nőknek romlik a memóriájuk, és kevésbé képesek figyelni. A vaskiegészítés segítségével azonban mindezek a problémák megszűnnek. A vas megtalálható a vér oxigénszállító alkotórészében, a haemoglobinban, és különösen fontos a nők számára.

 

A gyengébb nem tagjai ugyanis kevesebb vasat képesek hasznosítani a táplálékból, mint a férfiak, emellett a menstruáció miatt rendszeresen vért veszítenek.

 

A vashiány jellemzői: fáradékonyság, koncentráció-készség romlása, memóriazavar, ingerlékenység, a hasnyálmirigy működése romlik, a vércukorszint emelkedik, gyakori szomjúság, szapora szívverés, sápadtság, étvágytalanság, hideglelés, székrekedés, fejfájás.

 

Ezek a tünetek általában a rossz táplálkozás következménye, vitamin- és fehérjehiányos étrend miatt. A legújabb vizsgálat 18-35 éves nőkre terjedt ki, és eredményét 2004.április végén ismertették a táplálkozástudománnyal foglalkozó amerikai társaság konferenciáján.

 A vegetáriánus nőket különösen fenyegeti ez a veszély, mert a zöldségek és gyümölcsök viszonylag kevés vasat tartalmaznak. Viszonylag sok vasat tartalmaznak a vörös húsok, és könnyen beépülnek a szervezetbe.

 

A legfontosabb vitaminok: B 2-, B 6-, B 12-, C-vitamin, ásványi anyagok: folsav, pantoténsav

 

Kerülendő: finomliszt, zsíros ételek, tartósítószerrel készítet ételek, italok

Ügyeljünk a fehérjefogyasztásra is, kerüljük a teakészítésnél a mesterséges aromát. Igyunk gyógyteákat, csalánt, fodormentát, kamillát, gyermekláncfüvet.

 

Fogyasztható: fokhagyma, aszalt szilva, mazsola, sárgabarack, aszalt sárgabarack, napraforgómag, póréhagyma, uborka, sárgarépa, mandarin, narancs, citrom, sörélesztő, sütőélesztő, búzacsíra, méz, málna, birsalma, naspolya, csipkebogyó, som és különösen a fekete- és pirosribiszke, egres és cseresznye.

 

Zöldségfélék: paraj, mangold, sóska, kaporzöld, brokkoli, zellerzöld, vöröskáposzta, spárga, karalábé, káposzta, bab borsó lencse, kukorica, szója.

 

 

Olajos magvak: közül rendszeresen fogyasszunk diót, mogyorót, mandulát.

Tejtermékekből ajánlatos: az aludttej, natúr joghurt és kefir, valamint a kecsketej, juhsajtok, de nagy vastartalmú az edami, az ilmici és az óvári sajt  is.

 Halfélékből: busát, lazacot, tőkehalat, heringet, ajánlatos fogyasztani, életfontosságú zsírsavak miatt.

Húsételek fogyasztása: bárány-, nyúl-, liba- és kacsahús, valamint a belsőségek, különösen a marhamáj, -szív és -tüdő, de valamennyi májféle és májkészítmény is ajánlott.

 

A helyes táplálkozással elkerülhető a vashiány, és a velejáró egészségügyi problémák.

 

 

 

Forrás: www.tgym-magazin.hu

 

 

 

 

 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja