SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Prof. Bill Keevil tájékoztatója az A típusú influenzáról

Családinet [cikkei] - 2009-08-04
A vírusok témakörében azt már tudjuk, hogy a vörösréz jó hatékonysággal véd a baktériumokkal és gombákkal szemben, de vajon mi a helyzet az A típusú influenzával?
Prof. Bill Keevil tájékoztatója az A típusú influenzáról

A világot immár hosszú ideje sújtják egész országokat érintő influenzajárványok, melyek legutóbbi változatát a köznyelvben sertésinfluenzaként emlegetjük, mivel megbetegedett sertéseken azonosították Mexikóban, és róluk is terjedt tovább a vírus. Miután megvizsgáltuk a H1N1 influenza kórokozóját, arra a megállapításra jutottunk, hogy míg a rozsdamentes acél kitűnő “táptalaj” számára, a vörösréz felületen igen gyorsan elpusztul. Erre a fontos információra szükségünk volt annak felismeréséhez, hogy többszörös védelmet kell alkalmaznunk a fertőzéssel szemben, különöskezmosasképpen akkor, ha ennyire időigényes a vakcina előállítása. Úgy véljük, a réz éppen ezért fontos szerepet tölt majd be az influenza továbbterjedésének megakadályozásában. Időt kell nyernünk, amíg a tudósok ki nem fejlesztik az oltóanyagot. Mint ezt tudjuk, a vakcinák előállítása a legjobb esetben legalább hat hónapig tart, de akár egy évet is igénybe vehet. Vagyis akkor hogyan akadályozhatnánk meg a fertőzés továbbterjedését, amíg nem áll rendelkezésünkre a vakcina? A réz alkalmazása lehetőséget kínál erre.


A közvélekedés szerint az influenza a levegőben terjed azáltal, hogy köhögünk és tüsszögünk, és ez az egyik oka annak, hogy sokan maszk viselésével próbálnak védekezni ellene. Csakhogy a levegőben terjedő vírusok megtapadnak a különféle felületeken is, amelyekhez hozzáérhetünk. Tudósok kimutatták, hogy egyetlen fertőzött kézzel még legalább hét további felületre visszük át a kórokozókat, mielőtt eljutunk odáig, hogy kezet moshassunk. Éppen ezért - főleg influenzajárvány idejedoor alatt - tanácsos lenne a gyakori kézmosás, csakhogy az emberek ritkán tartják magukat ehhez. Ezt tetézi a következő probléma: a fertőzött kézzel a nap folyamán megfogjuk az élelmiszert, amelyet aztán elfogyasztunk, vagy megérintjük vele az arcunkat. A maszk viselése ezért csak korlátozott védelmet jelenthet. Valójában sokkal fontosabb ennél a kézmosás, de még inkább a gyakran érintett felületek tisztán tartása.

A réz biztosítja számunkra a lehetőséget, hogy csökkentsük a felületek fertőzöttségét. Ezért is tekinthetjük a rezet a megelőzés egyik leghatékonyabb eszközének, elsősorban olyan helyeken, ahol az emberek nem szoktak kellő gyakorisággal kezet mosni. Reméljük, hogy a jövőben egyre több rezet és rézötvözetet használnak majd például a középületekben az ajtókilincsek, ajtószárny lemezek, korlátok, kapaszkodók és vízcsapok, valamint az emberi érintésnek gyakran kitett különféle felületek (így az asztallapok) anyagaként.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja