SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Itt a nyár, és itt vannak a rovarok is

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-05-04
Aligha van olyan ember, aki megúszna egy nyarat valamilyen rovarcsípés nélkül. A csípések bár kellemetlenek, nagyrészt veszélytelenek. Ellátásuk nem bonyolult, de hogy gyógyulási idejüket lerövidítsük, érdemes megfogadnunk néhány tanácsot.
Itt a nyár, és itt vannak a rovarok is

Amivel mindenki találkozik, az a szúnyog csípése. Minden vízparton találkozhatunk velük, a tűző napot nem kedvelik, ezért az árnyékos helyeken ezerszám hűsölnek, hogy esti koncertjükre pihenten érkezzenek. Egyedeik közül csak a nőstények csípnek, mégpedig azért, mert a vérre elengedhetetlenül szükségük van petéik kifejlődéséhez. A nőstények hosszú szúró-szívó szájszervükkel behatolnak a bőrbe, oda nagy hatású véralvadásgátló anyagot juttatnak - amit nyáluk tartalmaz -, majd vért szívnak. A szúrás helyén apró, viszkető hólyag keletkezik, mely napokig okozhat kellemetlenséget. Hideg vizes borogatás jót tesz ilyenkor, de használhatunk patikában vény nélkül kapható gélt is, mely enyhíti a viszketést. Ennek hiányában megfelel a kölni, a citromlé vagy a tiszta alkohol is. Ez utóbbi egyben fertőtleníti is a csípés helyét. Jó szolgálatot tesz a nedves só. Ha a csípés után azonnal használjuk, elmarad a viszketés. Ha gyermekünk elvakarja a csípés helyét, és az felülfertőződik, használjunk gyulladásgátló krémet.

Ugyanilyen kellemetlen a csípése a bögölynek. A bögöly nagy méretű légy, mérete elérheti  a 10 mm-t is. Náluk is az „asszony” dolga a vérszívás, mechanizmusát tekintve ugyanúgy történik minden, mint a szúnyognál. A bögöly csípése apró daganatot eredményez a bőr alatt, ami napokig fájdalmas lehet. Legjobb ellenszer a hideg borogatás és a fájdalomcsillapító gépek használata.
 
A méh, a darázs és a lódarázs csípését korántsem vehetjük olyan könnyen, mint egy szúnyogcsípést, mert gyakran okoz  allergiás reakciót. A méh csípése éppoly veszélyes lehet, mint a lódarázsé. A csípés éles fájdalmat okoz, az érintett terület megdagad, elszíneződik (először kivörösödik, majd kifehéredik). A duzzanat azért keletkezik, mert a méreg átszüremlik a szöveteken és ott gyulladásos reakciót vált ki. A csípést követően húzzuk ki a fullánkot és tisztítsuk meg a csípés helyét, utána alkalmazzuk a kezelőorvosunk által javasolt gyulladásgátló krémet. Ha a fájdalom nem csökken, arra kell gyanakodnunk, hogy a csípés helye elfertőződött. Hogyha a csípés a szájüregben vagy a torokban következik be, a rohamosan fokozódó gégevizenyő könnyen elzárhatja a légutakat, aminek következtében életveszélyes állapot is kialakulhat. Ilyen esetben azonnal mentőt kell hívni.
 
Tengerparti nyaralás alkalmával elképzelhető, hogy közeli ismeretségbe kerülünk egy-egy medúzával. Nem bíztathatok senkit azzal, hogy a kapcsolat felhőtlen lesz, a medúza csípése ugyanis igen fájdalmas. A csípés után heves, égő fájdalmat érzünk, a bőrünk azonnal bevörösödik, begyullad, a csípés körül pedig apró hólyagok, duzzanatok jelennek meg. Emellett a csípés rossz közérzetet (fejfájást, szédülést, izzadást, hányingert, hasmenést, izomgörcsöt, végtagfájdalmat, rendszertelen pulzust) okoz, sőt akár a darázscsípéshez hasonlóan allergiás reakciókat is kiválthat. Nem árt, ha a tengerpartra viszünk magunkkal kis flakonban ecetet, az ugyanis elég jól hatástalanítja a mérget. A nedves homokkal való bedörzsölést is ajánlják, nekem annak idején sajnos nem vált be.
 
Néhány ötlet a megelőzésre:
 
  • ne ülj le a fűbe, teríts le pokrócot előbb, és mielőtt kényelembe helyezkedsz, nézz körül, nem éppen egy hangyaboly kellős közepére készülsz-e telepedni
  • használj szúnyogriasztó sprayt
  • esti programoknál égess szúnyogriasztó fáklyát
  • legyen nálad kálcium tabletta vagy antihisztamin az allergiás reakciók csökkentésére
  • szabadtéri programhoz vigyél magaddal kis elsősegély csomagot, amiben a rovarcsípés okozta fájdalmakat csillapíthatod
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja