SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Autizmus-hírek a tudomány világából

Családinet [cikkei] - 2011-04-06
Április 2-án emlékeztek meg országszerte az autistákról. Nekünk az "Esőember" vagy a "Forest Gump" sztereotípia jut eszünkbe róluk, pedig ugyanolyan emberek, mint mi. A különbség csak annyi, hogy segíteni kell őket abban, hogy eligazodjanak a világban. Az autizmus egy olyan betegség, mely hátrányosan befolyásolja az érintett kommunikációs és szociális interakciós képességét. Összegyűjtöttünk néhány hírt amelyek reményt jelenthetnek a betegség kezelésében.
Autizmus-hírek a tudomány világából

Autizmus és a Tesztoszteron

Az autizmussal kapcsolatosan már több felelős gént is azonosítottak. A gének kapcsolatát és a környezeti tényezők megbetegítő együtthatását azonban még nem sikerült felfedni. Egy hormon, melynek az autizmushoz is köze van, nőknél tompítja az empátiát. A kutatók feltételezik, hogy a különösen „férfias” agy az anyaméhben juttatja a hormont a magzat szervezetébe. Ezt támasztja alá az a tény, miszerint jóval több autista férfi él a világon, mint nő.

Az érzelmek felismerése

A tesztoszteron fokozott jelenléte csökkenti a nők beleérző képességét, és jelentősen hozzájárul az autizmus kialakulásához. A Cambridge-i és Utrecht-i egyetem kutatói ezt egy kísérlettel igazolták: kis mennyiségű tesztoszteront (férfi nemi hormont) adtak be nőknek. Arckifejezéseket ill. hangulatokat kellett megítélniük. A hormon beadása után pontatlanabbak voltak a válaszok.


A hölgyek jobban olvasnak a gondolatokban. Pontosabban felismerik, milyen hangulatban van egy fotón látható személy. A beadott tesztoszteron jelentősen csökkentette a kísérletben résztvevő nőknél ezt a képességet.

A kéz is árulkodik a nemi jellegekről

A férfiak mutató ujja jóval rövidebb a középső ujjuknál. Nők esetében közel megegyezik a két ujj hossza, esetleg hosszabb a mutatóujj. Ez arra vezethető vissza, mennyi tesztoszteron jutott a magzat szervezetébe. Azoknál a hölgyeknél, akiknél a hormon leginkább eltorzította az érzelmek megítélését, „férfias” volt az ujjak hossza…

Fotó: tululli: Noah


A kutyák az autisták segítőtársai

A testvérek közötti kis korkülönbség növelheti az autizmus kockázatát

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja