SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így kommunikálj a gyerekeddel, hogy egészséges és boldog felnőtt válhasson belőle

Tóth Nikolett [cikkei] - 2024-05-22
A helyes kommunikáció alapelvei nem csupán a gyerekünk jelenlegi viselkedésére, hanem hosszú távú mentális és érzelmi fejlődésére is hatással vannak.
Így kommunikálj a gyerekeddel, hogy egészséges és boldog felnőtt válhasson belőle

A gyerekkel való helyes kommunikáció fontossága: empátia és tisztelet

A gyermeknevelés során a kommunikáció rendkívül fontos szerepet játszik abban, hogy gyermekünk hogyan érzi magát a világban és hogyan fejlődik személyisége. Ne felejtsük el, hogy a gyerekek mennyire érzékenyek a szavainkra és a megnyilvánulásainkra. Ha pedig egy támogató, megértő kommunikációs stílussal találkoznak a mindennapokban, az segíthet nekik abban, hogy egészséges és boldog felnőttekké váljanak.

A témában Gyarmati Rita tanácsadó szakpszichológussal beszélgettünk. A szakértő szerint az alábbi alapelvek segíthetnek kialakítani a helyes kommunikációs mintát a gyerekeinkkel: 
 

Ne a gyereket, hanem a tettét minősítsük!

A szakember szerint amikor a gyerekünk hibázik vagy rosszul viselkedik, akkor fontos, hogy a tettre összpontosítsunk és ne a gyermek személyére. Például, ha összekoszolja a ruháját, mondjuk azt, hogy "Koszos a ruhád", ahelyett, hogy "Koszos vagy".

Sose mondjuk azt, hogy nem szeretjük őt, ha rosszalkodik, mondjuk helyette azt, hogy "Nagyon szeretlek, de ahogy most viselkedsz, azt nem szeretem."

Ne mondjuk rá, hogy rossz gyerek, csak azt, hogy most rosszul viselkedik.
 

Használjunk "én üzeneteket"!

Az "én" üzenetek arra összpontosítanak, hogy hogyan érzünk bizonyos helyzetekben, mások hibáztatása nélkül. Például ha a gyermekünk később jön haza, mint amit megbeszéltünk, akkor mondjuk azt, hogy "Aggódom, amikor későn jössz haza, mert nem tudom, hogy mi történt", ahelyett, hogy "Miért késel folyamatosan a megbeszélthez képest?".

Az "én" üzenetek segítenek nekünk abban, hogy kifejezzük az érzéseinket, miközben a gyermekünket nem tesszük felelőssé a helyzetért.
 

Kerüljük az alázást és a szégyenkeltést!

A megalázás és a szégyenkeltés súlyos lelki károkat okozhat a gyermekünkben. Ahelyett, hogy megfenyegetnénk vagy megszégyenítenénk, fontos, hogy támogató és megértő módon kommunikáljunk vele.

Például ha a gyermekünk rossz jegyet hoz haza az iskolából, inkább mondjuk azt, hogy "Tudom, hogy mindent megtettél, szerinted ez most miért nem sikerült?", ahelyett, hogy "Miért nem tudtad jobban csinálni?".

Ha helyes kommunikációt alakítunk ki a gyermekünkkel, az nemcsak abban segít, hogy egészséges és boldog kapcsolat legyen közöttünk, hanem hosszú távon azért is fontos, mert így kellő önbizalommal és empátiával fog rendelkezni, ráadásul ő maga is képes lesz arra, hogy másokkal hatékonyan kommunikáljon. 

Indexkép: Oleksandr Pidvalnyi képe a Pixabay-en

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja