SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Felső légúti fertőzések - és kezelésük

Családinet [cikkei] - 2012-04-05
Cikkünkben a leggyakoribb felső légúti fertőzéseket mutatjuk be: a közönséges megfázástól, a hurutos torokgyulladásokon, át az életet veszélyeztető gégeszűkületig. A betegségek javarészt víruseredetűek, de nem ritka a baktérium okozta, vagy a "ráfertőződés" útján bakteriálissá váló eset sem.
Felső légúti fertőzések - és kezelésük

Típusok, melyik mit érint?

  • Rhinitis, szénanátha - az orrnyálkahártyájának gyulladása
  • Szinuszitisz - a melléküregek gyulladása (arcüreg, orrmelléküregek)
  • Nazofaringitisz - leginkább ez felel meg a közönséges megfázásnak, az orr, garat, nyelvcsap és mandulák gyulladása
    http://www.egeszsegkalauz.hu/megfazas/
  • Faringitisz - lényegében torokgyulladás, a garat és környékének gyulladása
    http://www.egeszsegkalauz.hu/keresok/betegseg-es-tunet/torokgyulladas-102540.html
  • Epiglottitisz - a gégefedő és azt övező részek gyulladása
  • Laringitisz - gégegyulladás
  • Laringo-tracheitisz - a gége és a légcső gyulladása
  • Tracheitisz - a légcső gyulladása

Egy érdekesség: hogyan különíthető el az allergia, a felső légút fertőzés és az influenza?
http://www.egeszsegkalauz.hu/allergias-betegsegek/

Tünetek Allergia Felső légúti fertőzés Influenza
Könnyezés Gyakori Ritka Szemszárazság, kötőhártyagyulladás
Orrfolyás Gyakori Gyakori Gyakori
Orrdugulás Gyakori Gyakori  Nem gyakori
Tüsszentés Nagyon gyakori Nagyon gyakori Nem gyakori
Torokfájás Nem gyakori Nem gyakori Nem gyakori
Köhögés Nem gyakori Gyakori: enhye-mérsékelt formában Gyakori, kínzó száraz köhögés
Fejfájás Nem jellemző Ritka Gyakori
Láz Nincsen  Gyermeken gyakori, felnőttön ritka Gyakori a magas láz is (38°C felett)
Rossz közérzet Nem gyakori Nem gyakori Igen gyakori
Fáradtság, gyengeségérzés Nem gyakori Nem gyakori Igen gyakori és több hétig is tarthat
Izomfájdalom Nincsen Enyhe Igen gyakori és erős formában
A betegség időtartama Több hét 3-14 nap Kb. 7 nap, a köhögés és fáradtságérzés hosszabban fennáll

Okok, kórokozók

Közönséges megfázás: mintegy 200-féle vírus okozhatja (pl. Rhinovírus, Coronavírus, enterovírus, adenovírus).

Torokgyulladás: főleg vírusok okozzák, de jellemző és veszélyes az A-csoportú Streptococcus bakteriális fertőzés is.

Melléküregek gyulladása: ha vírus, akkor a közönséges megfázás vírusai, ha baktérium akkor főleg Streptococcus pneumoniae vagy Haemophilus influenzae (főleg gyerekeken).

Epiglottitisz (gégefedőgyulladás, pseudocroup): ez a súlyos gyerekkori kórkép bakteriális eredetű, a Hib, Haemophilus influenza B okozza, azonnali kórházi ellátást igényel!

Laringo-tracheitisz (gége-légcső gyulladás, croup): Csecsemőknél, kisdedeknél gyakori, általában vírusok okozzák, főleg a parainfluenza vírusok, kisebb mértékben az RSV, influenza- és adenovírus.

Mi fokozhatja még a kockázatot?

  • Kontakt, érintkezés: főként kisgyermekek esetén, óvoda, iskolai közösség
  • Utazás, zárt közösségek
  • Dohányzás, passzív dohányzás
  • Az immunműködés zavara, pl. HIV-fertőzés, szteroid kezelés, őssejtkezelés v. szervátültetés utáni immun-elnyomó gyógyszerek, stresszállapotok
  • Anatómiai eltérés, pl. felső légúti sérülés, orrpolip
  • Hordozók: tünetmentes baktériumhordozó egyének, pl. Streptococcus-A csoport.

Hogyan lehet diagnosztizálni a felső légúti fertőzést?

Elsősorban is a tünetek, panaszok alapján. Emellett a laboratóriumi és a képalkotó vizsgálatok akkor fontosak, ha a célzott terápia e teszteken alapul. A legtöbb esetben ez nem szükséges, és nem is elérhető (pl. számos vírus esetén).  Főleg akkor előírt a részletes (laboratóriumi) diagnózis, ha pl. fokozott kockázat áll fenn, lásd fentebb. Képalkotó vizsgálatok: csak szövődmények esetén, pl. tályogos mandulagyulladás, esetleg koponyán belüli gennyes folyamatok. Epiglottitiszben fontos lehet a gégetükrözés, esetleg rtg, CT. Vizsgálhatják még a köpetet, torokváladékot, az orrmelléküreg felszúrásakor nyert váladékot stb. http://www.egeszsegkalauz.hu/diagnosztika/kis-orvoskalauz-mit-vizsgal-a-ful-orr-gegesz-108504.html

Hogyan kezelhető a felső légúti fertőzés?

A legtöbb felső légúti fertőzés „házilagosan” kezelhető, főként ha vírusfertőzésről van szó, ahol az antibiotikumok adása szükségtelen (sőt felesleges, káros és veszélyes is lehet). Az orvos ha jó diagnoszta, tudja mikor áll szemben bakteriális eredetű felső légúti fertőzéssel - azt viszont antibiotikummal kell kezelni.

Szövődményes és súlyosabb betegségek

  • Epiglottitisz - nagy a légúti elzáródás kockázata gyerekekben, azért azonnali kórházi ellátás szükséges minden olyan eszköz, terápia ami a fenyegető légúti elzáródást megoldja, állandó monitorozás, oxigénellátás, antibotikumok, szteroidok adása, folyadékpótlás, nyugtatók.
  • Laringo-tracheitisz (croup): az előbbihez hasonló eljárás, enyhébb esetben otthon is kezelhető, párás levegő inhalációjával. Kórházi körülmények között a monitorozás, az oxigénterápia, a szteroidok, antibiotikumok, stb, lásd fentebb.
  • Mélybe terjedő fertőzések: ilyenek pl. a garat-, a mandulák környéki tályogok, vagy olyan mélyebb szövetekbe jutott fertőzés, ami látászavart, idegi zavarokat okozhat. Itt is fontos a kórházi ellátás, a képalkotó vizsgálatok, és a sebészi konzultáció is.
  • Csökkent immunműködésű betegek: a fentebb felsorolt állapotokban a fertőzés sokkal veszélyesebb kimenetelhez vezet. Pl. HIV-fertőzés, dialízis, daganatos betegség, kemoterápia, szervátültetés stb. Igen fontos a körültekintő és célzott antibiotikum-kezelés, monitorozás, bennük még egy „szimpla” felső légúti fertőzés is igen súlyosan végződhet.
  • Sebészi beavatkozás: egyes esetekben, pl. tályogok esetén indokolt lehet, vagy a vitatott mandulakivétel, ill. súlyosan szövődött krónikus melléküreg-gyulladások, ahol gennyes bakteriális, vagy gombás fertőzés húzódik meg masszívan, akár több hónap után is.

Forrás: www.egeszsegkalauz.hu

Felhasznált linkek:
http://www.egeszsegkalauz.hu/megfazas/
http://www.egeszsegkalauz.hu/keresok/betegseg-es-tunet/torokgyulladas-102540.html
http://www.egeszsegkalauz.hu/allergias-betegsegek/
http://www.egeszsegkalauz.hu/diagnosztika/kis-orvoskalauz-mit-vizsgal-a-ful-orr-gegesz-108504.html


Fotó:
canonier: Bitte husten 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja